Nebezpečný koncept inkvizitora Foltýna o nežádoucích sviních

politika

Inkvizice nebo padesátá léta? S Foltýnem přichází obojí. Dějiny lidstva jsou bohužel plné příkladů, kdy byly různé skupiny lidí označovány za méněcenné, nežádoucí či nebezpečné.

Nebezpečný koncept inkvizitora Foltýna o nežádoucích sviních
Otakar Foltýn
18. srpna 2024 - 06:30

Takovéto označení nikdy nevzniká ve vzduchoprázdnu - za každým podobným stigmatizováním se skrývají mocenské zájmy, ideologické manipulace a snahy o udržení či posílení kontroly nad společností. Židé, pohané, černoši, Indiáni – seznam těch, kteří se stali terčem nenávisti a diskriminace, by mohl pokračovat dál a dál.

Historie nabízí nespočet případů, kdy se vládnoucí elity uchýlily k politice rozdělování společnosti na "my" a "oni". Často šlo o náboženské rozdíly – například Židé v Evropě, kteří byli po staletí vystaveni antisemitismu, nebo pohané, kteří byli v období křesťanské expanze považováni za nepřátele víry. Podobná logika byla aplikována i na základě rasových rozdílů, kdy se kolonizátoři, ať už v Severní Americe či jinde, cítili oprávněni k vyhlazování nebo zotročování původních obyvatel.



Vrchol těchto zvrácených ideologií jsme zažili během druhé světové války, kdy nacisté prosazovali nadřazenost árijské rasy. Výsledkem byla hrůzná genocida, která připravila o život miliony nevinných lidí. A podobný, i když méně známý rasový nacionalismus, byl prosazován i v Asii, například Japonci vůči Číňanům a Korejcům.

Tyto temné stránky lidských dějin jsou smutnou připomínkou toho, kam může vést označování určité skupiny za "méněcennou". Bohužel, jak ukazuje současný vývoj, nejsme ani dnes zcela imunní vůči těmto nebezpečným myšlenkám. I v dnešní době se v některých zemích snižuje hodnota určitých skupin, například migrantů, kteří jsou vnímáni jako hrozba a často jim jsou upírána základní lidská práva.

A nyní se zdá, že se podobné myšlenky opět začínají šířit i u nás. Vrchní inkvizitor České republiky, plukovník Foltýn, přichází s nebezpečným konceptem, který by mohl mít dalekosáhlé důsledky. Označuje malou skupinu obyvatelstva, údajně pouhých pět procent, jako „Svině“. Tito lidé podle jeho názoru „infikují“ své okolí negativními názory a zapšklostí, protože nepodporují současnou vládu. Foltýn podprahově naznačuje, aby byli tito lidé označeni, izolováni a aby jim třeba byla i odebrána občanská práva, včetně práva volit.

Psali jsme:

Je zarážející, jak rychle se mohou některé nápady zvrhnout v nebezpečné precedenty. V dějinách jsme mnohokrát viděli, kam vede dehumanizace a vylučování určitých skupin ze společnosti. Je smutné, že se i v dnešní době objevují pokusy o podobné nálepkování, které není nic jiného než moderní forma starých represivních praktik.

Tento návrh není nic jiného než návrat k nejhorším tradicím totalitních režimů. Pod pláštíkem ochrany „politické stability“ se schovává nebezpečí nového rozdělování společnosti na ty „hodné“ a „nežádoucí“. Je nutné si uvědomit, že dnes je terčem malá skupina občanů, ale zítra to může být kdokoliv z nás. Je naší povinností jako společnosti postavit se proti těmto nebezpečným tendencím dřív, než přerostou v něco mnohem horšího.

Naše historie nám ukazuje, kam vede cesta nenávisti a segregace. Není na čase, abychom se z ní konečně poučili?

(nov, prvnizpravy.cz, repro: dvtv)


Anketa

Je pro vás jmenování Donalda Trumpa 47. americkým prezidentem: