„Tváříme se, že jsme nejlepší a nejmoudřejší na světě a nejsme schopni přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu. Všechna zasedání Evropské rady jsou válečné kabinety. Zbraně, zbraně, zbraně a zbraně, žádné slovo mír nepadá, co se týče zasedání Evropské rady. To je mi velmi líto, protože v evropské agendě by mír měl být na prvním místě," řekl slovenský premiér Robert Fico s tím, že Evropská unie vznikla jako mírový projekt a ne jako projekt války.
Nynější Ficova vláda po loňském nástupu do úřadu zastavila slovenskou vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob. Fico dříve také tvrdil, že strategie západních zemí ohledně války na Ukrajině selhala a posměšně se vyjádřil ke slovenské finanční sbírce na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu, která za dva týdny od startu shromáždila již zhruba čtyři miliony eur (100 milionů korun).
„Kdyby si každý řekl, že jeho pomoc nic nezmění, byla by ruská vojska už daleko za Kyjevem. Děkuji přátelům na Slovensku, že jim záleží na naší bezpečnosti a přispívají na munici pro Ukrajinu," napsal ke sbírce ve svém příspěvku na sociální síti X český ministr zahraničí Jan Lipavský.
„Právě představitelé Evropské unie a mnoha členských států jakoby zapomínali na mírový pilíř a více říkají, jak podporovat válku. My si myslíme, že to, co se děje na Ukrajině, nemá vojenské řešení," doplnil před novináři slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár.
Fico také řekl, že Bratislava plně podporuje snahy Kyjeva o vstup do Evropské unie, a to na rozdíl od "válečných jestřábů," kteří se zastávají vojenských operací na Ukrajině. Podle něj přístupová jednání EU s Kyjevem budou trvat léta.
„Evropská unie je bezradná v otázkách zahraniční politiky a často se jen bezmocně díváme na našeho spojence za Atlantikem, co řekne a co udělá," uvedl Fico.
Evropská komise (EK) a Bratislava si vyměňují názory za rozsáhlé změny v trestním právu, které letos Ficova vláda prosadila ve slovenské sněmovně. Místopředsedkyně EK Věra Jourová minulý týden při návštěvě Slovenska řekla, že nikdo si nepřeje, aby Slovensko přišlo o peníze z evropských fondů. Současně ale komise chce mít podle ní záruky ochrany před zneužíváním unijních peněz.
Fico odmítl nový migrační pakt
„I my jsme hlasovali proti nebo jsme se zdrželi hlasování u tohoto balíku migračních předpisů a bude problém s implementací na Slovensku. Budeme čekat, jak se vyvine situace ohledně voleb do Evropského parlamentu a možná budeme mít naději, že Evropský parlament se k tomuto balíku migračních předpisů vrátí," doplnil Robert Fico.
Podle Fica také nelze nutit členské státy, aby buď převzaly migranty nebo za každého z nich zaplatily 20.000 eur (zhruba půl milionu korun).
Právě na příkladu schválení nového migračního paktu EU, které si nevyžadovalo jednomyslný souhlas členských zemí EU, obhajoval Fico nutnost zachování práva veta v otázkách unijní zahraniční politiky, rozpočtu a bezpečnosti.