Motoristé sobě: Strana jedné myšlenky. Bude to stačit na Sněmovnu?

politika

Strana Motoristé sobě (AUTO) sází na odpor k ekologickým regulacím, ale její úzký program a nezkušení lídři jí mohou zabránit v průniku do Poslanecké sněmovny.

Motoristé sobě: Strana jedné myšlenky. Bude to stačit na Sněmovnu?
Petr Macinka (Motoristé sobě)
1. února 2025 - 05:30

Strana Motoristé sobě, vedená Petrem Macinkou a Filipem Turkem, se snaží etablovat na české politické scéně jako reprezentant motoristů a odpůrců ekologických regulací. Po úspěchu v evropských volbách, kde v koalici s Přísahou získala přes 10 % hlasů, se rozhodla kandidovat do Poslanecké sněmovny samostatně. Ale může strana s tak úzce zaměřeným programem skutečně uspět v celostátních volbách?

Program Motoristů sobě je vystavěn na jednoduchých heslech, jako jsou zrušení cyklopruhů, odpor k ekologickým regulacím, odmítnutí eura a boj proti „bruselskému diktátu“. V praxi to znamená, že strana oslovuje především ty, kteří považují dopravní regulace za zbytečné a chtějí absolutní svobodu na silnicích. Jenže tento přístup má několik zásadních problémů:

Prvním je politika pro menšinu, ne pro většinu. Ačkoliv je pravda, že auta jsou nedílnou součástí každodenního života mnoha lidí, volby do Poslanecké sněmovny vyžadují širokospektrální program. Strana, která se soustředí primárně na zájmy jedné specifické skupiny (motoristů), těžko osloví větší část voličů, kteří mají i jiné priority, jako například školství, zdravotnictví, sociální systém nebo bezpečnost.

Druhým problémem může být populismus bez konkrétních řešení. Odpor k cyklopruhům a ekologickým regulacím je pro část populace přitažlivý, ale co přesně strana nabízí jako alternativu? Jakým způsobem chce řešit například otázku financování dopravní infrastruktury nebo kvalitu ovzduší ve městech? Pouhé odmítání regulací neznamená řešení problému.

Třetí úskalí spočívá v odporu k Evropské unii, ale bez realistické strategie. Strana tvrdí, že chce „reformovat Evropskou unii“, ale jak toho chce dosáhnout? Česká republika není klíčovým hráčem v evropské politice a bez silných spojenců žádné zásadní změny neprosadí. Tvrdit, že „zabráníme euru“, je navíc zavádějící. Jeho zavedení totiž v Česku není na pořadu dne a bez politické shody se o něm ani nezačne jednat.



Motoristé sobě stojí na dvou hlavních postavách, kterými jsou Petr Macinka a Filip Turek.

Macinka je dlouholetý spolupracovník Václava Klause, který se profiluje jako konzervativní politik a odpůrce ekologických iniciativ. Jeho silně ideologický přístup mu může přinést podporu u pravicových voličů, ale zároveň ho omezuje v širším politickém spektru. Navíc nemá žádné zkušenosti s řízením státu, což je zásadní problém.

Filip Turek je bývalý automobilový závodník, který překvapil svým úspěchem v evropských volbách. Získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů mezi českými kandidáty, což svědčí o jeho popularitě. Jenže jeho politická minulost je zatížena skandály, včetně fotografií se zdviženou pravicí, které označil za „mladickou nerozvážnost“. V kontextu seriózní politiky je to ale pro mnéhé jen těžko omluvitelné.

Oba tito lídři mohou být hlasitými mluvčími svého hnutí, ale zároveň postrádají hlubší politickou zkušenost a schopnost vést zemi.

Ačkoliv Motoristé sobě v evropských volbách zaznamenali úspěch, situace ve volbách do Poslanecké sněmovny je zcela jiná. Podle některých průzkumů se strana pohybuje těsně pod pětiprocentní hranicí, což znamená, že její vstup do Sněmovny rozhodně není jistý (nedávný průzkum agentury STEM).

Psali jsme:

Dalším problémem, kterým musí Motoristé čelit, je konkurence na pravici. ODS, Svobodní, SPD nebo ANO totiž oslovují podobné voliče, ale s širším programem. Motoristé sobě tak čelí riziku, že se jim nepodaří oslovit dostatečný počet lidí, kteří by byli ochotni podpořit stranu s úzce profilovaným programem.

Motoristé sobě jsou typickým příkladem strany "jedné myšlenky". Jejich program je příliš úzce zaměřený na téma motorismu a odporu k ekologickým regulacím, což je sice pro část voličů atraktivní, ale nedostačující pro úspěch v celostátních volbách.

Jejich lídři sice mají jistou popularitu, ale chybí jim reálné politické zkušenosti a kredibilita potřebná pro účast ve vládě nebo prosazování legislativních změn. Navíc čelí silné konkurenci zavedených pravicových stran, které mají propracovanější program a širší voličskou základnu.

Strana Motoristé sobě se tak může dostat do situace, kdy v nadcházejících volbách zůstane těsně pod pětiprocentní hranicí a do Poslanecké sněmovny se vůbec nedostane. Pokud chce uspět, bude muset výrazně rozšířit svůj program a nabídnout řešení i v oblastech, které se netýkají jen motoristů. Jinak zůstane pouze stranou protestního hlasu, který nemá šanci na reálný politický vliv.

(Kyncl, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?