Musk o F-35: Nejhorší vojenská hodnota za peníze v historii

politika

Elon Musk ostře kritizoval stíhačku F-35, označil ji za „nejhorší vojenskou investici“ a její tvůrce za „idioty“. Podle kritiků je letoun drahý, poruchový a v boji by byl spíše přítěží než výhodou. Má budoucnost leteckého boje patřit bezpilotním strojům?

Musk o F-35: Nejhorší vojenská hodnota za peníze v historii
Elon Musk
23. února 2025 - 05:30

Miliardář Elon Musk znovu rozvířil debatu o efektivitě amerických vojenských výdajů, když se na sociální síti X ostře vymezil proti vývoji a výrobě stíhacího letounu F-35 Lightning II. Ve svém příspěvku nazval tvůrce tohoto stroje „idioty“ a připojil emotikony koše a sarkastického smajlíka, čímž naznačil svůj názor na kvalitu tohoto letounu.

Muskova kritika není ojedinělá. Dlouhodobě se ví, že program F-35 je jedním z nejdražších zbrojních projektů v historii USA. Celkové náklady na vývoj a provoz tohoto „letounu příští generace“ se odhadují na 2 biliony dolarů, což představuje přibližně 6,5 % ročního HDP Spojených států. Přesto je F-35 často označován jako „královna hangáru“, protože kvůli častým technickým problémům tráví obrovské množství času v opravách a údržbě.

Musk není jediný, kdo se do programu F-35 opřel. Na X přidal svůj komentář také analytik Will Schryver, který letoun nazval „The Weakling Wunderwaffe“, tedy slaboučkou zázračnou zbraní. Podle něj je tento stíhač špatně navržený, má slabý výkon, je křehký a špatně vyzbrojený.

Schryver zdůraznil, že F-35 má řadu zásadních nedostatků:


• Poddimenzovaný motor, který se rychle přehřívá a musí být často měněn.
• Nízká maximální rychlost, letoun sotva dosáhne rychlosti Mach 1, pokud je plně vyzbrojen a natankován.
• Omezená nosnost zbraní, ve vnitřním prostoru může nést pouze čtyři střely.
• Extrémní náročnost na údržbu, na každou hodinu letu připadá nejméně 20 hodin servisních prací.


Navíc počet funkčních letounů je tristní:

• F-35A (pro letectvo) - 35 % provozuschopnost
• F-35B (pro námořní pěchotu) - 15 % provozuschopnost
• F-35C (pro námořnictvo) - 30 % provozuschopnost

To znamená, že i kdyby americké letectvo chtělo nasadit všechny své F-35, v praxi by jich bylo schopných bojovat méně než 130 kusů najednou. V případě intenzivního konfliktu by tato čísla ještě dramaticky klesla.

Schryver také na síti X upozornil, že americké letectvo nemá dostatečnou infrastrukturu k údržbě flotily F-35 v Evropě. Pro účinné vedení letecké kampaně by bylo nutné přesunout celé základny, jako je Hill Air Force Base, do blízkosti bojiště, což je prakticky nemožné.

Zároveň varuje, že v případném konfliktu s Ruskem by USA musely spoléhat spíše na zastaralé stíhače 4. generace, protože ruské systémy protivzdušné obrany by mohly F-35 efektivně vyřadit. Navíc by americké letecké základny byly prvními cíli ruských raketových úderů.

Muskova kritika přichází v době, kdy Pentagon čelí rostoucím otázkám ohledně efektivity svých investic do zbrojení. Program F-35 měl být revoluční, ale stále se potýká s technickými problémy a náklady rostou. Kritici jako Musk a Schryver varují, že USA možná vsadily na nesprávnou kartu a jejich „zázračná stíhačka“ se v ostrém boji může ukázat jako slabina, nikoliv výhoda.

Psali jsme:

Názory Elona Muska vyvolaly širokou debatu. Jeho technologická vize směřuje spíše k bezpilotním systémům, které považuje za budoucnost leteckého boje. Pokud má pravdu, pak mohou být stíhače jako F-35 jen drahým přežitkem minulosti.

Co na to česká armáda?

Česká republika se v roce 2023 rozhodla pořídit 24 letounů F-35A za přibližně 150 miliard korun, což z této zakázky činí nejdražší nákup v historii české armády. Vláda argumentovala tím, že F-35 je nejmodernější stíhačka na světě, která zajistí schopnosti odpovídající požadavkům NATO na příští desítky let. Kritici však upozorňují, že provozní náklady a náročnost údržby mohou českému letectvu způsobit vážné problémy. 

Pokud by se Muskova a Schryverova kritika ukázala jako oprávněná, mohlo by Česko investovat obrovské prostředky do letounů, jejichž bojová hodnota nemusí odpovídat vysoké ceně. Ministerstvo obrany se k Muskovým slovům zatím nevyjádřilo, nicméně dříve opakovaně hájilo rozhodnutí s tím, že F-35 nabízí nejen výjimečné schopnosti v boji, ale i pokročilé senzorické a komunikační systémy, které posílí celkovou obranyschopnost země.

Zdroje:
https://x.com/elonmusk
https://x.com/imetatronink
https://unherd.com/newsroom


(kovář, prvnizpravy.cz, repro: TED)


Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?