Neexistují žádné náznaky, že by jakýkoli zaměstnanec z Úřadu ministra obrany Spojených států byl vyšetřován kvůli úniku amerických zpravodajských informací o přípravách Izraele na útok proti Íránu, uvedl ve středu americký ministr obrany Lloyd Austin, informuje server ArabNews.com.
„Žádný úředník z OSD (Úřadu ministra obrany) není součástí tohoto vyšetřování,“ prohlásil Austin při setkání s novináři v Římě.
FBI v úterý oznámila, že vyšetřuje zveřejnění dvojice vysoce tajných dokumentů, které popisují přípravy Izraele na odvetný útok na Írán.
Austin dodal, že nemá žádné náznaky, že by byl „nějaký úředník z OSD do tohoto vyšetřování zapojen.“
Příspěvky na sociálních sítích, které nejsou podloženy důkazy, označily jednoho zaměstnance Ministerstva obrany USA jako vyšetřovaného kvůli úniku informací.
Mluvčí Bílého domu John Kirby v pondělí uvedl, že zatím nebylo určeno, zda únik byl výsledkem hackerského útoku, nebo šlo o úmyslné zveřejnění citlivých informací osobou z USA s přístupem k těmto datům.
Uvolnily USA úmyslně informace, aby zabránily Izraeli v útoku na Írán?
Únik vysoce tajných informací o izraelských přípravách na útok proti Íránu vyvolává závažné otázky o tom, zda nešlo o záměrný krok ze strany Spojených států. Může se totiž jednat o promyšlenou strategii, jak zpomalit či úplně zabránit izraelskému vojenskému zásahu, který by mohl eskalovat napětí na Blízkém východě do nebezpečných výšin.
Izrael dlouhodobě čelí hrozbám z Íránu, včetně raketových útoků a podpory radikálních skupin v regionu. Spojené státy, které mají s Izraelem pevné spojenectví, jsou si této hrozby vědomy. Na druhé straně však Washington ví, že rozsáhlý konflikt mezi Izraelem a Íránem by mohl destabilizovat celý region, ohrozit globální dodávky ropy a vyvolat další uprchlickou krizi. Pro Spojené státy, které se stále vzpamatovávají z dlouhodobých konfliktů na Blízkém východě, by to znamenalo novou zátěž jak diplomaticky, tak vojensky.
Tento přístup by nebyl bezprecedentní. Spojené státy již dříve využívaly zpravodajské informace k tomu, aby ovlivnily chování svých spojenců i protivníků. V tomto případě by úmyslný únik mohl být prostředkem, jak Izrael přinutit k větší opatrnosti a diplomatickému řešení, spíše než k dalšímu vojenskému zásahu.
Pokud by se prokázalo, že únik byl záměrný, vyplynulo by z toho, že USA se pokoušejí zabránit eskalaci konfliktu, který by mohl ohrozit jejich strategické zájmy. Zároveň by to svědčilo o tom, že Spojené státy nechtějí dovolit, aby jejich blízký spojenec jednal bez jejich souhlasu a podpory. Otázkou však zůstává, zda takový krok není dvojsečná zbraň – podkopání důvěry mezi Spojenými státy a Izraelem by mohlo narušit jejich vztahy v době, kdy je stabilita na Blízkém východě klíčová.