Článek Philipa Pilkingtona „The French crisis is Macron’s doing“ uveřejněný na serveru UnHerd.com nabízí ostrou kritiku prezidenta Emmanuela Macrona, jehož vláda podle autora přivedla Francii na pokraj politického i ekonomického kolapsu. Ačkoli text nese rysy emocionálně laděného polemického komentáře, jeho fakta nelze ignorovat. Dluhová spirála, rostoucí deficit a snahy o mezinárodní prestiž na úkor domácí stability jsou jasné varovné signály, že Francie čelí vážné krizi.
Pilkingtonovy závěry o Macronově „politice velkých gest“ ve světové politice jsou obzvláště kritické. Prezidentova rozhodnutí, jako povolení úderů na ruské cíle nebo debaty o možném nasazení francouzských vojsk na Ukrajině, vyvolávají otázky o jeho prioritách. Ve chvíli, kdy se francouzská společnost potýká s nejistotou ohledně důchodů a rozpočtovým schodkem, Macron působí dojmem politika, který raději hledá mezinárodní uznání než skutečná řešení doma.
Nelze popřít, že mnohé z problémů, kterým Francie čelí, jsou důsledkem nepředvídatelných globálních krizí. Pandemie a válka na Ukrajině vytvořily podmínky, které by zaskočily i nejlépe připravené vlády. Pilkington ale správně podotýká, že Macron měl možnost zvolit jiný přístup: místo riskantní expanze na zahraničních trzích mohl hledat cestu k reformě a efektivnějšímu řízení domácích financí.
Krize Francie je varováním pro zbytek Evropy. Pilkington správně zdůrazňuje, že vůdcové, kteří ignorují domácí problémy ve prospěch mezinárodních ambicí, riskují nejen svou politickou kariéru, ale také stabilitu svých zemí. Macronovo dědictví bude testem pro budoucnost francouzského politického systému... a možná i celé Evropské unie.
Jestli má Francie skutečně šanci vyhnout se katastrofě, bude třeba odvážné vedení, které se zaměří na skutečné potřeby občanů, nikoliv na krátkodobé politické kalkuly.