V sobotu zveřejnil Department of Government Efficiency seznam projektů financovaných z peněz amerických daňových poplatníků na podporu demokracie ve světě, které byly následně zrušeny. Mezi nimi vyniká položka 32 milionů dolarů pro Prague Civil Society Centre (PCSC) – organizaci sídlící v Praze, která se zaměřuje na podporu občanské společnosti a demokratických iniciativ zejména ve východní Evropě a postsovětském prostoru. Toto odhalení vyvolává závažné otázky nejen o efektivitě takových výdajů, ale také o jejich smysluplnosti v kontextu současné geopolitické situace a bezpečnostních priorit České republiky.
Nejde o první případ, kdy se ukazuje, že prostředky určené na podporu demokracie končí v organizacích, jejichž činnost je často netransparentní a jejich skutečný dopad je obtížně měřitelný. Prague Civil Society Centre je organizace, která oficiálně poskytuje podporu nezávislým médiím, občanským iniciativám a aktivistům v postsovětských zemích. Avšak konkrétní detaily o rozdělení těchto peněz a jejich efektivitě jsou pro veřejnost zcela nedostupné.
Americký viceprezident J. D. Vance na bezpečnostní konferenci v Mnichově jasně vyjádřil, že Spojené státy se musí soustředit na vlastní zájmy, nikoli na šíření demokracie po světě. V kontextu tohoto prohlášení je rozhodnutí Department of Government Efficiency logické. Proč by americké peníze měly financovat neziskovky v Praze, když je jejich efektivita přinejlepším diskutabilní?
Rozhodnutí Department of Government Efficiency zrušit financování Prague Civil Society Centre je zásadní moment, který by měl vést k širší debatě o smyslu podobných programů. Česká vláda by se měla ptát: K čemu tyto finance slouží slouží ve prospěch České republiky nebo proti ní, potřebujeme skutečně tyto zahraniční dotace pro občanskou společnost, nebo je čas, aby se česká demokracie opírala o vlastní zdroje a odpovědnost?