„Experti” Českého rozhlasu. Ekonom Pavel Šik nevychází z údivu

politika

Podle experta Pavla Havlíčka jede ruská válečná ekonomika na plné obrátky, ale zbylá odvětví se prý hroutí. Ekonomický rozbor v podání "experta" Českého rozhlasu vytočil ekonoma Pavla Šika.

„Experti” Českého rozhlasu. Ekonom Pavel Šik nevychází z údivu
Pavel Havlíček, analytik
30. listopadu 2024 - 06:30

Ruská válečná ekonomika jede na plné obrátky, ale zbylá odvětví se hroutí. Analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček v pořadu Osobnost Plus upozornil, že podle dostupných důvěryhodných dat se ruská ekonomika přehřívá, roste inflace i základní úroková sazba a nastává kolaps řady sektorů, které nejsou přímo napojeny na zbrojní průmysl. Jak řekl Českému rozhlasu Plus Havlíček, "Putinovi to v jednu chvíli srazí vaz". 

Halvlíček dále prohlásil, že pozice prezidenta Vladimira Putina vypadá po dvou a půl letech od rozpoutání války na Ukrajině pevně, ale podle něj se blíží doba, kdy Rusko už dalších bojů nebude schopné.

„Já si myslím, že Rusko válečný konflikt v dlouhodobém horizontu neustojí a nebude ho schopné zvládnout,“ předpověděl v Českém rozhlase Plus Havlíček.

Nad Havlíčkovým ekonomickým rozborem i výběrem hostů, které si do svého vysílání zve ČRo, se zamyslel ekonom Pavel Šik a tyto řádky nepotěší experta Havlíčka a nejspíš se nebudou líbit ani samotnému vedení Českého rozhlasu. 

„Ani včera mi nemohlo uniknout, že paní Tachecí v Českém rozhlasu plní svůj úkol při prosazování správné veřejnoprávní propagandy mnohem hlouběji, než se kdy do rekta Mountfieldu dostal Přemek Podlaha.

Za ekonomického experta si Rozhlas s paní Tachecí vybraly americkými a evropskými neziskovkami ostříleného absolventa evropských, ruských, středo a východoevropských studií, kde měl kurs maďarštiny, polštiny a ruštiny a učil se zkoumat vládní politiky, správně ukotveného člena strany TOP 09 a neúspěšného kandidáta do Evropského parlamentu.

Ten nám veřejnoprávně ukázal, že studium ekonomie je zbytečný luxus, protože politologové jako on mohou na počkání vysvětlit, že ruská ekonomika "Putinovi v jednu chvíli srazí vaz" a připomněl nám éru roku 2022. 

Žádný ekonom by nedokázal tak bravurně obhájit tezi, že se blíží doba, kdy Rusko z ekonomických důvodů už dalších bojů nebude schopné a válečný konflikt neustojí.

Oněmělý jsem četl jeho smělou předpověď, že ruská ekonomika bude v příštích dvou letech strmě padat, dojde k převratu a Putin skončí a to skrze občanské nepokoje. 

Expert si zřejmě všiml, že rubl opět klesá (nyní v návaznosti na americké sankce vůči Gazprombank a dalším menším bankám, což experti zapomínají často dodat), ekonomika se přehřívá a úroky stoupají, což musí být podle něj předzvěst rozsáhlé krize, po které přijde podle experta jakási nová revoluce.



Smělá prognóza experta trochu koliduje s názory ve Financial Times z předchozího dne, kde stálo, že slabý rubl Putinovi právě vyhovuje, protože Rusko nenakupuje drahé F35 za dolary jako třeba my, nýbrž má vlastní suroviny, snaží se nyní maximum vyrábět samo a hlavně, Putinovo válečné náklady se účtují v rublech. 

Jsem trochu rozpolcený, když jako ekonom srovnávám experta českého rozhlasu a ruského ministra financí, který tvrdí, že slabý rubl je dobrý, protože zlevňuje export. Proto prý ani ruská vláda neintervenuje, např nechce exportérům znovu nařídit povinnou výměnu cizí měny.

Platí to tedy u nás s korunou, ale pro Rusko ne? Pro informaci Rusko dostává zhruba polovinu svých rozpočtových příjmů v cizí měně, většinou prostřednictvím vývozu ropy a plynu, zatímco výdaje jsou většinou v rublech. 

