21. února 2023 - 06:20
Rozvoj systémů umělé inteligence a jejich propojení se sociálními sítěmi digitálních platforem naznačují cestu, jak vytvořit hydru, která nás, občany, bude kontrolovat a manipulovat směrem
výhodným výhradně pro vlastníky nejrůznějších dat, včetně informací osobního charakteru. Vlastnictví těchto dat bude rovněž nevyhnutelně generovat možnost (a schopnost) společnost řídit a ovládat, píší v komentáři Vladimir Zlínský, poslanec PS PČR za SPD a Tomáš Doležal, politolog.
Běžní uživatelé sociálních sítí nevědí prakticky nic o tom, co jednotlivé digitální platformy provádějí s daty, která získaly připojením individuálních uživatelů k těmto sítím a díky jejich interakcím s nimi. Sociální platformy tak disponují velkým množstvím detailních informací o uživatelích internetu a využívají je ve svůj prospěch prostřednictvím prostředků umělé inteligence.
Jsme tím pádem svědky klasického tzv. emergentního jevu, tedy spontánního vzniku makroskopických forem a struktur složitých systémů, jejichž kvality přesahují souhrn kvalit částí, z nichž jsou složené a jejichž vlastnosti nelze odvodit z vlastností jejich složek.
V popisované problematice se jedná o situaci, kdy z ohromného množství tzv. velkých dat (Big Data) vyvstanou skryté vzory (vzorce) různých charakteristik zkoumaných souborů souvisejících dat (včetně dat osobních), jež jsou na rozdílod algoritmů umělé inteligence těžko dostupné, zjistitelné a zpracovatelné lidskou myslí.
Jde o situaci, která přináší i další rizika plynoucí právě z existence odhalení těchto skrytých vzorů a jejich aplikací na řízení společností a jevů, které tuto zásadní změnu budou doprovázet, a které jsou zatím jen těžko představitelné - a tím i obtížně uchopitelné. Tyto jevy ovšem budou mít zcela zásadní dopad na budoucí společenské uspořádání.
Představitelé Evropské unie, zejména pak Evropské komise tvrdí, že postupují v našem nejvlastnějším zájmu, když nedávno přijali tzv. Nařízení o evropském prostoru pro zdravotní data (což bude v případě jeho schválení norma závazná pro všechny členské státy EU), kterým chtějí pod záminkou umožnění sdílení zdravotnických dat v rámci prostoru EU tyto krajně citlivé údaje (včetně dalších informací týkajících se chování občanů, jejich sociálního statusu, vlivů životního a pracovního prostředí na zdraví i našich genetických informací) umožnit (téměř) zdarma využívat politikům, státním regulátorům, statistikům či vědcům.
Přeloženo do srozumitelnějšího jazyka - zmíněná data budou poskytnuta unijním politikům a vládnoucím politikům jednotlivých členských států EU a farmakologickým a biotechnologickým firmám (nejenom v rámci EU, ale i ve třetích zemích, zejména v USA).
Smyslem Nařízení je těmito daty nakrmit jednotlivé algoritmy umělé inteligence, které budou hledat vzory v získaných datech (ona Big Data) - údajně pro další využití ve prospěch pokroku a výzkumu. A k tzv. efektivnějšímu řízení společností.
Což může snadno znamenat rychlý rozvoj centralistického řízení společnosti založený na neomezeném dozoru a dohledu a nekonečném množství možností manipulativních technik, jejichž konečným cílem nemusí být nic jiného, než zajištění trvalé moci nad zbytkem populace té „jediné správné“ ideologii a jejím politickým nositelům.
A to prostřednictvím pouhé změny charakteru používaných dat z tzv. depersonalizovaných (anonymních) na personalizovaná. A to ještě navíc nad skutečným zajištěním předchozí anonymizace těchto dat visí oprávněně velký otazník pochybností. Stejně tak jako nad personalizací anonymních dat na základě jejich shody či podobnosti s již známými daty.
Nepochybujeme ani o tom, že i anonymizovaná data občanů lze využít k mnoha účelům, které mohou např. upřednostnit (či poškodit) určitou vybranou názorovou, etnickou, sociální či jinou skupinu obyvatel na základě vybrané charakteristiky.
