13. února 2025 - 06:22
„Domácnosti si opět výrazně připlatí za energie a pohonné hmoty. A nebude to z důvodu vyšší ceny na burze či jiných tržních příčin. Už za dva roky totiž budeme muset nově platit za pořízení emisních povolenek, které nám v koncových cenách naúčtují dodavatelé. Už nyní se objevují první ceníky, kde jsou v dodatcích uvedeny minimální náklady. Lidé v rodinných domech si proto budou muset do budoucna připravit tisíce korun ročně navíc. Výrazně se zdraží i benzín a nafta. Informovala o tom CNN Prima. SPD prosazuje proto odstoupení od Green Dealu EU, Pařížské klimatické dohody a odstoupení od systému emisních povolenek.
Tento systém emisních povolenek rozšířených na budovy a dopravu vyjednala Fialova vláda a nyní alibisticky zavedení tohoto systému přehazuje na další vládu a pokrytecky tvrdí, že vyjedná revizi tohoto systému.
Od roku 2027 čeká trh s povolenkami rozšíření na silniční a lodní dopravu nebo na vytápění budov. Řadové domy mají průměrnou roční spotřebu okolo 17 až 20 tisíc MWh. Podle ceníku innogy by taková rodina zaplatila 43 807 korun. Po přičtení emisních povolenek by cena vyskočila na 47 749 korun. Rodinný dům se spotřebou 30 MWh by měl náklady 73 138 korun a po zdražení celkem 80 037 korun. Jedná se přitom o nejnižší odhadované částky.
Kromě vytápění budov si připlatí i řidiči. V minulosti uvedla norská společnost Veyt, že cena pohonných hmot by se mohla od roku 2027 zvýšit o 3,5 koruny za litr. V roce 2031 by si řidiči připlatili už 13,6 koruny. Důvodem jsou náklady na využívání stále dražších fosilních paliv.
Recept SPD na levnou elektřinu je jasný a hovoříme o něm dlouho: zastropovat ceny elektřiny přímo u jejích výrobců a následně i u dodavatelů, a to vše ve prospěch koncových zákazníků. Cestou k tomu je i stoprocentní státní vlastnictví společnosti ČEZ, která je z hlediska výroby, cenotvorby a distribuce elektřiny rozhodujícím subjektem v ČR. Je rovněž nezbytné prodávat v ČR vyrobenou elektřinu přímo, bez zahraničních prostředníků a komoditních burz, jejím českým spotřebitelům.
Psali jsme:
Současně musíme jako stát odmítnout nařízení EU v oblasti energetiky vyplývající z projektu Green Deal a ze systému emisních povolenek EU.
Musíme si zachovat suverenitu v rozhodování o podobě našeho energetického mixu a urychleně rozšířit kapacity našich jaderných elektráren. To je cesta k zachování naší energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Uhlí je nutné využívat do té doby, než budou alternativní zdroje a je nutné nasmlouvat levné dodávky ropy a plynu,“ popsal šéf SPD Okamura na síti
facebook některé návrhy jeho strany, které by podle něj měly vést k okamžitému snížení cen energií a pohonných hmot.
(nov, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)