Má Evropa platit za cenzuru? Bruselská elita chce převzít RFE

politika

Po zásadním omezení amerického financování Rádia Svobodná Evropa se Brusel snaží převzít jeho podporu z peněz evropských daňových poplatníků. Kritici varují, že nejde o svobodu médií, ale o kontrolu nad veřejným prostorem.

Má Evropa platit za cenzuru? Bruselská elita chce převzít RFE
Evropský parlament
5. dubna 2025 - 05:30

V Evropském parlamentu se tento týden rozhořela vášnivá debata ohledně možného převzetí financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) ze strany EU poté, co americká vláda Donalda Trumpa zásadně omezila rozpočet americké Agentury pro globální média (USAGM), pod kterou RFE spadá. Tento krok vyvolal otázky nejen ohledně budoucnosti této instituce, ale i ohledně samotné definice „nezávislých médií“ v evropském prostoru.

USAGM, kterou některé hlasy označují za „pozůstatek studené války řízený CIA“, byla podle amerických úřadů v posledních letech zatížena korupcí, bezpečnostními selháními a údajnou propagací antiamerických zájmů. Administrativa prezidenta Trumpa v polovině března rozhodla o ukončení většiny jejích smluv, přičemž Radio Free Europe přišlo o plánovaných více než 150 milionů dolarů ze svého rozpočtu pro rok 2025.

Překvapivě rychle se téma přesunulo do evropského prostoru, kde začala probíhat diskuse o tom, zda by výpadek amerického financování měla nahradit Evropská unie. Na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku 1. dubna se střetly různé frakce, od krajní levice až po konzervativní pravici, v debatě, která se netočila jen kolem rozpočtových čísel, ale především kolem hodnot.


Mnozí europoslanci, včetně konzervativních, připomínali historický význam Rádia Svobodná Evropa v boji proti komunismu v zemích východního bloku. Španělský europoslanec Hermann Tertsch (VOX/Patriots) uvedl: „Byli to skvělí redaktoři, kteří bojovali proti komunismu. Ale dnes už to nejsou oni. Nešíří už ideály svobody, nýbrž genderovou ideologii a další toxické prvky progresivní politiky proti zájmům evropských občanů.“

Maďarský europoslanec Csaba Dömötör (Fidesz) ostře kritizoval tvrzení, že by RFE byla nezávislým médiem. Připomněl, že více než 90 % jejího financování pocházelo z amerického rozpočtu, což zpochybňuje její neutralitu. „Přebíráte politiky, které selhaly v Americe,“ uvedl a zároveň kritizoval Evropskou komisi za podporu levicových médií na úkor konzervativních hlasů.

„Pokud chce Brusel chránit svobodu médií, měl by začít tím, že zveřejní smlouvy s liberálními médii, která dostala stovky milionů eur, zatímco pravicové hlasy byly umlčeny,“ uvedl Dömötör. Připomněl také, že na Komisi zaslal 86 žádostí o svobodný přístup k informacím ohledně financování médií, nevládních organizací a tzv. „fact-checkerů“ a všechny byly odmítnuty.

Slovenský europoslanec Milan Uhrík (Republika/ESN) šel ještě dál: „Když slyším ‚nezávislá média‘, mohu se jen smát. Vaše nezávislá média jsou pravým opakem nezávislosti. Umlčujete názory, které se vám nehodí, a trestáte sociální sítě, které odmítají cenzurovat.“

Psali jsme:

S ostrým komentářem vystoupil i mladý nezávislý kyperský europoslanec Fidias Panayiotou, známý svou kritikou bruselské cenzury a byrokratické svévole. Jeho otázka vystihla podstatu celé debaty:

„Obáváme se toho, že přijdeme o pravdu – nebo o kontrolu nad ní?“

„Demokracie není o kontrole nad narativem, ale o důvěře v lidi, že si dokážou vybrat sami,“ dodal europoslanec.

Celý článek původně zveřejnil server The European Conservative, kde se mimo jiné píše: „Brusel nyní chce, aby evropští daňoví poplatníci zaplatili účet za svou vlastní manipulaci.“

Otázka financování Rádia Svobodná Evropa tak daleko přesahuje pouhou rozpočtovou záležitost. Jde o zásadní hodnotový střet mezi různými pohledy na svobodu slova, veřejnou kontrolu a nezávislost médií. Evropský parlament nyní stojí před rozhodnutím, které může výrazně ovlivnit informační prostor starého kontinentu, a to nejen z hlediska peněz, ale především důvěry veřejnosti.

(hýbl, European Conservative, foto: zai)


Anketa

Které z uvedených světových velmocí důvěřujete nejvíce?