Lidé chtějí přímou volbu starostů i hejtmanů, ukázal průzkum SANEP

politika

Podle drtivé většiny si Češi přejí zachování přímé volby prezidenta a většina by uvítala její rozšíření i na další politické funkce. Myšlenka přímé demokracie zůstává pro občany atraktivní a považují ji za důležitý nástroj kontroly moci

Lidé chtějí přímou volbu starostů i hejtmanů, ukázal průzkum SANEP
Volby 2025 na XTV
22. dubna 2025 - 05:05

Nedávný exkluzivní průzkum agentury SANEP pro XTV, realizovaný ve dnech 1. - 8. dubna 2025 na reprezentativním vzorku 2.500 respondentů z celé České republiky starších 18 let metodou CAWI, přinesl zajímavý pohled na otázky týkající se přímé volby a důvěry v současnou hlavu státu.

V pořadu VOLBY 2025 na XTV diskutovali na toto téma moderátorka Alex Mynářová se senátorem za ODS Zdeňkem Hrabou a předsedou PRO Jindřichem Rajchlem.



Podle drtivé většiny si Češi přejí zachování přímé volby prezidenta a většina by uvítala její rozšíření i na další politické funkce. Podpora přímé demokracie tak v české společnosti zůstává silná a stabilní, přestože se názory na současného prezidenta Petra Pavla rozcházejí.

Přímá volba prezidenta: Podpora napříč společností

Podle výsledků průzkumu je přímá volba prezidenta kladně vnímána naprostou většinou obyvatel. Jasných 52,2 % respondentů ji rozhodně podporuje, dalších 30,7 % spíše ano. Pouze 8,6 % účastníků průzkumu uvedlo, že jsou spíše proti, a 5,3 % je rozhodně proti. Neutrální postoj nebo nerozhodnost zaujímá pouze 3,2 % dotázaných.


Tato čísla potvrzují, že zavedení přímé volby prezidenta v roce 2012 bylo krokem, který široká veřejnost přijala za svůj a nechce se ho vzdát.

Pravomoci prezidenta: Ani o moc víc, ani míň

Ačkoli přímá volba prezidenta zůstává populární, většina lidí si nepřeje zásadní změny v rozsahu prezidentských pravomocí. 67,9 % respondentů uvedlo, že pravomoci prezidenta jsou dostatečné tak, jak jsou nyní nastaveny. Dalších 16,2 % by některé pravomoci dokonce zrušilo. Naopak jen 9,4 % by chtělo pravomoci hlavy státu rozšířit.



To naznačuje, že česká společnost podporuje spíše symbolickou roli prezidenta s omezeným vlivem na každodenní vládnutí, i když jej volí přímo.


Důvěra v prezidenta Pavla necelých 50 procent

Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že prezident Petr Pavel má v české společnosti silnou, ale polarizující pozici. 37,6 % respondentů mu rozhodně důvěřuje, dalších 10,6 % spíše důvěřuje. Na druhé straně však 11,1 % spíše nedůvěřuje a 35,2 % mu nedůvěřuje vůbec.

Tato vyrovnaná čísla ukazují na značnou míru rozdělení veřejného mínění, která však nijak neovlivňuje celkovou podporu přímé volby jako institutu.


Lidé chtějí volit i starosty a hejtmany


Možná nejzajímavější částí průzkumu je otázka rozšíření přímé demokracie. 71,9 % dotázaných by podpořilo zavedení přímé volby starostů, a 69,3 % by uvítalo i přímou volbu hejtmanů. Jen 25,9 % by ponechalo přímou volbu pouze pro prezidenta a 17,1 % by ji zcela zrušilo.


To jasně vypovídá o hluboké nedůvěře občanů vůči zprostředkované moci a touze mít přímý vliv na klíčová rozhodnutí i na nižších úrovních státní správy.

Psali jsme:
Co kdyby ČR neměla Senát? Průzkum SANEP dal jasné odpovědi


Podle dat agentury SANEP Češi nadále podporují přímou volbu prezidenta a většina z nich by přímou volbu ráda rozšířila i na další veřejné funkce. Ačkoliv samotný prezident Petr Pavel nemá jednotnou podporu, myšlenka přímé demokracie zůstává pro občany atraktivní a považují ji za důležitý nástroj kontroly moci. 



Anketa

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste: