Sovětské velení rozdělilo jednotky do tří skupin: Skupina A, tvořená sovětskými a polskými divizemi, nastoupila ze severu z prostoru Legnice-Krakov. Z NDR mířila do severních Čech sovětská vojska s několika německými jednotkami ze směru Görlitz, Žitava, Drážďany a Klingenthal. Obsazení hlavně slovenského území pak měla na starosti jižní skupina C z maďarského Rábu, složená kromě sovětských jednotek také z maďarské motostřelecké divize a jednoho bulharského pluku.
V prvních dnech po 21. srpnu se tedy na českém území nacházelo třicet sovětských divizí, z toho pět tankových a dvě výsadkové, tři polské divize (z toho dvě tankové, celkem 24 tisíc vojáků a 650 tanků), jedna maďarská motostřelecká divize (10 tisíc vojáků a 180 tanků) a dva bulharské motostřelecké pluky (asi 2200 vojáků). NDR se invaze účastnila pouze symbolicky s asi 250 vojáky.
Ode dne vstupu vojsk na území Československa do konce roku zemřelo při střetech cizích vojáků s civilisty a dopravních nehodách zaviněných okupačními vojsky 108 Čechů a Slováků. Invaze měla za následek také emigraci přibližně 300 000 lidí z republiky (70 000 okamžitě po invazi). Sověti měli během invaze 104 mrtvých.
K 4. listopadu 1968 se počty okupantů snížily, území opustily všechny nesovětské jednotky, Sověti v Československu nechali pět pozemních divizí a jednu divizi letectva. Ty na našem území zůstaly až do července 1991, kdy území Československa opustil poslední sovětský voják.
NATO: Severoatlantická aliance je euroatlantický mezinárodní vojenský pakt. Byl založen 4. dubna 1949 podpisem Severoatlantické smlouvy. Reakcí na zřízení Západoevropské unie a Pařížské dohody umožňující v roce 1954 vstup NSR do NATO bylo v roce 1955 založení tzv. východního bloku nazývaného Varšavská smlouva. Ta byla po rozpadu sovětského impéria a zániku NDR v roce 1991 rozpuštěna.
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX