Markvart - Eurovize: Maškary, jejich páníčci a sponzoři

politika

Pohoršujeme-li se každoročně nad výsledky Eurovizní písňové soutěže, měli bychom se asi nejdříve nezaujatě podívat, kdo vlastně tento multikulturní projekt organizuje a platí, píše na facebooku Petr Markvart.

Markvart - Eurovize: Maškary, jejich páníčci a sponzoři
Petr Markvart
13. května 2024 - 06:20

Organizuje ho tzv. Evropská vysílací unie (EBU), která sdružuje 68 veřejnoprávních vysílacích stanic z 54 zemí od Islandu po Azerbajdžán, včetně zemí severní Afriky. Po druhé světové válce vzniklo hned několik podobných organizací, ale všechny nakonec zanikly z obav před sovětským vlivem. A tak se konečně v r. 1950 podařilo BBC prosadit jejich koncept, vliv britský a založit tuto vysílací unii. Po rozpadu Sovětského svazu a jeho sféry vlivu do sebe EBU vstřebala konkurenční východoevropskou OIRT a stala se dominantní v oblasti  koordinace hodnot, které by měly národní veřejnoprávní média propagovat.

Jedním z těchto "kulturních projektů" je i každoroční Evropská písňová soutěž. Je to projekt politický, propagující společenské trendy a jevy podle kuchařek korporátních zájmů a lobby a liberalistických politiků. Tak se v letech 2016 a 2022 stali vítězi zástupci Ukrajiny (letos "pouze" dělené třetí místo) a čtyřikrát (naposledy v roce 2018) zástupci Izraele (letos "pouze" páté místo).


Co se týče LGBT účastníků soutěže, dá se říci, že do roku 2012, to bylo ještě tak v normě. Sem tam se jich pár zúčastnilo a občas to někdo z nich vyhrál. Revolučním se v tomto směru stal rok 1998, kdy do té doby běžné gaye a lesby nahradila poprvé tzv. "transžena" z Izraele Dana International (vlastním jménem Šaron Cohen) a zvítězil(a). Charakter soutěže se ve prospěch těchto interpretů a jejich agend se začal masivně měnit právě od roku 2012. Tehdy vyhrála bisexuálka marockého (berberského) původu Lorine Zineb Talhaoui (za Švédsko) a v roce 2014 vousatý transvestita Thomas Neuwirth, alias Conchita Wurst (za Rakousko). Osoby jiné orientace vítězí potom v soutěži i v letech 2017 (intersexuál), 2019 (bisexuál), 2021 (duo bisexuála a asexuála), 2023 (bisexuál) a 2024 (gender non-binary).

No, a teď, kdo to celé platí:
  • Moroccanoil, izraelská farmaceutická  a kosmetická společnost, vyrábějící přípravky z arganového oleje. Vlastní jí židovka s kanadským pasem Carmen Tal. Letos zvláště aktuální, vzhledem k podpoře izraelských operací v Gaze.
  • Diageo, britský výrobce alkoholických nápojů. Jeho vlastníky jsou např. Bank of America, Morgan Stanley, Charles Schwab Investment nebo starý známý Black Rock.
  • Easyjet, britská společnost, provozující super ekologická nízkonákladová letadla, vlastněná britským miliardářem kyperského původu Steliem Haji-Ioannou.
  • Royal Carribean, americká společnost provozující super ekologické obří výletní lodě. Její zakladatel a dlouholetý CEO Richard Fain patří tradičně mezi nejvlivnější představitele židovské lobby v USA.

Tož tak, děti.

(rp,prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?