Konec tranzitu ruského plynu jako důvod k oslavám? David nesouhlasí

politika

Europoslanec Ivan David (SPD) se pozastavil nad tím, že polský ministr zahraničí Sikorski "tleská" zastavení ruského tranzitu plynu přes Ukrajinu. Podle Davida je to neprozíravé a "tleskat" se bude jen dočasně.

Konec tranzitu ruského plynu jako důvod k oslavám? David nesouhlasí
Ivan David (SPD)
3. ledna 2025 - 06:05

„Radosław Sikorski na sociální síti X napsal, že vítá rozhodnutí Ukrajiny zastavit dodávky ruského plynu do Evropy. Komentátoři pod jeho postem upozorňovali na rostoucí ceny, nedostatek energie a nedostatek tepla,“ cituje Sikorského David a poukazuje na to, že Sikorski dokonce nazval rozhodnutí Ukrajiny přerušit dodávky ruského plynu do EU vítězstvím Západu, přestože přerušení již nyní vedlo k vyšším cenám, nedostatku a úplnému výpadku tepla v odtržené moldavské oblasti Podněstří.

„Rusko bylo nuceno zastavit tranzit plynu přes Ukrajinu ve středu v časných ranních hodinách poté, co Kyjev odmítl obnovit dohodu, podle níž bude účtovat poplatky za tranzit za používání vlastní sítě plynovodů. Plyn byl dodáván do Moldavska, Rumunska, Polska, Maďarska a Slovenska, než se dostal do Rakouska a Itálie.

Sikorski slavil. Na X. Napsal: "Putin utratil miliardy na budování Nord Streamu, aby obešel Ukrajinu a vydíral východní Evropu hrozbou přerušení dodávek plynu."

Polský ministr zahraničí měl na mysli dva plynovody Nord Stream, které spojovaly Rusko s Německem, dokud nebyly v roce 2022 zničeny. Pokračoval: "Ukrajina dnes přerušila jeho [Putinovu] schopnost vyvážet plyn přímo do EU."

Sikorski označil toto rozhodnutí za "další vítězství po rozšíření NATO o Finsko a Švédsko".

Rozhodnutí Kyjeva posunulo ceny plynu v EU na 50 eur za megawatthodinu, což je úroveň, která tu nebyla od října 2023. Slovensko, které je silně závislé na dovozu ruského plynu přes Ukrajinu, bude zastavením dodávek tvrdě zasaženo, stejně jako kandidátská země na členství v EU Moldavsko, které vyrábí většinu elektřiny z ruského plynu.



"Sikorski by měl být zavřený na psychiatrické klinice, protože slaví odstávku plynu v Evropě uprostřed zimy", požadoval v reakci na Sikorského článek novinář Thomas Fazi. Jiný komentující napsal: "Rusko se zjevně pokusilo vydírat Evropu tím, že jí dodávalo více plynu. Naštěstí Ukrajina hrdinně "zachránila" Evropu vypnutím plynu. Absurdita této logiky je ohromující."

Další komentář říká: "Lidem jako Sikorski, kteří chtějí zničit evropskou ekonomiku odříznutím od globálních zdrojů a trhů, by nemělo být dovoleno žít v Evropě. Jděte do USA, kde leží vaše loajalita."

Podobně byl Sikorski zesměšňován v roce 2022, když reagoval na zničení ropovodů Nord Stream zveřejněním obrázku místa výbuchu s titulkem "Děkuji, USA", než jej smazal.

Zatímco němečtí vyšetřovatelé se údajně shodli na teorii, že potrubí zničili ukrajinští sabotéři, americký novinář Seymour Hersh tvrdil, že je vyhodila do vzduchu CIA a americké námořnictvo.

Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu byl nicméně pozastaven 1 ledna 2025 v 8:00 moskevského času. Kyjev tvrdí, že bez dohody Rusko „utrpí finanční ztráty“. Kreml varoval, že sankce budou zátěží především pro koncové spotřebitele.

Stejně to vidí slovensku premiér Robert Fico. Podle něj bude mít zrušení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu vážné důsledky pro Evropskou unii. Ve videovzkazu zveřejněném na své facebookové stránce to Robert Fico řekl: "Bude to mít vážné důsledky pro všechny v Evropské unii, nejen pro Rusko."

Psali jsme:

Pětiletý kontrakt na dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do západní a střední Evropy vypršel 31. prosince. Jak vysvětlil ruský prezident Vladimir Putin, Kyjev odmítl prodloužit smlouvu, přestože země za to ročně dostávala 700-800 milionů dolarů. Ukrajina se podle prezidenta v této situaci chová rozporuplně, neboť na jedné straně "zobe z ruky" evropským zemím, které jí ve válce pomáhají, a na druhé straně pro ně vytváří problémy tím, že jim bude odepřen přístup k relativně levnému ruskému, který plyn odřízne.

Ukrajinské úřady tvrdily, že tranzit byl zastaven "v zájmu národní bezpečnosti". Řekl to ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko.

"Toto je historická událost. Rusko ztratí trhy, utrpí finanční ztráty. Evropa se již rozhodla vzdát se ruského plynu."

Kreml sankce označuje za nástroj nekalé soutěže, z něhož těží zejména USA se svým zkapalněným zemním plynem. Upozorňuje, že restriktivní opatření se dotknou především koncového spotřebitele v Evropě – obyvatel a firem. 

Zatím se mohou neprozíraví jedinci radovat, že "zlobivé" Slovensko, které je jednou ze zemí nejvíce závislých na ruském plynu, bude mít potíže – než potíže dorazí i k nim,“ uzavřel svůj komentář na síti facebook europoslanec Ivan David. 

(jar, prvnizpravy.cz, repro: a11tv)


Anketa

Jak hodnotíte novoroční projev prezidenta Petra Pavla?