Elon Musk: Neo-feudální princ a proměna politického řádu

politika

Vliv a aktivity Elona Muska nejen narušují stávající liberálně-demokratické pořádky, ale také zpochybňují tradiční modely moci, naznačuje ve svém článku Mary Harringtonová, podle které se Musk více než kdy jindy podobá modernímu feudálnímu princi.

Elon Musk: Neo-feudální princ a proměna politického řádu
Elon Musk
11. ledna 2025 - 06:30

Novinářka Mary Harringtonová podrobně zkoumala, jak Muskova role ve světové politice připomíná postavu “velkovévody”, jehož vliv a bohatství překonávají možnosti mnoha státníků. Tento nový model moci se objevuje na pozadí digitální transformace a politického rozkladu, který podle Harringtonové ohrožuje samotné základy demokracie.

S rozvojem digitálních technologií se změnil nejen způsob, jakým komunikujeme, ale i mechanismy politického vlivu. Internet a sociální sítě vytvořily prostor, kde se mohou jednotlivci s obrovským majetkem stát klíčovými hráči politických a kulturních konfliktů. Musk, jakožto majitel platformy X (dříve Twitter), má nejen možnost formovat veřejnou debatu, ale i schopnost přímo ovlivňovat politická rozhodnutí.

Podle Harringtonové není Muskova moc “legitimní” ve smyslu demokratických procesů, přesto má schopnost přetvářet politickou realitu podle svých představ. Tento trend je obzvlášť zřejmý ve Spojeném království, kde Muskův vliv na veřejnou debatu vyvolal politické otřesy, například v otázkách kolem „grooming gangů“ či migrační politiky.



Jedním z nejvýraznějších příkladů Muskova vlivu je jeho konflikt s britským premiérem Keirem Starmerem, píše novinářka v článku na serveru UnHerd.com. Poté, co Starmer loni reagoval na nepokoje v Southportu, Musk zahájil na platformě X sérii příspěvků, které obviňovaly britskou vládu z potlačování svobody projevu a neschopnosti řešit klíčové problémy, jako jsou zločiny sexuálních gangů.

Harrington poukazuje na to, že Musk svým vlivem přesahuje tradiční rámec politických hráčů. Jeho postavení vypadá spíše jako postmoderní verze feudálního “velkovévody” - nevoleného, ale vlivného aktéra, který je schopen přímo ovlivnit politické a kulturní prostředí.

Článek na UnHerd dále rozebírá bizarní kaskádu událostí, které Muskovy kroky spustily. Jednou z nich bylo založení politické strany „BRUV Party“ kontroverzním influencerem Andrewem Tatem. Harrington označuje tento krok za příznak širšího rozkladu legitimity tradiční politiky.

Psali jsme:

Tate, obviněný z využívání „loverboy“ metody k sexuálnímu vykořisťování žen, sám sebe prezentuje jako bojovníka za „obnovení hodnot Británie“. Jeho vstup na politickou scénu však podle Harrington spíše odráží absurditu současné situace, kdy se politická legitimita stává hrou memů a internetové popularity.

Harrington ve svém článku upozorňuje, že současný svět směřuje k nové podobě moci, která je více “neo-feudální” než liberálně-demokratická. V tomto světě mají “knížata” jako Musk schopnost zasahovat do politiky i kultury způsoby, které přesahují tradiční demokratické procesy.

Závěrem však autorka varuje: současný chaos může vést k dalšímu oslabení důvěry v politické instituce. Jediným možným řešením je podle ní objevení lídra, který dokáže překlenout propast mezi moderními “pány” digitální éry a tradičními politickými strukturami.

(jar, UnHerd, repro: hbo/billmaher)


Anketa

Měla by Sněmovna vydat Tomia Okamuru (SPD) k trestnímu stíhání?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 90%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif