Jak Jurečka odmítal lháře ve vládě a pak v ní sám zůstal

politika

Vicepremiér a lidovecký předseda Marián Jurečka se mlžením o svém vánočním večírku chová přesně tak, za co před lety kritizoval tehdejšího místopředsedu ČSSD Michala Haška.

Jak Jurečka odmítal lháře ve vládě a pak v ní sám zůstal
Marian Jurečka (KDU-ČSL)
10. ledna 2024 - 06:30

Co se tehdy stalo? Po parlamentních volbách v roce 2013 navštívila skupinka sociálních demokratů na Pražském hradě prezidenta Miloše Zemana. Hašek potom schůzku na ČT popíral a Jurečka na něm nenechal nit suchou.

„Myslím, že je každému jasné, že se Michal Hašek dostal do velice těžké situace. Nedovedu si představit, že bychom mohli s člověkem, jehož lhaní viděla většina občanů v přímém přenosu, jednat o vládě a že by mohl být členem nějaké vlády, kterou bychom měli podporovat. Každý můžeme udělat chybu, to se stane, ale pak je třeba se k tomu jasně postavit, omluvit se a nést důsledky,“ prohlásil tehdy mj. na adresu Haška Marian Jurečka.

Rozdíl v počínání Haška a Jurečky tu však patrný je. Hašek se tehdy omluvil a krátce poté rezignoval na post prvního místopředsedy ČSSD a ostatní stranické funkce, později dokonce i na poslanecký mandát. Hašek se navíc tehdy ještě v ten samý den za lhaní omluvil. 

„Mrzí mě to, lhát se nemá, ani v politice, ani v životě. Považuji to za svou osobní chybu,“ prohlásil tehdy Hašek s tím, že svým jednáním pouze dodržoval dohodu s účastníky setkání o tom, že "schůzka zůstane neveřejná“.

A co Jurečka? Ten se svého teplého a vlivného místeka vzdát nechce, nevidí prý pro to důvod. Není divu, že si do něj advokát a bývalý dvojnásobný hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek pořádně rýpnul.



„Dnes večer kousnu do kyselého jablka. Člověk může udělat chybu, v životě i v politice. Musí být ovšem připraven za ni zaplatit. Já to před 10 lety zažil. Udělal jsem chybu. V televizním pořadu jsem během asi 25 minut opakovaně zapřel na stále stejnou 11x opakovanou otázku večeři s prezidentem v Lánech. Udělal jsem to proto, že jsem si dříve podal ruku s dalšími účastníky na to, že schůzka zůstane neveřejná. Samozřejmě dnes vím, že byla zbytečná chyba tajit večeři s hlavou státu. V okamžiku jsem se stal “zrádcem”, “pučistou”, zkrátka vyvrhelem a ztratil jsem roky budovaný kredit a důvěru lidí. Omluvil jsem se za to záhy a odešel jsem z vrcholové politiky.

Po 10 letech se dnes řeší šlamastika jiného řádu - šéf koaliční strany, vicepremiér a člen Bezpečnostní rady státu, mimochodem jeden z těch, kteří mne tehdy vyzývali k rezignaci, po tragické střelbě na FF UK Praha a dokonce i po mimořádné vládě a vyhlášení státního smutku se svými spolupracovníky “propařil” do půl čtvrté ráno na MPSV. Týden mlčel, potom mlžil. Slyšeli jsme postupně několik verzí příběhu o vánočním večírku. Výmluvy měly zakrýt osobní selhání. Je samozřejmě velmi smutné, že toto vše omlouvají špičky vlády a koalice, vše je označováno za “klukovinu”, “soukromou věc” nebo se dokonce dozvídáme, že “i ministři mají své dny”. Měří se zkrátka úplně jiným metrem. Na otázku proč si odpovězme každý sám.

Psali jsme:

Je mi v těchto dnech líto především všech, jejichž zármutek, bolest a žal z tragédie teď překrývají dozvuky vánoční party na MPSV a jejího trapného zatloukání. Díky vlastní životní zkušenosti tak mám na závěr pro pana vicepremiéra Jurečku vážně míněnou radu či doporučení - zachovejte se jako chlap, přestaňte kličkovat, přijměte odpovědnost a odejděte," napsal na svém facebookovém profilu Hašek.

(hýbl, foto: repro: cnn prima)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?