Koaliční smlouva CDU a SPD. Kapitulace Merze a triumf Zelených?

politika

AfD (Alternativa pro Německo) označila koaliční smlouvu CDU a SPD za „kapitulaci“ před Zelenými. Kritizuje drahou energetickou politiku, neřešenou migraci i nové zadlužování Německa.

Koaliční smlouva CDU a SPD. Kapitulace Merze a triumf Zelených?
Friedrich Merz (CSU)
13. dubna 2025 - 06:03

Německá politická scéna zažívá po zveřejnění nové koaliční smlouvy mezi CDU a SPD bouřlivé reakce. Nejtvrdší kritika zazněla od Alternativy pro Německo (AfD), která dokument označila za „kapitulační listinu“ předsedy CDU Friedricha Merze a důkaz hlubokého podřízení se agendě Zelených.

„Tato koaliční smlouva nese od začátku do konce rukopis volebního poraženého SPD, proložená hlubokými poklonami směrem k Zeleným, kteří budou v této vládě sedět obrazně řečeno u každého stolu,“ uvedlo stranické vedení AfD ve svém oficiálním stanovisku.

Obzvlášť tvrdě se AfD opřela do klimatické a energetické politiky nové vlády, kterou označila za „plánované hospodářství elektromobilů“, ohrožující klíčový německý automobilový průmysl. Podle spolupředsedů AfD Alice Weidelové a Tino Chrupally vláda zcela ignoruje realitu a trvá na ideologických experimentech.

„Jaderná energie a levný plyn zůstávají tabuovými tématy, přestože bychom o nich nutně měli znovu diskutovat,“ varovali lídři AfD.

„Tento koaliční pakt mezi SPD a CDU je ničím jiným než receptem na hospodářský a sociální úpadek Německa. Stará politika, staré chyby, staré iluze,“ napsala Alice Weidelová na sociální síti X.

Zatímco Friedrich Merz ve své předvolební kampani sliboval „migrační obrat“, koaliční smlouva podle AfD přináší jen vágní fráze a prázdné formulace. Skutečné problémy migrace zůstávají podle opozice neřešené.


Podobně skeptická je AfD i k daňové politice nové vlády. O slibovaných daňových úlevách si mohou občané nechat jen zdát. 

„Ve smlouvě se objevuje jen směs dotací, pobídek a mlhavých příslibů o minimální úlevě někdy v neurčité budoucnosti,“ uvádí AfD. To považuje za „facku do tváře všech daňových poplatníků, pracujících lidí i podnikatelů“.

AfD se ostře postavila i proti plánované změně ústavy, která má umožnit financování tzv. budoucích projektů za cenu nového zadlužení. „Místo daňové reformy ve prospěch občanů sahá nová koalice k ústavním trikům, aby mohla brát nové a nové dluhy na úkor našich dětí a vnoučat,“ varuje AfD.

Závěr stanoviska AfD je nekompromisní: „Čtyři roky černorudé koalice budou čtyřmi ztracenými lety, které si Německo nemůže dovolit.“

Psali jsme:

AfD plánuje proti nové vládě tvrdou opoziční politiku a chce se prezentovat jako jediná skutečná alternativa vůči pokračující „vládě starých chyb a slepých uliček“.

Kritika AfD odhaluje něco, co je v německé politice stále zjevnější. CDU pod vedením Friedricha Merze opustila pozici konzervativní síly a přistoupila na pravidla hry, které diktují Zelení a jejich progresivní spojenci. Místo očekávané změny kurzu se Německo nadále pohybuje ve spirále drahé energetické politiky, neřešené migrace a rostoucího zadlužení. V očích mnoha voličů se tak CDU stává jen levnější kopií Zelených a SPD. A to je voda na mlýn krajní opozici. 

(Böhm, Junge Freiheit, foto: zai)


Anketa

Kterou z mimoparlamentních stran byste chtěli, aby uspěla v podzimních volbách do Sněmovny?