Vobořil prosazoval vyváženou protidrogovou politiku s prevencí, regulací, represí a léčbou. Kvůli svému přístupu se dostával s politiky do sporu, a to třeba při prosazování regulovaného trhu s konopím či danění tichého vína, ale i po svém komentáři k nálezu kokainu ve Sněmovně. Na jeho odchod tlačili třeba vládní lidovci či předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Vobořil (1966) jako protidrogový koordinátor působil už v letech 2010 až 2018. Na post se vrátil v únoru 2022.
O jeho konci se rozepsal advokát a exministr vnitra Ivan Langer (ODS), který zároveň tuší konec racionální protidrogové politiky jako strategického konceptu vlády.
Ekonomická kompetentnost má dnes podobu konsolidačního balíčku, jehož podstatou je zvýšení daní, přičemž zadlužení státu stále roste. Efektivní stát má dnes podobu nové státní agentury, zpackaného stavebního řízení a dalších regulací omezujících každodenní život i podnikání.
Racionální protidrogová politika, jako strategický koncept, se dnes rozpadá do úřednického administrování a resortního politikaření.
Rezignace Jindřicha Vobořila je fenotypovým důkazem ztráty genomu oné politické strany, a to ne jen v oblasti racionální protidrogové politiky," okomentoval konec protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ve funkci advokát a exministr vnitra Ivan Langer (ODS).