Donald Trump v průběhu své prezidentské kampaně opakovaně sliboval, že válku na Ukrajině ukončí během jediného dne, „na den první“ svého návratu do Bílého domu. Veřejnost i politické špičky po celém světě jeho prohlášení buď braly doslova, nebo se snažily najít v jeho slovech hlubší smysl. Nyní však Trump v rozhovoru pro Time magazín přiznal, že šlo pouze o nadsázku a vtip. Tato slova přicházejí v době, kdy se Spojené státy i Evropa potýkají s důsledky vleklého konfliktu na Ukrajině, a zároveň staví do ostrého světla nejen Trumpovu důvěryhodnost, ale i reálnou hodnotu americké diplomacie.
„Kdybych byl prezident, ukončím tu válku během jednoho dne. Dvacet čtyři hodin,“ tvrdil Trump na jaře 2023 v rozhovoru pro CNN. Nešlo o ojedinělé vyjádření. Podobné sliby opakoval doslova desítkykrát, vždy s příslibem, že „jednání o ukončení konfliktu by bylo tak snadné, že Bidenova neochota je možná jen projevem zloby nebo neschopnosti,“ podotýká server National Review.
Trump dokonce naznačoval, že má tajné informace nebo zvláštní „věci, které můžete říct“, jež by válku ukončily „okamžitě“. „Mohli bychom to vyjednat během 24 hodin, a jsou tu věci, které jim můžete říct, které teď neodhalím, ale zaručují, že ta válka okamžitě skončí,“ řekl.
„Řekl jsem to obrazně a jako nadsázku, abych zdůraznil pointu… samozřejmě každý ví, že když jsem to řekl, bylo to řečeno v žertu, ale bylo to také řečeno, že to skončí,“ prohlásil po svém zvolení Trump.
Co skutečně znamená „mírový plán“ Donalda Trumpa?
Není přitom pravdou, že Trumpův tým by během přechodného období bral otázku Ukrajiny na lehkou váhu. Podle zdrojů z NBC News dokonce jeho tým skutečně jednal s Bidenovým Národním bezpečnostním výborem s cílem dosáhnout příměří hned první den v úřadu. „Trump je opravdu odhodlaný dosáhnout příměří v první den,“ uvedl nejmenovaný zdroj blízký jednáním.
To, co však Trump prezentoval jako řešení, není nic jiného než nátlak na Ukrajinu, aby se vzdala značné části svého území včetně Krymu a regionů, které Rusko vojensky okupuje. „Prezident by tlačil na Ukrajinu, aby se vzdala Krymu a dalších území, která Moskva zabrala silou,“ uvedl Washington Post již před rokem. Dnešní verze plánu údajně zahrnuje „de facto“ uznání ruské kontroly nad dobytými oblastmi i uvolnění západních sankcí proti Rusku.
Mezi dalšími „ústupky“ v rámci Trumpova návrhu figurují i návrhy na předání kontroly nad Záporožskou jadernou elektrárnou pod americkou správu, což by podle reportéra Davida Ignatiuse z Washington Post představovalo určitý „americký tripwire“, tedy symbolický závazek, že případný útok na tuto pozici by znamenal přímou konfrontaci s USA. Opravdu by taková řešení přinesla mír? Nebo jen zmrazila konflikt, který může kdykoliv znovu explodovat?
Neschopnost nebo cynismus?
Pozorovatelé konfliktu i běžní občané dobře vědí, že válka je natolik komplikovaná, že její rychlé a jednoduché řešení není v lidských silách. Obě strany jsou stále přesvědčené, že mohou zvýšit svůj vliv bojem na bojišti. Skutečná diplomacie vyžaduje trpělivost, znalost detailů a respekt k základním hodnotám, ne krátkozraké slogany nebo politické hry na sociálních sítích.
Trumpovým přiznáním, že jeho mírový plán byl ve skutečnosti „jen vtip“, se definitivně ukazuje, že důležitá zahraničněpolitická témata jsou v americké politice často zneužívána pro domácí spotřebu a efekt v kampani. V době, kdy svět zoufale potřebuje skutečná řešení, je tento postoj nejen ostudný, ale i nebezpečný. Otázka, zda šlo spíše o politickou neschopnost, nebo čistý cynismus, je však stále otevřená.