Ve druhém kole čekám, že český byznys přestane podporovat liberální úderky jednoduše proto, že jiné trhy díky Fialově prozíravosti už nemáme... a žádný obchodník nebude riskovat, že mu kvůli podpoře nějakého Kartouze nebo Cempera začnou v USA házet klacky pod nohy. Na liberály prostě přijde bída. Spousta z nich to vzdá a další se překabátí. Budou Trumpa milovat stejně silně, jako ho před půl rokem nenáviděli.
Trump vyhrál přesvědčivě i navzdory tomu, že proti němu stála většina velkých mainstreamových médií a že Trump během kampaně čelil řadě žalob. Jaký vliv mají podle Vás dnes mainstreamová média? Připadá mi, že se mohou klidně zařadit na „seznam poražených“…
Já už tři roky píšu o tom, že moc velkých médií slábne a že alternativní média naopak sílí. Že jednotlivec má na sociálních sítích větší vliv než leckterá televize nebo rozhlas. Ale upřímně jsem netušil, že se to přehouplo už takhle moc. Ono to totiž není úplně vidět. Dá se změřit, že na Vidlákovy kydy už v této republice narazilo jeden a půl milionu lidí, ale ještě nikdo nezměřil, kolik lidí Vidlákovi věří. Nu, zdá se, že v USA věří lidé Muskovi daleko víc než CNN. Důvěru buď máte nebo nemáte a pokud ji ztratíte, těžko se získává zpátky.
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro XTV prohlásil, že podpora zeleného šílenství a progresivismu po vítězství Donalda Trumpa klesne. Také si myslí, že je Trumpovo vítězství černým dnem pro naši čtyřkoalici. Ovlivní podle Vás vítězství Donalda Trumpa českou politickou scénu a může se to promítnout do výsledků parlamentních voleb, které nás čekají již za necelý rok?
Ještě, než opustíme téma amerických voleb, za pozornost kromě výroku prezidenta Pavla, ze „Trump je odpudivá bytost, které by nepodal ruku“, stojí dnes již nechvalně známý vládní cenzor Otakar Foltýn, který na sociálních sítích po zvolení Donalda Trumpa sdílel na sociální síti fotografii Bílého domu, před kterým je šibenice, a komentář redaktora Reflexu o tom, že Trump je pouhou loutkou americké oligarchie. Myslíte si, že ani tohle s premiérem Fialou nehne a Foltýna neodvolá?
Policejní vrtulníky, noční vidění, tlumiče, termovize a v součtu 70 elitních snajprů v akci za 14 milionů korun. A výsledek? Od pondělka 14 ulovených prasat. Takové je zatím skóre akce, kdy stát poslal do honitby u Jablonce nad Nisou policejní odstřelovače, aby zlikvidovali divoká prasata nakažená morem. A zatímco šéf lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný akci hájí, myslivci se teď posmívají a říkají, že s takovou výbavou a za takové peníze by to dokázali mnohem lépe. Co říkáte na akcičku „prase za milion“?
No, alespoň jsme si všichni udělali představu, kolik vlastně stojí válka. Teď vidíte, jaké to je, když chcete někoho po vojensku zabít. A to se divočáci ještě nebránili a neměli svoje vrtulníky ani odstřelovače. Vynásobte si všechna tato čísla deseti, pak si to vynásobte tisíci kilometry, přidejte nepřátelskou palbu a hned víte, proč nemáme na důchody... Válka je prostě drahá a Fiala má jako hlavní prioritu pomoc Ukrajině.
No, a ještě se zjistilo, že naši myslivci jsou nejspíš i bez drahých serepetiček mnohem bojeschopnější než policejní snajpři. Připomeňte mi, kdybych do toho náhodou mohl mluvit, že bude možná jednodušší podporovat myslivce než Řehku a jeho generální štáb. Výsledkem budou lepší a levnější ozbrojené síly.
Zástupci vládní koalice s vekou slávou oznámili, že Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila důchodovou reformu, na kterou se čekalo již několik let. Méně spokojení s jejími parametry jsou však opoziční politici a kritiku sklízí vláda i na sociálních sítích. Co říkáte na parametry důchodové reformy? Pakliže se to tedy vůbec reformou dá nazývat…
Ale to není žádná reforma. Schválena byla důchodová trojčlenka. Prostě prodloužili věk odchodu do důchodů, protože nechtějí dát do důchdoového systému víc peněz. Reforma je, že investujete, že seženete nové peníze, nebo že zlevníte důchodcům život, aby nepotřebovali tolik peněz. Reforma je, že postavíte továrny, přilákáte investice, zvětšíte HDP a díky tomu máte na důchody víc peněz. Nic z toho se nestalo. Vláda prostě schválila snížení důchodů, nic jiného to není.
Vládní trojkoalice Scholzových sociálních demokratů (SPD), Zelených a FDP se rozpadla a Německo spěje k předčasným volbám. Scholz také prohlásil, že se s vicekancléřem a ministrem hospodářství Robertem Habeckem za Zelené shodl, že Německo potřebuje mít rychle jasno o dalším politickém kurzu. Důvodem je podle něj i řada výzev, kterým země čelí, včetně ruské války proti Ukrajině či nově zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Co podle Vás stojí za pádem vlády v Německu? Je také zvláštní, že konec vlády přišel jen pár hodin po vítězství Donalda Trumpa…
Dá se předpokládat, jak se změní rozložení sil v Německu po volbách?
AfD posílí, současná koalice bude na hraně volitelnosti a CDU-CSU bude ráda, že bude ráda. Výsledkem bude ještě šílenější koalice, než jakou tam mají teď, protože AfD do vlády vzít nebudou chtít. Ale té to bude jedno, protože oni nemusejí dělat nic, jen čekat.
V souvislosti s děním v Německu je zajímavý výrok někdejšího premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, který se nechal slyšet, že „být v kůži Petra Fialy, pak by prý v ohledu na současné vysoké preference hnutí ANO raději riskoval předčasné volby“. Může se podobný scénář jako v Německu odehrát i u nás a komu by to podle vás v takovém případě mohlo pomoci k lepšímu výsledku?