12. prosince 2024 - 07:03
„Kvůli Evropské unii a Green Dealu hrozí zánik průmyslu. Už dokonce i šéf jedné z předních evropských průmyslových lobby (Anthony Gooch Gálvez, generální tajemník Evropského kulatého stolu pro průmysl) 3. prosince varoval, že politici EU musí urychleně přijmout opatření, která by řešila „realitu“ pokračující deindustrializace Evropy. Svědčí o tom i data z českého průmyslu, kdy průmyslová výroba v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesla o 2,1 procenta. Stavební produkce se opět snížila, a to o 3,6 procenta. Nezaměstnanost v Česku letos v listopadu vzrostla na 3,9 procenta a volných míst meziměsíčně ubylo o10.331 na 255.641. V Německu vidíme rozsáhlé propouštění v automobilkách a průmyslu obecně. SPD prosazuje odstoupení od Pařížské klimatické dohody, Green Dealu i systému emisních povolenek.
Gálvez uvedl, že nedávno oznámené uzavírání německých automobilových a ocelářských závodů ukazuje, že pro vedoucí pracovníky v průmyslu je Evropa stále méně atraktivním místem pro investice. „Pověst EU jako místa pro podnikání se zhoršila do té míry, že generální ředitelé předních evropských společností musí před svými globálními investory obhajovat svá investiční rozhodnutí na vlastních domácích trzích,“ řekl ve Výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu (INTA). „Deindustrializace je realitou a deevropeizace je její součástí. Proto musíme jednat opravdu rychle,“ dodal. Informoval o tom Euractiv.
Podle nejnovější prognózy Evropské komise by ekonomika EU měla v letošním roce vzrůst o pouhých 0,9 %, přičemž v Německu se předpokládá pokles o 0,1 %. Naproti tomu ekonomika USA by měla vzrůst o 2,7 %.
Situace se dále významně zhorší po roce 2027, kdy začne být účinný systém obchodování s emisemi paliv (EU-ETS II), pro jehož přijetí v roce 2023 hlasoval v Radě EU i zástupce Fialovy vlády. Jde o nové emisní daně EU a nové emisní povolenky na topení uhlím a plynem, na benzín a na naftu.
Jde i o negativní důsledky toho, že nemůžeme využívat naše levné domácí uhlí pro výrobu elektřiny např. minimálně do roku 2049, jak si v orgánech EU vyjednali Poláci. Uzavření našich uhelných elektráren do roku 2033, které plánuje Fialova vláda, je ekonomická a energetická sebevražda, protože za ně nemáme adekvátní náhradu. Nemáme náhradu za elektřinu ani za vytápění z uhlí.
Psali jsme:
Stejně tak je pro ČR likvidační současný systém emisních povolenek (EU-ETS I), který zdražuje výrobu elektřiny z uhlí, což likviduje energetickou soběstačnost a bezpečnost ČR. Souhrn těchto regulací ohrožuje budoucnost českého průmyslu, naši budoucí prosperitu, zaměstnanost a životní úroveň českých občanů.
Proto jasně říkáme, že klíčovou prioritou příští české vlády, které chce být SPD součástí, musí být odstoupení od tzv. Pařížské klimatické dohody (stejně tak, jako učiní USA po nástupu prezidenta Trumpa do úřadu), která nařizuje signatářským státům dodržovat nesmyslné limity snižování emisí CO2. Další prioritou musí být okamžité vystoupení ze systému obchodování s emisními povolenkami. Zároveň nová česká vláda musí jasně deklarovat, že nepřistoupí k plnění závazků a regulací EU v oblasti klimatu, energetiky a omezování automobilového průmyslu,“ označil na síti X priority strany SPD její šéf Tomio Okamura.
(nov, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)