Roček: Je úterý 14. ledna a v Los Angeles Times je hlavní titulek on-line novin: „Sílící vítr přináší tento týden potenciál pro "explozivní růst požárů" v celém okrese Los Angeles.“ Nový titulek večer zněl: „"Zvláště nebezpečné" varování před požáry v Los Angeles je v platnosti, byly hlášeny poryvy větru o rychlosti až 72 mil za hodinu“.
Doubrava: Bohužel, momentální situace v tamní oblasti je špatná, protože požáry v oblasti Palisades a Eaton stále hoř. Vítr může znovu rozdmýchat požáry. To, co nazýváme jiskrami, doletí do ohrožených oblastí a zapálí křoviska, trávu apod. Malinký ohýnek se může během krátké chvíle v suchém porostu změnit v požár. Také jsem si našel Los Angeles Times. Zpravodajství tam je kvalitní, včetně preventivních informací, co a jak dělat. Proto tam je i varování, že pokud nastane klid, neočekávejte, že nebezpečí pominulo. Vítr může kdykoli zesílit a požár se bude dál šířit.
Roček: Místo ohnivého pekla je rozděleno na okresy Los Angeles, Ventura, Santa Barbara a San Luis Obispo. Ale pro nás to je oblast Los Angeles. A pro mnohé je důležité především jak dopadla filmová žumpa Hollywood. Desítky podniků - od místních restaurací a komunitních institucí až po filmové a televizní produkce a velký zábavní park - byly zasaženy požáry. Varování před evakuací bylo v Hollywoodu naštěstí zrušeno 9. ledna. Přesto oheň zmrazil filmácký Hollywood. Ale daleko zajímavější je, že americký sociální systém zklamal. Je to hlavní zpráva o mizérii kolem Los Angeles?
Doubrava: Bezesporu. Ale jde spíše o systémovém zklamání. Americká společnost celkově není připravena zvládat větší katastrofy bez ohledu na to, že se USA pyšní jak jsou technologicky vyspělí.
Roček: Selhání hydrantů nikdo nečekal?
Doubrava: Nečekal, ale ani se tomu nedivil. Místní úředníci v Los Angeles nepočítali s katastrofami. Lidé, kteří systém navrhli, nevzali v úvahu alarmující rychlost, s jakou se oheň přehnal oblastí Los Angeles. Přečerpávací vodní systém je navržen pro požáry, které by mohly pohltit několik domů, ne stovky domů. Ale buďme spravedliví. Tzv. vysoce civilizované společnosti atlantského typu, tedy v USA a Evropě dodnes podceňují fakt, že jsme vůči přírodním vlivům bezmocní.
Roček: Nějak jsme zamluvili, že v oblasti Los Angeles jde o ukázkové systémové selhání civilizační pýchy.
Roček: Šíří se o tom negativní zprávy po celém světě. Třeba čínský článek 托卡马克之冠:加州要想不再受大火困扰,必须解决这一问题. Neumíte čínsky? Nemusíte, protože v českém překladu článek „Kalifornie musí tento problém vyřešit, pokud má být bez požárů“ představuje mimořádně obsáhlý popis příčin a následků tragédie v oblasti Los Angeles. Stává se z toho odstrašující fenomén. Jak to vidíte vy?
Doubrava: Nejvíce je kritizováno, jak se chovají pronajímatelé objektů a někteří makléři. V Los Angels Time v jednom článku 11. ledna píší: „Lidé jsou zoufalí, říkají místní agenti. Jejich domovy lehly popelem a oni hledají stabilitu – místo, kam by mohla jít jejich rodina, a ne přístřeší, dům přítele nebo hotelový pokoj. Někteří pronajímatelé nyní prudce zvyšují nájemné, a to i nad rámec toho, co dočasná ochrana proti cenovému vydírání dovoluje. A někteří potenciální nájemníci nabízejí roční nájem předem v hotovosti a zapojují se do nabídkových válek… Pro mnohé jsou jasnou volbou krátkodobé pronájmy, zejména zařízených bytů (či domů). Dobrovolníci sestavili tabulky a seznamy dostupných pronájmů, ale většina z nich je obsazena za pouhé minuty nebo hodiny po zveřejnění nabídky…“ (www.latimes.com/california/story/2025-01-11/their-houses-burned-down-now-they-are-fighting-for-the-few-homes-left-on-the-market)
Roček: Otázkou je, zda jde o specifikum z USA, nebo by se tyto jevy objevovaly i jinde?
Doubrava: Jsou to projevy všeobecně známé z lidských společenství. Proto pochybuji, že se z toho společenství v USA nějak zvlášť poučí. Muselo by přijmout opatření, která nepodporují byznys, ale rozsáhlou úpravu hospodářských a sociálních vztahů. A k tomu nebude vůle, ani peníze, protože by musel být omezen rozpočet ministerstva války USA.