Na post uvolněný po demisi Heleny Langšádlové, kterou strana kritizovala za nedostatečnou prezentaci výsledků ve svém resortu, měl nastoupit původně ekonom Pavel Tuleja. Kandidatury se vzdal kvůli informacím o tom, že publikoval v takzvaných predátorských časopisech, a kvůli kritice kvality své odborné práce.
Ve vládní straně následně zavládl neklid a objevila se i kritika její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové, nejen za nepovedenou výměnu, ale i špatné preference.
Dále se také objevují názory, že jedinou budoucností TOP 09 je být součástí kalice Spolu. S tím ale např. nesouhlasí exministr financí Miroslav Kalousek.
„Koalice nejsou záchranné podniky, ale spojené síly. Takže tu sílu musíte mít, abyste ji mohli nabídnout. Jediná šance, jak si zachovat existenci, je opustit prázdné floskule a vrátit své politice věcný obsah. To se ale musí odpracovat,“ říká Kalousek.
Například podle nedávného šetření Medianu by celý současný demokratický blok bral 31 procent hlasů, s TOP 09 a lidovci pak v rámci koalic 38 procent. ANO a SPD celkem 42,5 procenta. Tedy, bez předvolebních koalic to nyní nejde. Bez nich by hrozila ztráta propadnutí 26,5 procenta hlasů, více než čtvrtiny.