Dvakrát vážné ale. Hamplová zvedá varovně prst

politika

Magistrát Prostějova pozval na základě výzvy Policie ČR k podání vysvětlení ženu, která měla na Facebooku uveřejnit příspěvek s negativním obsahem vůči vládě ČR. A senátorka Jana Zwyrtek Hamplová se nestačí divit.

Dvakrát vážné ale. Hamplová zvedá varovně prst
Jana Zwyrtek Hamplová, senátorka
4. září 2024 - 06:05

Magistrát města Prostějov pozval na základě výzvy Policie ČR k podání vysvětlení ženu, která měla na Facebooku uveřejnit příspěvek, fotografie a texty s negativním obsahem vůči vládě ČR. Tím měla úmyslně narušit občanské soužití tak, že „vůči jinému dopustila jiného hrubého jednání“.

Dokument s předvoláním se objevil na sociálních sítích, kde ho zveřejnila mimo jiné sama „podezřelá“ Marie Šabinská. Ta má přijít podat na magistrát vysvětlení v souvislosti protivládní aktivitou na sociálních sítích. Žena se měla podle neznámého stěžovatele dopustit přestupku „v přesně nezjištěný den a z přesně nezjištěného místa prostřednictvím sociální sítě Facebook“. Měla tím úmyslně narušit občanské soužití tím, že se měla vůči jinému dopustit „jiného hrubého jednání“.

O jaké konkrétní jednání by se mělo jednat, není jasné, policie však případ předala prostějovskému magistrátu, který Šabinskou předvolal. Ta se vůči postupu ostře vymezila. 

„Svoboda je jen slovo, Ústava ČR je cár papíru a demokracie neexistuje. Ať žije svoboda slova a zastrašování pravdy. Fialenkova vláda kope do všech svobodomyslnych lidi,“ uvedla Šabinská, které se dostalo podpory mimo jiné od předsedy ústavně-právního výboru sněmovny Radka Vondráčka (ANO).



„Dvakrát vážné ALE... a věřme, že jde o exces. Předvolání k vysvětlení už je opravdu přes čáru. Koluje to všude. Dokonce byly pochybnosti, zda to není fake. Tak absurdní se jevilo označení možného přestupku. Ale patrně to není fake, když už padlo vyjádření i od města. 

A začnu tím, že Město Prostějov má pravdu - jemu nelze nic zazlívat. Do této věci vůbec nemůže zasahovat, protože jde o státní správu, která jde tzv. mimo něho - podobně jako stavební řízení. Odpovídá pouze za její odborné zajištění, protože jinak by neslo způsobené škody. Má pravdu i v tom, že pokud jim policie věc postoupí, musí se jí jejich úředníci zabývat… ALE… 

Musím zmínit dva detaily, které rozhodně nelze přehlížet - jak příslušníci policie, tak nyní i úředníci správního orgánu, mohli věc definitivně odložit s tím, že NEJDE O PŘESTUPEK. Tedy mohli tak učinit bez jakéhokoli následného řízení, tedy i bez předvolání k vysvětlení (!). Upřímně řečeno otázky, které by měly být pokládány v rámci tohoto vysvětlení, si neumím dost dobře představit. 

Tedy tyto dva “detaily”, z mého pohledu ale VELMI vážné - omlouvám se - signály,  spočívají v tom, že jsou v rámci státního aparátu (nezaměňovat prosím se samosprávou, ta bohužel jen nastavuje ono jméno) úředníci, kteří v popsaném jednání přestupek z nějakých důvodů vidí; v případě policie ho tak někdo kvalifikuje (popis skutku), a v případě správního orgánu ho bez alespoň minimální revizní právní úvahy, tedy bezmyšlenkovitě, převezme, a dokonce předvolá občana k vysvětlení jednáni, spočívajícího ve vyjadřování negativního postoje vůči vládě.

Psali jsme:
 
Tato nesprávná právní úvaha (nic jiného to opravdu nemůže být) už na dvou stupních (!!!) je tím, nad čím opravdu nelze mávnout rukou, protože z ní vyplývá, co se patrně stává v hlavách státních zaměstnanců při právním uvážení standardem. Věřme, že označit podobné jednání policií za možný přestupek, a nakládání s tímto označením skutečně jako s přestupkem, je excesem (vybočením) z kvality výkonu státní správy jak u policie, tak u úřadu. 

Samospráva k tomu může přispět tím, že bude důsledně dbát na právní vzdělávání úředníků zpracovávajících tuto státní agendu," okomentovala na svém facebooku situaci senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

(jk, prvnizpravy.cz, foto: red.)



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?