3. září 2024 - 06:05
Toto rozhodnutí vzbudilo vlnu kritiky, jak mezi novináři, tak mezi politiky. Mezi prvními reagoval Miroslav Kalousek na sociální síti X, kde vládu obvinil z nezodpovědného zadlužování státního rozpočtu ve prospěch komerčních zájmů.
Kalousek v ostrém komentáři uvedl: „Ochota vlády zadlužovat státní rozpočet ve prospěch ryze komerčních akcí a zájmových skupin na ně napojených, je jedním z důvodů, proč dnes zveřejněný rozpočet bude také tak vypadat.“ Kalouskova slova otevřela debatu o tom, zda je financování takovéto akce skutečně v zájmu veřejnosti.
Reakce na Kalouskova slova na sebe nenechala dlouho čekat. Uživatel Antonius Block zpochybnil jednoznačnou kritiku a naznačil, že přínos MotoGP by mohl být finanční: „Na druhou stranu, je nesporné, že z té akce prachy (daně + DPH) do rozpočtu přitečou. Otázkou je kolik.“ Kalousek však jeho názor razantně odmítl s tím, že státní rozpočet je určen k financování veřejných služeb a statků, nikoli ke komerčním aktivitám.
Další politici a veřejné osobnosti se ke kritice přidali. Zdeněk Najbert se ostře vyjádřil proti premiérovi Fialovi a ministru financí Stanjurovi, přirovnávaje jejich finanční řízení k nekompetentnosti: „Vláda pod vedením Fialy s ekonomickým expertem Stanjurou, o němž všichni víme, že je maximálně schopen spočítal své ovečky na stranickém klubu ODS, je totálním hazardem s důvěrou oklamaných voličů.“
Kritika směřuje nejen k samotnému rozhodnutí financovat MotoGP, ale také k širším otázkám priorit vlády. V návrhu státního rozpočtu na rok 2025 vláda plánuje zachovat stejný objem finančních prostředků pro Národní sportovní agenturu jako v letošním roce, přičemž však ukrajuje významné částky na pořádání tzv. významných sportovních akcí, včetně 60 milionů korun na MotoGP a dalších 20 milionů na Rally Klatovy pro Autoklub a motoristický sport.
Veřejnost i odborníci upozorňují na neřešené problémy, jako je rostoucí obezita dětí a klesající fyzická zdatnost mládeže. Namísto investic do masového sportu a podpory zdravého životního stylu se stát podle kritiků zaměřuje na „PR akce“ pro úzký okruh sportovních nadšenců. David Kostruh například ostře prohlásil: „Kejhá to jako husa, chodí to jako husa a vypadá to jako husa – tak je to husa! Pan Fiala klame svou uhlazenou vizáží a slušným vystupováním, ale obsah jeho činů je na hranici gaunera.“
Psali jsme:
Vládní rozhodnutí financovat MotoGP a podobné akce se tak stává symbolem širšího problému: preference komerčních zájmů nad potřebami občanů. Je načase, aby vláda přehodnotila své priority a zaměřila se na skutečné veřejné statky a služby, které slouží všem občanům, nikoli jen úzké skupině privilegovaných.
(hýbl, prvnizpravy.cz, repro: nova tv)