17. prosince 2022 - 10:30
Po pádu vlády Slovenské republiky se u našich východních sousedů rozebírá, co se vlastně dělo u prezidentky Čaputové, kde ministr financí Igor Matovič údajně vytrhl již podepsanou demisi z rukou vedoucího kanceláře hlavy státu.
Matovič přichází s vlastní verzí a někdejší koaliční partnery tituluje slovem mafie. Opoziční publicista Eduard Chmelár mezitím volá veřejnost k účasti na referendu o vypsání nových voleb. Právník a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek k tomu zase poznamenal, že i Fialova vláda nakonec padne, jen by to mělo proběhnout důstojně.
Pro nedůvěru vládě hlasovalo 78 z přítomných 102 poslanců, potřebný byl souhlas alespoň 76 zákonodárců ve 150členné sněmovně. Téměř všichni poslanci nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), v jehož vedení je i Heger, se hlasování nezúčastnili. Proti vládě byli mimo jiné tři poslanci, kteří před hlasováním vystoupili z Kollárova vládního hnutí Jsme rodina.
Pro předčasné volby v květnu či červnu příštího roku se už vyslovil Kollár, ale také šéfové opozičních stran Směr – sociální demokracie (Směr – SD) a Hlas – sociální demokracie (Hlas – SD). Naopak proti vystoupila bývalá vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS), která přišla s iniciativou odvolat vládu. OLaNO se zatím jednoznačně nevyjádřilo. V řádném termínu by se příští volby na Slovensku konaly v únoru 2024. Před případným rozhodnutím sněmovny o zkrácení volebního období by musela být změněna ústava (příslušný návrh je na programu stávající schůze parlamentu).
SaS, jejíž čtyři ministři v září podali demisi, předtím neúspěšně žádala, aby předseda OLaNO a ministr financí Igor Matovič z kabinetu odešel. SaS a Matovič byli dlouhodobě ve sporu.
Původně měla sněmovna o nedůvěře vládě hlasovat tento týden v úterý, z podnětu OLaNO ale rozhodnutí o dva dny odložila. Dříve během dneška Matovič nabídl svou demisi pod podmínkou, že SaS podpoří předlohu státního rozpočtu na příští rok a v parlamentu stáhne návrh na pád vlády. SaS to odmítla.
Matovič pak těsně před hlasováním sněmovny přišel do prezidentského paláce doručit svou demisi; podle oznámení prezidentské kanceláře ji před jejími pracovníky podepsal, své rozhodnutí si ale v poslední chvíli rozmyslel a dokument vytrhl vedoucímu kanceláře z rukou. Mluvčí prezidentky Martin Strižinec uvedl, že Matovičova demise tak nebyla doručena. Matovič v reakci popřel, že by dokument pracovníkovi vytrhl.
„Nebojte se udělat správnou věc. Pokud se rozhodnete udělat něco, o čem i v poslední možné chvíli usoudíte, že by to bylo nemorální. Neudělejte to, i kdyby si z vás neprávem poté i prezident dělal srandu. Moje svědomí dnes v poslední možné chvíli probudil telefonát člověka, kterému, když jsem řekl, kde jsem a co dělám, tak mi řekl jen pár slov: Bojovník se před mafií nesklání! Zastyděl jsem se, procitl jsem, a tak jsem si od pana kancléře vzal z ruky originál i kopii mé demise. Nic jsem mu nevytrhl, jak začal zákeřně šířit prezidentský palác, což mi je líto. Hlavně nerozumím, proč zpětvzení demise potřeboval takto dehonestujíc prezidentský palác vůbec proaktivně komunikovat,“ napsal k tomu ministr financí Igor Matovič na svém facebookovém profilu.
Poslanec za OLaNO Marek Šefčík k tomu na svém facebookovém profilu napsal, že si přečetl mnohá vyjádření a není prý příjemné, když se ohýbá pravda.
„Dívám se na fotky. Mimo jiné na tu, jak jsme s premiérem, ale i ostatními kolegy v klubu čekali na výsledek. Edo nepovídal nejprve téměř nic, když viděl tu 78. Potom se podíval na nás, poděkoval nám a řekl něco v tom smyslu, že nás čeká boj,“ vyjádřil se Šefčík.
Dále psal také o tom, že se v klubu OLaNO snažili během středy a čtvrtka dospět k dohodě, která nakonec zněla zjednodušeně tak, že Igor Matovič nabídne svou rezignaci výměnou za schválení rozpočtu na pomoc lidem a příslib, aby už SaS neodvolávala vládu.
„Já osobně jsem dal v klubu otázku, zda se budou podmínky ještě měnit. Dostal jsem odpověď, že ne, že tak, jak to je dohodnuté v klubu, tak to platí. Buď to SaS přijme, premiér šel se Sulíkem rokovat, nebo to odmítne a budeme hlasovat o tom, zda padne vláda. Když se nepředřadil bod zákon o tom, zda může NR SR sama rozhodnout o zkrácení volebního období a když nepřichází žádný příslib od SaS, Igor Matovič to chtěl v tom časovém stresu ještě zachránit a rozhodl se, že jde přece jen podat tu demisi," pokračoval Šefčík.
Také jsme psali:
Dále také uvedl, že v jejich komunikační skupině mu však několik poslanců řeklo, že taková dohoda v klubu nebyla a že to dělat nemá. a že ho dokonce někteří přemlouvali i osobně. A pak se prý na poslední chvíli, když zjistil, že SaS neustoupila, rozhodl vzít zpět demisi a omluvil se nám.
Pak se prý Matovič vyjádřil i před médii, že udělal chybu, že tam šel, a že je rád, že demisi nakonec nepodal. Podle Šefčíka je to správné, neboť mafii se neustupuje.
„Padla Hegerova vláda. 78 poslanců bylo pro. Dnes se nám vysmáli. Řehtali se a tleskali. Blahopřáli si Kolíková s Pellegrinim i Sulík s Ficem za potlesku extremistů. Uf. My ten boj ale nevzdáváme,“ dodal poslanec OLaNO.
Své pak na sociální síť napsal také historik a publicista Eduard Chmelár. Podle něj je čas, aby si občané vzali moc zpět do vlastních rukou.
„Pád Igora Matoviče vzdáleně připomíná neslavný konec císaře Nera, který byl tak zbabělý, že to nedokázal ukončit sám ani tehdy, když slyšel dupot koní pretoriánů. Jeho šílené chování, když byl odnést demisi do prezidentského paláce, ale v poslední chvíli si to rozmyslel a vytrhl podepsaný dokument vedoucímu kanceláře prezidentky Slovenské republiky Metodovi Špačkovi z rukou, by už nikoho nemělo nechat na pochybách, že je to psychiatrický případ, a proto mi dovolte, abych ho dále nechal na hodnocení psychoanalytiků, tohle už není úloha pro politického analytika. Tato garnitura nedokázala odejít důstojně, a proto dnešní trapný cirkus nemá v dějinách parlamentarismu obdobu a myslím si, že si vydechli nejen přívrženci opozice," uvedl Chmelár.
Navzdory tomu má prý podle něj současný vývoj momentálně víc otázek než odpovědí a myslí si, že klíčovou hráčkou této choromyslné šachové partie se stala Zuzana Čaputová, což podle něj není v žádném případě uklidňující zpráva.
Také jsme psali:
Slovenskou scénu okomentoval také bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.
„Hezký večer, dnešní borec na konec je od sousedů ze Slovenska a jmenuje se Igor Matovič. V české politice nic takového nepamatuji (a to pamatuji docela dost). Slovy české filmové klasiky „... vy nás ale zásobujete, pane Karfík...“ napsal Hašek.
Rozepsal se také o tom, jak Národní rada SR právě vyslovila nedůvěru vládě Eduarda Hegera. A kterak Richard Sulík před hlasováním oznámil, že Igor Matovič odjel k prezidentce podat demisi, nicméně následně úředníkovi prezidentské kanceláře vytrhl dokument z ruky s tím, že si to rozmyslel.
„Chtěl bych vyzvat vládu premiéra Fialy, aby až bude (a já jsem přesvědčen, že bude) stejně končit v ČR, zachovala alespoň důstojnost,“ doplnil svou úvahu Michal Hašek.
(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100
Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX