Fiala dokonce předstihl i jihokorejského prezidenta Jun Sok-Jola, který čelí závažným obviněním včetně vzpoury a korupce.
Zprávu okomentoval na sociální síti X poslanec Patrik Nacher (ANO), který upozornil na paradoxní situaci, kdy český premiér se propadl v důvěryhodnosti i oproti politikovi, jenž je v Jižní Koreji vyšetřován a teoreticky mu hrozí i nejpřísnější tresty.
„Premiér Petr Fiala se v lednovém žebříčku oblíbenosti světových lídrů vrátil z předposledního místa na poslední. Překonal dokonce i jihokorejského prezidenta Jun Sok-Jola, opleteného korupčními skandály a obviněného ze vzpoury, jemuž hrozí kvůli vyhlášení stanného práva doživotí až trest smrti,“ napsal na síti X Nacher.
Důvěra v premiéra se propadá zejména kvůli dlouhodobé nespokojenosti s vládní politikou, a to především v oblasti ekonomiky, rozpočtových škrtů a energetické politiky. Kritiku si Fiala vysloužil také kvůli nedostatečné komunikaci s veřejností a nepopulárním reformám.
Dalším důvodem jsou neoblíbené a často velmi nepovedené vládní reformy. Je zcela patrné, že škrtání výdajů a zvyšování daní narazilo na odpor nejen u občanů, ale i u podnikatelů.
Fialovi nepřidává ani zvolený komunikační styl vlády. Premiér i jeho kabinet jsou často kritizováni za špatnou komunikaci a arogantní přístup.
Navíc na pokles popularity reaguje premiér Fiala dlouhodobě s odstupem a tvrdí, že průzkumy veřejného mínění pro něj nejsou rozhodující. Šéf vládního kabinetu se soustředí na „hodnotovou politiku“ a argumentuje tím, že nevládne na základě popularity, ale jde mu především o budoucnost země.
Opozice však Fialovo vedení vlády označuje za nekompetentní a vyzývá ho k rezignaci.
„Jestliže je premiér nejméně oblíbeným lídrem na světě, měl by si přiznat, že jeho politika je špatná,“ poznamenal k tomu na sociálních sítích bývalý premiér Andrej Babiš.