Krajské a první kolo senátních voleb naznačily, že vládní koalice má před sebou nelehký úkol obhájit svou pozici. Ačkoliv je oficiální výsledek druhého kola senátních voleb teprve před námi, je již teď zřejmé, že vládní strany zaznamenají ztráty, a to zejména v horní komoře Parlamentu. Největší neúspěch zaznamenali Piráti, kteří se v senátních volbách zcela propadli - žádný z jejich kandidátů se neprobojoval do druhého kola.
Tento výsledek přitom nemá jen symbolický charakter. Ukazuje, že voliči ztrácejí důvěru v politiku vládních stran a hledají alternativy. I když regionální volby tradičně nemají takovou váhu jako ty do Sněmovny, dávají cennou zpětnou vazbu, kterou nelze ignorovat. Vládní strany, včetně Pirátů, se budou muset vážně zamyslet nad svým dalším směřováním a stylem komunikace s voliči, pokud nechtějí zůstat na okraji politického dění.
Piráti, kteří přišli do politiky s vizí modernizace a transparentnosti, nyní čelí krizi identity. Jejich voličská základna se zřejmě cítila přehlížená a jejich kandidáti nenašli způsob, jak oslovit širší publikum. Jejich absence ve druhém kole senátních voleb je varovným signálem nejen pro ně samotné, ale i pro ostatní členy vládní koalice.
Zároveň je třeba dodat, že politický soupeř v podobě opozice se na neúspěchu vládních stran obratně přiživil. Tradiční strany a populistická uskupení dokázala využít frustrace voličů a nabídla jednoduchá řešení, která často neřeší skutečné problémy, ale přinášejí okamžité uspokojení. To však neznamená, že by šlo o trvalé řešení, ale spíše o příslib rychlých, byť krátkodobých zisků.