S rozvojem digitálních technologií se změnil nejen způsob, jakým komunikujeme, ale i mechanismy politického vlivu. Internet a sociální sítě vytvořily prostor, kde se mohou jednotlivci s obrovským majetkem stát klíčovými hráči politických a kulturních konfliktů. Musk, jakožto majitel platformy X (dříve Twitter), má nejen možnost formovat veřejnou debatu, ale i schopnost přímo ovlivňovat politická rozhodnutí.
Jedním z nejvýraznějších příkladů Muskova vlivu je jeho konflikt s britským premiérem Keirem Starmerem, píše novinářka v článku na serveru UnHerd.com. Poté, co Starmer loni reagoval na nepokoje v Southportu, Musk zahájil na platformě X sérii příspěvků, které obviňovaly britskou vládu z potlačování svobody projevu a neschopnosti řešit klíčové problémy, jako jsou zločiny sexuálních gangů.
Harrington poukazuje na to, že Musk svým vlivem přesahuje tradiční rámec politických hráčů. Jeho postavení vypadá spíše jako postmoderní verze feudálního “velkovévody” - nevoleného, ale vlivného aktéra, který je schopen přímo ovlivnit politické a kulturní prostředí.
Tate, obviněný z využívání „loverboy“ metody k sexuálnímu vykořisťování žen, sám sebe prezentuje jako bojovníka za „obnovení hodnot Británie“. Jeho vstup na politickou scénu však podle Harrington spíše odráží absurditu současné situace, kdy se politická legitimita stává hrou memů a internetové popularity.
Harrington ve svém článku upozorňuje, že současný svět směřuje k nové podobě moci, která je více “neo-feudální” než liberálně-demokratická. V tomto světě mají “knížata” jako Musk schopnost zasahovat do politiky i kultury způsoby, které přesahují tradiční demokratické procesy.