Hrozí narušení vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem?

politika

Únik vysoce tajných informací o izraelských přípravách na útok proti Íránu vyvolává spekulace o tom, zda Spojené státy úmyslně neumožnily jejich zveřejnění, aby zabránily eskalaci konfliktu.

Hrozí narušení vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem?
Lloyd Austin, ministr obrany USA
27. října 2024 - 07:03

Tento krok by mohl signalizovat americkou snahu o diplomatické řešení a zabránění destabilizace regionu, avšak zároveň hrozí narušením vztahů mezi USA a Izraelem.

Neexistují žádné náznaky, že by jakýkoli zaměstnanec z Úřadu ministra obrany Spojených států byl vyšetřován kvůli úniku amerických zpravodajských informací o přípravách Izraele na útok proti Íránu, uvedl ve středu americký ministr obrany Lloyd Austin, informuje server ArabNews.com.

„Žádný úředník z OSD (Úřadu ministra obrany) není součástí tohoto vyšetřování,“ prohlásil Austin při setkání s novináři v Římě.

FBI v úterý oznámila, že vyšetřuje zveřejnění dvojice vysoce tajných dokumentů, které popisují přípravy Izraele na odvetný útok na Írán.

Austin dodal, že nemá žádné náznaky, že by byl „nějaký úředník z OSD do tohoto vyšetřování zapojen.“

Příspěvky na sociálních sítích, které nejsou podloženy důkazy, označily jednoho zaměstnance Ministerstva obrany USA jako vyšetřovaného kvůli úniku informací.

Uniklé dokumenty se podle všeho připravovaly Národní agenturou pro geospace intelligence a popisovaly americkou interpretaci plánů izraelského letectva a námořnictva, založenou na satelitních snímcích z 15. a 16. října. Tyto dokumenty se pak začaly minulý týden šířit na komunikační platformě Telegram.



Mluvčí Bílého domu John Kirby v pondělí uvedl, že zatím nebylo určeno, zda únik byl výsledkem hackerského útoku, nebo šlo o úmyslné zveřejnění citlivých informací osobou z USA s přístupem k těmto datům.

Uvolnily USA úmyslně informace, aby zabránily Izraeli v útoku na Írán?

Únik vysoce tajných informací o izraelských přípravách na útok proti Íránu vyvolává závažné otázky o tom, zda nešlo o záměrný krok ze strany Spojených států. Může se totiž jednat o promyšlenou strategii, jak zpomalit či úplně zabránit izraelskému vojenskému zásahu, který by mohl eskalovat napětí na Blízkém východě do nebezpečných výšin.

Izrael dlouhodobě čelí hrozbám z Íránu, včetně raketových útoků a podpory radikálních skupin v regionu. Spojené státy, které mají s Izraelem pevné spojenectví, jsou si této hrozby vědomy. Na druhé straně však Washington ví, že rozsáhlý konflikt mezi Izraelem a Íránem by mohl destabilizovat celý region, ohrozit globální dodávky ropy a vyvolat další uprchlickou krizi. Pro Spojené státy, které se stále vzpamatovávají z dlouhodobých konfliktů na Blízkém východě, by to znamenalo novou zátěž jak diplomaticky, tak vojensky.

Únik citlivých informací může být proto použit jako nástroj tlaku na Izrael, aby přehodnotil své vojenské plány. Zveřejnění těchto dokumentů zkomplikovalo Izraeli strategii a vystavilo ho riziku, že se jeho přípravy dostanou do hledáčku nejen Íránu, ale i dalších regionálních hráčů. USA tak mohly tímto únikem vyslat signál, že si nepřejí, aby Izrael jednostranně přistoupil k vojenské akci, která by mohla mít nedozírné důsledky pro celý svět.

Psali jsme:

Tento přístup by nebyl bezprecedentní. Spojené státy již dříve využívaly zpravodajské informace k tomu, aby ovlivnily chování svých spojenců i protivníků. V tomto případě by úmyslný únik mohl být prostředkem, jak Izrael přinutit k větší opatrnosti a diplomatickému řešení, spíše než k dalšímu vojenskému zásahu.

Pokud by se prokázalo, že únik byl záměrný, vyplynulo by z toho, že USA se pokoušejí zabránit eskalaci konfliktu, který by mohl ohrozit jejich strategické zájmy. Zároveň by to svědčilo o tom, že Spojené státy nechtějí dovolit, aby jejich blízký spojenec jednal bez jejich souhlasu a podpory. Otázkou však zůstává, zda takový krok není dvojsečná zbraň – podkopání důvěry mezi Spojenými státy a Izraelem by mohlo narušit jejich vztahy v době, kdy je stabilita na Blízkém východě klíčová.

V každém případě tento únik ukazuje, že geopolitika je často hra s mnoha neznámými a záměrné či neúmyslné kroky mohou mít dalekosáhlé následky. Spojené státy si možná myslely, že takto mohou zabránit dalšímu konfliktu, ale zároveň riskují, že oslabí své postavení v regionu a vztahy se svými nejbližšími spojenci.

(jar, arabnews, repro: CBS News)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že americké volby vyhrál Donald Trump?