EU a krize v "řeckém stylu"? Divím se, že ještě nenastala, říká Vidlák

politika

Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Populární český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

EU a krize v "řeckém stylu"? Divím se, že ještě nenastala, říká Vidlák
Vidlákův pondělní otvírák
9. prosince 2024 - 06:05

LOUPEŽ PO PIRÁTSKU, NEROZHODNÝ PAVEL A DIVOKÉ SLOVENSKO. Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro rok 2025 a předpokládaný schodek činí 241 miliard korun. Pro hlasovalo 98 poslanců z řad vládní koalice, ke kterým se přidal i nezařazený poslanec Ivo Vondrák původně zvolený za hnutí ANO. Proti byla sněmovní opozice včetně poslanců za Piráty. Premiér Petr Fiala (ODS) ho dokonce už v prvním čtení označil za rozumný kompromis a realistickou strategii pro Česko. 

Vidíte to stejně jako pan premiér, tedy že se jedná o rozumný kompromis a realistickou strategii pro Česko?

Realistickou strategii pro Česko jaksi cupuje nejen parlamentní opozice, nezávislí ekonomové, ale také poradci prezidenta.Takže to asi moc realistické nebude. Ale třeba nám zase přijdou do schránky nějaké modroptácké noviny s fotkou rozesmátého premiéra, kde se pochlubí, jak snížili schodek a jak splnili 93% svých slibů. 

Ono už je to vlastně úplně jedno. Všichni víme, že jde všechno do kytek, že rozpočet je od A do Z jedno velké hausnumero, tak co si s tím dělat hlavu, že? 

Ale moc jsem se nasmál nad Vondrákem. Měl hemy, že je hejtmanem za ANO, nelíbil se mu Babiš a teď neschopnému premiérovi supluje Piráty. To jsou konce, pane Vachmajstr... 

Ministr financí Zbyněk Stanjura v souvislosti s rozpočtem prohlásil, že jejich vláda dodržuje rozpočty, jak slíbili, a navíc každý rozpočet této vlády dopadl lépe, než bylo plánováno, a proto není důvod se domnívat, že by tomu v roce 2025 mělo být jinak. Když jsem to četl, hlavou mi prolétla oblíbená hláška „to nevymyslíš“. Zní to spíš jako úryvek z Lipavského dosud nenapsané knihy „Probruselské pohádky“, nemyslíte?

Vláda, která udělala konsolidační balíček, zvýšila daně, obrala lidi o třetinu úspor a stejně nemá vyrovnaný rozpočet, ta ať jde do háje. Navíc, teď se krize terpve rozjíždí a já si fakt nejsem jistý, jestli na konci roku 2025 ještě bude nějaký hospodářský růst. Premiér Fiala se do dějin této země zapíše jako nejhorší premiér všech dob. 

S rozpočtem si láme hlavu dokonce i sám prezident Petr Pavel a chce si po návratu ze své zahraniční cesty pozvat na Hrad jak premiéra, tak i ministra financí. Co myslíte, že pan prezident udělá. Vetuje či podepíše?

To víte, že podepíše. Bude mít výhrady, umyje si předtím ruce, ale podepíše. Kolář s Pojarem mu nic jiného nedoporučí. Ale jen ať podepíše. Ať všichni vidí, že máme na Hradě automat na podpisy a generátor náhodných frází. 

Ropovodem Družba přestala téct do České republiky ropa a zatím není jasné, z jakých důvodů a jak dlouho to bude trvat. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) říká, že máme být v klidu a vláda ví, jak situaci řešit. Naopak ekonom Lukáš Kovanda varuje, že v případě trvalejšího výpadku by to byl pro Česko problém. V pátek jsme se dozvěděli, že ropa opět teče, ale důvod výpadku je stále neznámý. Navíc od našich východních sousedů přišla zpráva, že Slovensko vyhostilo do Maďarska a na Ukrajinu dvě osoby, které podezřívá z přípravy potenciálního útoku na kritickou infrastrukturu na východě země. Jak problém s výpadkem dodávek ropy vnímáte Vy a jaké to může mít pro naši zemi následky?

