Kaderkovi končí maximální tříměsíční lhůta, během níž mohl být obviněný prezident Českého tenisového svazu držen za mřížemi z důvodu možného ovlivňování svědků, tedy tzv. koluzní vazba. Kaderku poslal do vazby letos 29. února Obvodní soud pro Prahu 7 kvůli kauze, v níž jde o milionové podvody se státními dotacemi. Podle informací redakce novinky.cz opustil Kaderka brány pankrácké věznice zhruba mezi 11:00 a 11:30.
Nelehká situace tak nadále panuje i ve světě českého tenisu. V uplynulých týdnech se totiž v našem tenisovém světě strhlo několik kontroverzí spojených s Českým tenisovým svazem (ČTS). Valná hromada ČTS, svolaná předsedou Rady ČTS, vzbudila vlnu otázek a pochybností mezi členy a veřejností. Podle stanov mělo být svolání valné hromady otázkou několika týdnů, avšak realita byla jiná.
Další otázky vzbudilo pověření sportovního ředitele Jana Stočese řízením svazu, přestože výkonný výbor dle stanov nemá takové oprávnění. Tento krok přinesl kritiku z řad členů, kteří vnímají tento postup jako obcházení pravidel.
Valná hromada byla svolána až měsíc před svým konáním, což znamená, že delegáti neobdrželi materiály v dostatečném předstihu. Jak probíhala nominace delegátů v tak krátkém čase, není jasné. Objevily se i spekulace, že kandidáti byli nominováni ještě před platností nových stanov, které mají být schvalovány až na svolání valné hromadě, což by mohlo znamenat porušení regulí.
Další kontroverzí je spolupráce s advokátní kanceláří Grant Thornton na přípravě materiálů pro valnou hromadu. Kdo tuto společnost objednal, když je IK ve vazbě a je jediným statutárem jak ve spolku, tak obchodní společnosti, zůstává otázkou. Panují obavy, že rozhodnutí byla učiněna bez patřičného mandátu.
Český tenisový svaz se ocitl ve víru nejasností a kontroverzí, které bude muset rychle a transparentně vyřešit, aby si udržel důvěru svých členů a veřejnosti. Jak se situace vyvine, ukáže čas, ale již nyní je jasné, že nás čeká mnoho otázek a možná i odpovědí.