Foltýn v nesnázích! Kdo chce koho umlčet a proč?

politika

Za odchodem Foltýna ze sboru stojí skutečnost, že nepostavil mimo službu šéfa inspekce vojenské policie Tomáše Voráče, který je stíhán kvůli nákupu přístroje na ochranu proti odposlechu ze zvláštních fondů vojenské policie.

Foltýn v nesnázích! Kdo chce koho umlčet a proč?
Otakar Foltýn
24. února 2023 - 11:04

Šéf inspekce vojenské policie Tomáše Voráč, který je stíhán kvůli nákupu odposlechové techniky ze zvláštních finančních fondů vojenské policie, byl ze své funkce odvelen. Kvůli postupu ve věci stíhání šéfa inspekce sboru Voráče před pár dny rezignoval náčelník vojenské policie Otakar Foltýn. Podle informací Ekonomického deníku v případu, který má dotáhnout do konce inspekce vojenské policie, figuruje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Za odchodem Foltýna ze sboru stojí skutečnost, že nepostavil mimo službu šéfa inspekce vojenské policie Tomáše Voráče, který je stíhán kvůli nákupu přístroje na ochranu proti odposlechu ze zvláštních fondů vojenské policie. Ten vedoucí představitelé před dvěma lety ihned použili k prověření prostor, ve kterých se pohybovali.

Konec Otakara Foltýna ve funkci bude v úterý 28. února řešit sněmovní výbor pro obranu. Očekává se dramatická diskuse, jelikož Otakar Foltýn podle informací Ekonomického deníku konec ve funkci nese těžko. Řadě lidí si měl stěžovat, že kdyby nerezignoval kvůli nerespektování předpisů sám, byl by stejně odvolán.

Šéf inspekce vojenské policie Tomáš Voráč, který čelí trestnímu stíhání kvůli nákupu zařízení na odhalování odposlechů, byl tento týden odvelen z funkce. Uzavření případu by si měla vzít pod svá křídla inspekce vojenské policie, jejímž vedením byl pověřen Martin Bečvář.


To však může ještě zkomplikovat zásah Vrchního státního zastupitelství v Praze, které by se mohlo pokusit účelově kauzu zastavit, jak Ekonomický deník upozornily zdroje z Vojenské policie. Tuto alternativu měl sám Otakar Foltýn zmiňovat.

„Sílí informace, že to lidé od Bradáčové chtějí účelově zastavit a případ překroutit jen do kázeňského postihu,“ zdůraznily zdroje Ekonomického deníku, kterým jde o zachování zákonného postupu a dodržování práva, ale obávají se, že by mohly být za své informace tvrdě ostrakizováni. Spekulace posílily i zdroje přímo ze státního zastupitelství.

Jednání Foltýna ohledně podezřelého nákupu zpravodajské techniky nejsou však podle informací od spolehlivých zdrojů jediným problémem.

„Řeší se tam ještě jedna velmi hodně zvláštní věc, ale nechceme ji zatím prezentovat, protože v ní sehrává velmi zvláštní roli Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedli informátoři Ekonomického deníku.

Také jsme psali:

Podle těchto informací totiž pod Foltýnovým vedením vznikala ve vojenské policii spiklenecká buňka a to s tichým souhlasem vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jak potvrdily zdroje Ekonomickému deníku. V plánu bylo vytvoření malého utajovaného týmu, kam by mohlo státní zastupitelství účelově přidělovat kauzy. Více informací slibuje Ekonomický deník zveřejnit v pondělí.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?