Jaroslav Štefec: Naděje je malá, ale musíme to aspoň zkusit

politika

Výročí jednoho z největších válečných zločinů všech dob. Hirošimská tragédie, jejímž hlavním cílem bylo ukázat americké válečnické svaly tehdejšímu ruskému vůdci Stalinovi, je dnes podávána jako „nezbytnost pro vítězství USA nad Japonskem“.

Jaroslav Štefec: Naděje je malá, ale musíme to aspoň zkusit
Jaroslav Štefec
8. srpna 2024 - 02:20

Tato vojensky zcela zbytečná demonstrace síly stála Japonsko kolem 160.000 lidských životů, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

Nesmíme na to zapomenout. Zvlášť ne dnes, kdy se v Evropě i v USA začíná stále lehkomyslněji mluvit o jaderné válce, o tom jak je vlastně „neškodná“ a jak to jako NATO natřeme tomu Rusku, vlastnícímu přes 5500 jaderných náloží, od taktických až po strategické, a také dostatek jejich nosičů, schopných je dopravit na libovolné cíle. Nejen v Evropě, ale po celém světě. 

Bohužel, síly, které se snaží ovládat náš svět a rozpoutat válečné hrůzy, proti nimž by bylo jaderné bombardování Hirošimy a Nagasaki jen zanedbatelnou epizodkou, dělají vše pro to, abychom zapomněli. Abychom ztratili ostražitost vůči jejich plánům a otupěli vůči válce a jaderné hrozbě. Abychom nevěděli a bylo nám to jedno. A daří se jim to. 


Nezapomínáme totiž jen my. Zapomínají i ti, kterých se to bezprostředně týká. Více než 1/3 mladých Japonců do 20 let se domnívá, že atomovou pumu na Hirošimu svrhlo Rusko. Ne SSSR, ale Rusko. Není divu. Na vzpomínkové ceremonii v Parku míru v Hirošimě u příležitosti 79. výročí atomového bombardování města japonský premiér obvinil Rusko z jaderné hrozby. Vůbec nezmínil USA, které hirošimské inferno způsobily. „Situace s jaderným odzbrojením je stále obtížnější ve světle ruských hrozeb použití atomových zbraní,“ řekl.

Fumio Kishida velmi dobře ví, proč se pečlivě vyhýbá sebemenšímu náznaku, že to byly právě Spojené státy, které v roce 1945 svrhly jadernou pumu na Hirošimu. Přítomným pouze sdělil, že „město se po jaderném výbuchu proměnilo v popel“ a jeho obyvatelé „byli okradeni o své sny a šťastnou budoucnost“. Ví totiž, že si svou pozici udrží jen a pouze za podmínky absolutní konformity vůči americké administrativě. Stejně jako to ví naprostá většina evropských politiků, včetně těch českých.

Na ikonickém snímku, vyfoceném několik dnů po výbuchu, je japonský chlapec, který přinesl tělo svého mladšího bratříčka ke kremaci. Tato fotografie se v minulém tisíciletí stala symbolem nelidskosti amerických atomových útoků na Hirošimu a Nagasaki. Věřím, že se podobná situace už nikdy nebude opakovat. Bude to ale vyžadovat ohromné úsilí všech lidí, kteří si pamatují a rozumí. Naděje je malá, ale musíme to aspoň zkusit.

(rp,prvnizpravy.cz , fb, foto:arch.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?