Jsem naprosto klidný. Osobně si myslím, že výpadek ropy byl takové přátelské ruské varování, díky kterému ministr na tři dny zmizel v koupelně, protože se musel umýt, jak byl celý ze.raný. Myslím, že všichni víme, že ruskou ropu můžeme nahradit asi tak stejně jako ruský plyn. A pokud na ten výpadek dojde, bude to z důvodů geopolitických, nikoliv z důvodů neschopné vlády. Ale do konce zimy je daleko. Myslím, že si ještě užijeme, jaké to je, když machrujeme na zemi, díky které máme teplo a světlo.



Čerstvý předseda Pirátů Zdeněk Hřib měl neoprávněně dostávat peníze z firmy Pražská energetika Holding. Hřib se stal členem představenstva společnosti, za což sice náleží odměna 50 tisíc korun měsíčně, avšak jako uvolněný zastupitel na honorář nárok neměl. Náměstek primátora pro dopravu se brání tím, že prý šlo o chybu účtárny. Ono to spíš vypadá jako další "pirátská loupež" na obzoru, co myslíte? 

Jsou to Piráti... ti už mají v názvu, že kradou skoro jako ODS. Co se divíte. Malý zloděj přijde za katr, z velkého se stane ministr, nebo náměstek primátora. 

Však jsme říkali, že zvolením Hřiba Piráti končí. Oni tomu nevěřili a teď to zjišťují v přímém přenosu. A do voleb je ještě skoro rok. Začíná to vypadat, že budeme mít opět milion propadlých hlasů, ale tenktorkát na té liberální straně.    

Pojďme se na chvilku podívat na Slovensko… tam se také dějí věci. Premiér Robert Fico vzbudil velké vášně a bouřlivou debatu svým prohlášením, že se v příštím roce zúčastní v Moskvě oslav konce druhé světové války. Z čelních představitelů států Evropské unie podobný krok dosud udělal jen maďarský premiér Viktor Orbán. Kdybyste byl v roli premiéra České republiky, jel byste do Moskvy, popř. jak byste se k věci stavěl?

No, nejdřív bych si jako premiér zjistil, jak vlastně česko - ruské vztahy aktuálně vypadají. Ono je dost pravděpodobné, že by tam Rusové nikoho z Česka ani nechtěli. To, že Fico pojede do Ruska, to znamená, že už vztahy v lecčem napravili a teď je prohlubují. My budeme muset začít od začáku. Nejprve tím, že pošleme Lipavského na smetiště dějin. Tím bych začal. A pak bych postupoval podle pravidel diplomacie a mezinárodní etikety. 

Lékařské odbory na Slovensku informovaly, že přes polovinu lékařů podepsalo výpovědi a reálně hrozí, že od Nového roku nenastoupí do práce. Odbory také nejsou spokojení s plánovaným navýšením platů lékařů „jen“ o 6,4 % a také tvrdí, že slovenské zdravotnictví neslouží pacientům, ale finančním skupinám. Nový ministr zdravotnictví Kamil Šaško ale věří, že krizi zažene a lékaři své výpovědi stáhnou ještě do konce roku. Jsou podle Vás kroky slovenských lékařských odborů tou správnou cestou k reformám tamního zdravotnictví?

Na to byste se měli zeptat spíš Ondry Dostála. Ten je odborník na zdravotnictví a ví dost i o tom, jak to chodí na Slovensku. Já jen podotknu, že když je u moci Fico, tak se protestuje a když byli u moci ti správní demokrati, tak dokotři přidat na platech nepotřebovali... Asi potřebují Progresívne Slovensko a krize ve zdravotnictví bude rázem zažehnána... 

Slovenský premiér Fico v týdnu také ostře kritizoval novou šéfku diplomacie Evropské unie Kaju Kallasovou a nového předsedu Evropské rady Antónia Costu za to, že podle něj při návštěvě Ukrajiny vyjádřili postoje, na kterých se evropský blok nedohodl a jejich prohlášení neodpovídají závěrům EU. Costa podle médií například v Kyjevě uvedl, že EU bude posílat Ukrajině peníze z výnosů ze zmrazeného ruského majetku, které lze použít i pro vojenské účely. To se nám to Kaja Kallasová hned po jmenování pěkně vybarvila. Máme to chápat jako vzkaz, že v tomto druhém funkčním období Urshuly Von der Leyenové bude platit jen to, co si s Kajou upečou, a nebudou brát v potaz názory dalších členských států?

