Slovenský předseda vlády Robert Fico to ve čtvrtek uvedl na svém profilu na sociální síti facebook.
„Věřím, že i koaliční partneři vnímají situaci kolem zastavení tranzitu plynu za mimořádně vážnou a hodnou suverénní reakce suverénního Slovenska. Jedinou alternativou pro suverénní Slovensko je obnovení tranzitu nebo hledání kompenzačních mechanismů, které nahradí výpadky ve veřejných financích ve výši téměř 500 milionů Eur,“ řekl ve svém videu Fico.
Vládní delegace Slovenské republiky by se měla příští týden zúčastnit jednání v Bruselu, po kterých plánuje premiér Fico svolání koaliční rady a následně zasedání vlády, na kterých by měli koaliční partneři jednat o daných recipročních opatřeních.
Kromě ztráty půl miliardy eur pro Slovensko vyčíslil Fico finanční zátěž ve výši 60 až 70 miliard eur pro Evropskou unii jako celek. Podle Fica tuto částku zaplatí členské státy na vyšších cenách plynu a elektřiny, uvedl slovenský server topky.sk.
Rozhodnutí o zastavení dodávek plynu z Ukrajiny představuje zásadní krok, který zrazuje nejen dosavadní důvěru, ale otevírá i otázky o férovosti a spolehlivosti ukrajinského přístupu ke vzájemným vztahům. Uvedl to dnes předseda vládní koaliční strany Hlas-SD a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok, podle kterého Ukrajina při zastavení dodávek plynu zapomněla na pomoc, kterou jí Slovensko poskytlo.
„Je proto nezbytné, aby se obnovil dialog a hledaly řešení a kompromisy, které zajistí stabilitu energetických dodávek do dalších let,“ upřesnil Eštok.
Šéf Hlasu-SD také zdůraznil, že ačkoli Slovensko mohlo za svou pomoc očekávat alespoň částečnou solidaritu ze strany Ukrajiny a prezidenta Zelenského při dodávkách plynu, vláda situaci nepodcenila a předem se na zastavení dodávek připravila. Na letošní rok tak má Slovensko podle jeho vyjádření dostatečné zásoby plynu.