Gangsteři v IKEMu! Kmenta ukazuje na moc a velké peníze

politika

„Gangsterka, v níž jde o moc, vliv a velké peníze,“ říká investigativní novinář Jaroslav Kmenta o kauze IKEM a dodává, že angažmá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) je podle něj velmi zvláštní. 

Gangsteři v IKEMu! Kmenta ukazuje na moc a velké peníze
Jan Pirk, kardiolog a senátor
22. října 2023 - 07:22

„Jsme svědky takové gangsterky, v níž jde klasicky o moc, vliv a také o velké peníze,“ prohlásil o kauze IKEM investigativní novinář časopisu Reportér Jaroslav Kmenta. Tvrdí, že IKEM se „tuneluje“ prostřednictvím plateb za dodávky materiálu a přístrojů, nicméně podle něj nejde o klasické „tunelování“, protože IKEM přístroje skutečně potřebuje. Celý případ je podle Kmenty vyšetřován jednostranně. „Nikdo neřešil podstatu dokumentů, které v ruce držel (Jiří) Malý a (Michal) Stiborek, vykazující znaky toho, že byla založena offshorová struktura,“ upozornil v Událostech, komentářích

Měsíc a půl po zásahu elitních policistů v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny padlo několik obvinění. Kriminalisté podezřívají bývalého ředitele IKEMu Michala Stiborka a jeho zástupce Jiřího Malého z vydírání, šéfa oddělení IT Petra Rašku pak stíhají kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a porušení tajemství listin.


Magazín Reportér však tento týden publikoval nová zjištění, podle nichž je celá kauza podivnou válkou lékařů a má mnoho různých souvislostí. Zvláštní je podle magazínu Reportér také to, čím se policejní složky pořádně nezabývaly.

„Jsme svědky takové gangsterky, v níž jde klasicky o moc, vliv a také o velké peníze. Vlastně jediné, co nás na tom šokuje, je to, v jakém prostředí se to odehrává, to znamená v prostředí takzvaných bílých plášťů,“ okomentoval Kmenta v Událostech komentářích. Dokumenty, o kterých hovoří obvinění Malého a Stiborka, podle Kmenty odhalují netransparentní byznys okolo IKEMu.

Novinář tvrdí, že IKEM se „tuneluje“ prostřednictvím plateb za dodávky materiálu a přístrojů. „Nejde úplně stoprocentně o klasické tunelování jako takové, které se spíš hodí pro to, že se vytáhne ze státního na základě smyšlených zakázek, že je potřeba něco dodat, (…) ta instituce to nepotřebuje. To takhle není, nemocnice ty přístroje potřebuje,“ popsal Kmenta.

Psali jsme:

A kam tedy peníze mizí? „Můžeme se domnívat, že se vytvořila nějaká klientelistická skupina vybraných osob, tedy zejména z IKEMu, napojených na některé lobbisty a možná přikrývaných i některými politiky k tomu, že si v podstatě zprivatizovali nejlepší zakázky na dodávky specifických přístrojů,“ odpověděl Kmenta s tím, že vznikla struktura firem v Lichtenštejnsku, která měla utajit skutečné beneficienty byznysu.

V IKEMu dle Kmenty byly dvě skupiny, které proti sobě bojovaly. Proti bývalému vedení nemocnice reprezentovanému exředitelem Stiborkem a jeho statutárním zástupcem Malým stály vlivné osobnosti IKEMu, zkušení kardiochirurgové jako třeba Jan Pirk a Ivan Netuka, tvrdí novinář. „Kromě toho, že jsou to doktoři, tak i politici, protože Pirk je senátorem za TOP 09 a Ivan Netuka je poradcem premiéra Petra Fialy (ODS),“ zdůraznil.

Angažmá GIBS nedává smysl

Kmenta se o případ začal zajímat zejména proto, že mu přišlo v případu zvláštní angažmá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má podle zákona šetřit trestné činy policistů, celníků nebo příslušníků vězeňské správy. „Říkali obecnou chiméru — na konci se ukázalo, že to bylo falešné — ti vydíraní, že je budou kriminalizovat zveřejněním nebo použitím dokumentů a ke kriminalizaci si najdou spřátelené policisty,“ uvedl Kmenta s tím, že žádného policistu však nenašli.

Psali jsme:

Celý případ se podle Kmenty začal vyšetřovat jednostranně. „Nikdo neřešil podstatu dokumentů, které v ruce držel Malý a Stiborek, vykazující znaky toho, že byla založena offshorová struktura, ve které figurovala jména Pirka a Netuky, tedy významných lidí v politice,“ míní novinář Kmenta.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?