Kallasová je největší unijní antiruský jestřáb. Jestli si někdo v Evropské komisi přeje třetí světovou válku, tak je to ona. A podle toho bude konat. Ale mezi námi - Evropa není v kondici, aby Kallasové přání mohla vyplnit. Poslední prachy, které máme, jsou ty, které generuje ruský majetek. A každé ruské euro, které dá Evropa Ukrajině, bude znamenat dvě eura z výnosů evropského majetku v Rusku, které Putin použije pro své záměry. Takže nakonec především zůstane u hromady řečí bez reálného smylu.

Psali jsme:

Před časem padla vláda v Německu, teď padla vláda ve Francii a ve vzduchu tak visí další politické otřesy i ekonomická krize eurozóny. Jak to tak vypadá, situace se pro evropské elity nevyvíjí dobře. Mám pro Vás hned tři otázky spojené s tímto tématem. Strhne tato dramatická situace s sebou tentokrát i prezidenta Macrona?
 
Myslím, že nestrhne. Francie má poloprezidentský systém, ve kterém má prezident poměrně velké pravomoci. Tamní prezident si jmenuje vládu jakou chce, kdy chce a jak chce. Může ji odvolat, může jmenovat novou a jeho pozici to nijak neohrožuje.  Reálně se ve Francii jen prohloubí krize a bordel, ze kterého vyjde posílena především Le Penová. Myslím, že Marine je s vývojem spokojená. Nemusí dělat nic a její čas brzy přijde. 

Hrozí Francii a potažmo celé Evropské unii krize v „řeckém stylu“?

 
Upřímně... já se divím, že taková krize ještě nepřišla. Za poslední tři roky jsem neustále překvapován, co všechno ten náš systém vydržel a jak robustně ho naši předci postavili. Ono to nakonec přijít musí, jen nevíme, co bude ten spouštěč. Podle mě se krize tentokrát spustí v Německu a to pak strhne sebou všechny a všechno. 

Budou mít události v Německu a nyní ve Francii vliv na dění v České republice? Co můžeme podle Vás očekávat?

Především, Fiala nemá komu zatelefonovat o podporu. Všichni mají svých starostí dost. A v druhé rovině, jsme subdodavatelem Německa. Pokud tam nebude práce, nebude brzy ani tady. Pokud půjde Německo do kytek, půjdeme brzy za ním. Jen s tím rozdílem, že u nás to bude ráz naráz. Takže já čekám stále nervóznějšího premiéra, nervóznější kapitány průmyslu a stále naštvanější obyvatelstvo. Ale to tak je, když se sype svět a máloco zůstane na svém místě. 

Na závěr se ještě pojďme podívat do USA, kde pro změnu ještě jednou „zazářil“ dosluhující prezident Joe Biden. Ten se totiž rozhodl udělit rozsáhlou milost svému synovi Hunterovi, kterému reálně hrozilo odsedět si v žaláři několik let „natvrdo“. Navíc ho Biden ochránil od dalších možných žalob, a to i přesto, že dlouhé měsíce tvrdil, že svého syna obviněného z několika trestných činů neomilostní, a ani mu nezmírní trest. Jak toto rozhodnutí Joe Bidena vnímáte a co to ukazuje o dnešních světových lídrech a vládnoucích elitách?

Demokracie nám pomalu odchází na smetiště dějin a místo ní přicházejí majdany, převraty, zrušené volby a politická zvůle. Hle, to bude onen nový multipolární svět. Většina liberálů ještě nevidí, že budou elitami brzy obětováni a zahnáni do stejného kouta, kde jsme my už dávno a naučili jsme se v tom pohybovat. 

Jedna epocha končí a druhá ještě nezačala. Ale nebude to ani hezký ani příjemný přerod. 

(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Je podle vás snaha o stíhání Tomia Okamury (SPD) politicky motivovaná?

Ano 95%
transparent.gif transparent.gif
Ne 3%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 2%
transparent.gif transparent.gif