Lidstvo musí ukončit válku, jinak válka ukončí lidstvo

politika

„Lidstvo musí ukončit válku, jinak válka ukončí lidstvo.“ Tato slova Johna F. Kennedyho jsou dnes aktuálnější než kdy dříve, neboť svět čelí rostoucím konfliktům, eskalaci zbrojení a selhávání diplomacie.

Lidstvo musí ukončit válku, jinak válka ukončí lidstvo
John F. Kennedy
19. prosince 2024 - 07:22

V éře technologického pokroku zůstává válečná hrozba reálnou noční můrou, která může zničit budoucnost lidstva.

John F. Kennedy pronesl tato slova během Studené války, kdy se svět nacházel v nebezpečné rovnováze mezi supervelmocemi a hrozba jaderného konfliktu byla reálná. Věta, která se zdála být moudrostí jedné generace, se však stává naléhavým apelem pro současnou dobu. Svět je dnes paradoxně ještě více rozdělený, války nejsou jen lokální, ale jejich dopady zasahují globální ekonomiku, politiku a celkový vývoj lidstva.

Konflikty na Ukrajině, v Súdánu, Etiopii, Jemenu, ale i dlouhotrvající napětí mezi USA a Čínou nebo na Blízkém východě nám připomínají, že válka, navzdory technologickému pokroku a vyšší informovanosti lidstva, zůstává nástrojem moci a politiky. Namísto snahy ukončit válečné konflikty se světové mocnosti opět uchylují k budování arzenálů, k rozdmýchávání konfliktů skrze zástupné války a k manipulaci slabších států.

Kennedyho citát je ostrým varováním, které se nenaplnilo. Místo toho dnes čelíme eskalaci násilí, jehož rozsah může být stejně ničivý jako během obou světových válek.



Smutným faktem zůstává, že světové ekonomiky zbrojí ve velkém. V roce 2023 globální výdaje na armádu překročily 2 biliony dolarů, přičemž USA, Čína, Rusko a další klíčoví hráči neustále navyšují rozpočty. Jak by Kennedy reagoval na tuto absurditu? V době, kdy planeta čelí změnám klimatu, migrační krizi, hladomoru a rostoucím sociálním nerovnostem, směřují světové vlády stále více peněz do tanků, letadel a raket.

Válka na Ukrajině ukázala, že moderní válčení neztrácí svou brutalitu. Zároveň konflikt připomíná, že nejde jen o zbraně, ale i o informační válku, propagandu a destabilizaci států prostřednictvím digitálních útoků.

Válečné střety nejsou dnes jen o klasických konfliktech. Válka je skrytá i v ekonomických sankcích, obchodních válkách či kyberútocích. Svět se místo hledání společných řešení globalizuje ve svých konfliktech. Kennedyho slova zde působí jako výsměch technologické éře. Jak může lidstvo s takovými prostředky stále věřit, že vojenská řešení přinesou dlouhodobý mír?

Psali jsme:

Kennedy svou citaci formuloval jako ultimátum, avšak zároveň ji propojil s nadějí: lidstvo má šanci jednat, rozhodnout se pro mír. Bohužel se zdá, že světová společenství selhávají v této volbě. OSN je stále více paralyzováno, diplomacie ztrácí na síle a na její místo nastupuje politika silnějšího.

Řešení? V tomto kontextu je Kennedyho výrok apel nejen na státníky, ale i na jednotlivce. Každý, kdo podporuje šíření nenávisti, propagandy a militarizace, se stává součástí systému, který nás může jednou všechny pohltit. Přesto svět potřebuje silnější tlak na diplomacii, mírová jednání a globální dohody, aby tento citát zůstal mementem minulosti, nikoliv prorockým vzkazem pro naši budoucnost.

Pokud lidstvo nepochopí, že válka je ultimátním selháním společnosti, pak skutečně jednoho dne válka ukončí lidstvo.

(kyncl, prvnizpravy.cz, repro: biography)


Anketa

Kdo z opozičních lídrů je pro Vás nejpřijatelnější?