Lékaři pohrozili, že přestanou sloužit dobrovolné přesčasy

politika

Sekce mladých lékařů České lékařské komory vyzývá politiky, aby sněmovna neschválila novelu zákoníku práce v navrhované podobě. Pokud novela projde, lékaři pohrozili, že přestanou od 1. prosince sloužit dobrovolné přesčasy. 

Lékaři pohrozili, že přestanou sloužit dobrovolné přesčasy
Ilustrační foto
5. září 2023 - 09:03

Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) vyzývá politiky, aby sněmovna neschválila novelu zákoníku práce v navrhované podobě. Předloha umožňuje zdvojnásobit počet hodin přesčasů u lékařů na 832 hodin ročně, pro záchranáře by šlo o tisíc hodin přesčasů za rok. Pokud novela projde, lékaři pohrozili, že přestanou od 1. prosince sloužit dobrovolné přesčasy. 

Předseda sekce Jan Přáda v pondělí řekl, že do výzvy se zapojily čtyři tisíce z 20 tisíc lékařů sloužících v nemocnicích. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že je připravený se s nespokojenými lékaři sejít.

Mladí lékaři odmítají zvýšení počtu hodin legálních přesčasů, které by měl umožnit paragraf 93a novely zákoníku práce. Zároveň chtějí dlouhodobě udržitelné, přijatelné podmínky, kontrolu dodržování zákoníku práce ve zdravotnických zařízeních a zajištění adekvátního finančního ohodnocení v základní pracovní době.


„Veřejně vyzývám veškeré naše politické špičky, konkrétně pana ministra Válka, pana ministra (práce Mariana) Jurečku (KDU-ČSL), pana předsedu vlády (Petra) Fialu (ODS) a všechny další, kterých se to týká. Velmi rádi se s vámi sejdeme, velmi rádi budeme jednat a budeme velmi rádi, pokud najdeme společné řešení v tom, jak se postarat o české pacienty. Ale za současných podmínek, které nám nastavujete, říkáme dobrovolně ne,“ sdělil Přáda.

Reagoval tak na to, že navýšení přesčasových hodin se týká takzvaných dobrovolných přesčasů, se kterými zaměstnanci nemusejí souhlasit. Podle aktuálního zákoníku práce může zaměstnavatel nařídit 150 hodin práce přesčas ročně, další přesčasy nad tento rámec jsou dobrovolné. Podle komory ale lékaři mají přesčasů více. Zákoník stanoví 35 hodin práce týdně, podle průzkumu, který komora zveřejnila v červnu, je už nyní průměrná délka směny 26 hodin a lékaři pracují průměrně 77 hodin týdně. Až 97 procent nemocnic současnou právní úpravu přesčasů danou zákoníkem práce porušuje.

Psali jsme:

Podle Přády už mají všichni lékaři v nemocnicích oněch 416 hodin legálních přesčasů za tento rok odpracovaných. Pokud by nezačala debata mezi lékaři a politiky, přestali by lékaři zapojení do iniciativy sloužit přesčasové směny, tedy večerní, noční, víkendové služby a služby ve svátek.

„Omezení množství přesčasové práce je norma, která slouží primárně na ochranu pacientů. Protože podle velikých studií, které se dělaly například ve Velké Británii, se ukázalo, že přepracovaní lékaři mnohem častěji chybují. Je zde přímá kolerace s nevyspáním a množstvím chyb, kterých se lékař dopouští, a je to úplná analogie toho, jako by byl pod vlivem alkoholu,“ upozornil prezident ČLK Milan Kubek.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro: adventistHC)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?