Expert paní Tachecí očekává revoluci, jenže změna směnného kurzu dolaru pouze o jeden rubl zvýší roční příjmy z ropy a zemního plynu o zhruba 100 miliard rublů. Pokud tedy Putin platí za dobrovolnou účast v armádě 2 milióny rublů, je tedy možné, že se slabším rublem si může najmout mnohem více vojáků a jeho zbraně budou levnější? No asi ano, když Rusko plánuje příští rok vojenské výdaje ve výši 13,2 bilionů rublů, tak to ještě v létě bylo ca 146 miliard dolarů, ale nyní už je to jen 120 miliard. 

Finacial Times narozdíl od experta Rozhlasu tvrdí, že pokles kurzu rublu, který v roce 2022 způsobil trochu šok, je nyní považován za nový normál. 

A jak je to s tou inflací? Jistě, inflace je pro Rusko problém jako pro každou zemi. Jenže pokud rostou mzdy v minulém roce o 8,2 a nyní o 9,6 procent, hospodářství roste jako třetí nejrychlejší na světě tempem skoro 4 procenta (2024 - Mezinárodní měnový fond), Rusko zažívá spotřebitelský boom, tak je poptávkou tažená desetiprocentní inflace trochu jiná, než když v Čechách naroste o patnáct procent vnějším šokem a hospodářství stagnuje.

Možná by expert nemluvil o revoluci, kdyby byl ekonom a kdyby si třeba přečetl i to, co řekl koncem července listu Financial Times Janis Kluge, expert na ruskou ekonomiku z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti. Nezaměstnanost je totiž rekordně nízká a reálné mzdy raketově rostou. Jednoduše řečeno Rusové mají peněz tolik, že domácí poptávka tlačí ceny vzhůru a služby jako pohostinství nebo domácí cestovní ruch, zažívají boom.

Mohl si také přečíst, že podle nejnovějších údajů zveřejněných Mezinárodním srovnávacím programem (ICP) Rusko předstihlo Německo a Japonsko a stalo se čtvrtou největší ekonomikou světa dle parity kupní síly. Také to, že Světová banka povýšila Rusko ze "země s vyššími středními příjmy" na status "země s vysokými příjmy". 

Kdyby si přečetl i to, jak si vysvětluje zástupkyně ředitele výzkumného oddělení MMF odolnost ruského hospodářství i přes největší sankce, jaké kdy nějaká země musela ze strany západu řešit, mohl se dozvědět, že je to zaprvé tím, že objemy exportu ropy zůstaly stabilní, zadruhé narostly podnikové investice, včetně státních podniků. Za třetí robustně stoupla soukromá spotřeba, která podpořila růst a za čtvrté se zvýšily vládní výdaje.

Psali jsme:

Země se v roce 2023 těšila z přebytku 50,2 miliardy dolarů a 40,6 miliardy dolarů v první polovině roku 2024. Investice fixního kapitálu, neboli tvrdé investice (stroje etc.) v roce 2023 vzrostly o 9,8 procenta a první čtvrtletí roku 2024 dokonce o 14,5 procenta.

Jsou sankce pro Rusko problém? Ale jistě, jenže plyn i ropa potečou dál, jen platit se bude v jiné měně a přes jinou banku nebo dokonce barterem.

Přehřívá se ruská ekonomika? No jistě. Proto skončily dotace na hypotéky, protože ty společně s růstem platů rozpoutaly stavební boom. Proto šéfová centrální banky vsadila nyní na přísnou měnovou politiku, zvýšila prudce úroky s cílem zpomalit agregátní poptávku a zpomalit růst mezd. Snaží se prostě přibrzdit rozjetej rychlík.

Bude to mít dopad na růst HDP? No jistě a Rusko zřejmě nedosáhne ministerstvem financí narýsovaný cíl růstu kolem 4 procent příští rok, ale i přibrzděný růst by dle MMF měl dosahovat ca 1,5 - 2,5 procenta. Je to strmý pád? Co by potom byl růst nula jako u nás?

Má Rusko problémy? No jistě, jeho hospodářství prý schází 1-2 milióny pracovníků, proto platy rostou tak rychle. Budou kvůli tomu občanské nepokoje a svrhnou Putina, když lidé, kteří ještě před dvěma lety neměli peníze, nyní peníze mají a konzumují? Není to tak, že občanské nepokoje lze očekávat spíše v Německu, kde o práci přijdou desetitisíce lidí? 

Otázky, samé otázky, příště by je mohl zodpovědět třeba absolvent elektrotechnické fakulty, tč ministr financí, pan Stanjura,” okomentoval ekonomické "experty" Českého rozhlasu na svém facebooku Pavel Šik.

(nov, prvnizpravy.cz, repro: čro plus)


Anketa

Myslíte si, že je premiér Petr Fiala způsobilý vykonávat svou funkci?

Ano 10%
transparent.gif transparent.gif
Ne 90%
transparent.gif transparent.gif