Vzhledem k jejich nevyčíslitelné ceně a hodnotě budou tedy všechna tato data vystavena velkému nebezpečí zcizení či zneužití k nejrůznějším nekalým účelům. K účelům, které mohou nevratně poškodit společnost, populaci nebo jednotlivé osoby, a to například pod rouškou bohulibého výzkumného altruismu ve prospěch lidstva.
Přičemž odlišení případů nekalého využití dat od jejich použití k nalezení přínosných a užitečných řešení je mnohdy velmi těžké, hlavně v oblasti biotechnologií (viz. např. genové manipulace s lidskými a zvířecími patogeny – virus SARs Cov2).
Slibovaný ráj digitalizace společnosti a používání „smart“ zařízení se senzory, které se začínají stále častěji objevovat ve všech přístrojích běžné denní potřeby a využití, tedy zařízení, která odesílají různá osobní data prostřednictvím internetu ke zpracování a využití kdoví kam, jsou - a hlavně budou - oním hlavním zdrojem pro krmení hydry budoucího Velkého bratra všeobecného dozoru a dohledu.
Aniž si to občané uvědomují, může, téměř nepozorovaně, postupně dojít až k individuální kontrole každého z nás ve prospěch jakéhokoli cíle, který dostane algoritmus umělé inteligence zadán. Přičemž tímto cílem může být třeba i zajištění dlouhodobého udržitelného blahobytu všech obyvatel na planetě Zemi prostřednictvím ustanovení jediného „správného“ politicko-ideologického systému na celém světě. Obhajována bude nutnost zavedení řádu k omezení řízeného chaosu relativně svobodných demokratických společností, jež nahlodává tento bohulibý cíl připouštěním chybného stanovení cílů a nesprávných cest, jak jich dosahovat.
Původní význam pojmů demokracie a svoboda bude tedy pravděpodobně opuštěn či přeformulován. Bude vytvořena jiná, „inovovaná“ demokracie a svoboda, dokud nebudou upřednostněny jiné zásadní společenské formy k centralizaci směřující společnosti.
Dosažení výše uvedených cílů může být přitom poměrně hladké a snadné. Stačí postupné zavádění navazujících kroků, které budou občanům interpretovány jako nezbytné a nutné pro zajištění dobra, blahobytu, klidu a míru. Bezpochyby by to bylo spojeno s myšlenkovou manipulací a potlačováním těch názorů, které by byly v rozporu s cíli mocenských elit. Systémům umělé inteligence by bylo umožněno identifikovat jejich šiřitele, případně je i trestat finančními nebo jinými sankcemi.
Například společenskou dehonestací, omezením přístupu k zábavě, k cestování, k atraktivním zaměstnáním, ke zdravotní či sociální péči apod. Obzvláště zatvrzelí názoroví odpůrci by samozřejmě byli vystaveni tvrdým prostředkům ostrakizace – až po vyloučení ze systému datové společnosti, omezení osobní svobody atd.
S rozvojem autonomních bojových mechanismů (např. různých typů dronů), které budou řídit systémy umělé inteligence spolu s lidskými operátory, a posléze možná i bez nich, dostane umělá inteligence do rukou mocný nástroj psychologického - a případně i reálného - teroru. Nástroj, jak se vypořádat s mimořádně odbojnými a nepohodlnými jedinci či s celými skupinami nepřátelských osob, případně i jejich fyzickou likvidací.
Pokud bude každý jednotlivý člověk pod dohledem systémů umělé inteligence, potom bude téměř zcela nemožné chovat se jiným způsobem než tím, který bude lidem vnucen algoritmy umělé inteligence na základě zadání konkrétních subjektů a osob z prostředí politické, mocenské či ekonomické elity.
Dalším negativem vytvoření datové společnosti dozoru a dohledu pak bude extrémní energetická náročnost výpočetních operací hardwaru potřebných k zajištění fungování algoritmů umělé inteligence.
Je tedy na místě otázka, kde tyto nadbytečné energetické zdroje budou získány - při předpokládaném nedostatku elektrické energie v následujících desetiletích z důvodu postupného vyčerpání fosilních paliv a v kombinaci se zákazem jejich využívání v důsledku tzv. Green Dealu.
Zavedení systémů umělé inteligence může tedy i výrazným způsobem urychlit vypuknutí vážné energetické krize v blízké budoucnosti, pokud nebude objeveno a aplikováno jiné dlouhodobé udržitelné řešení globálního zdroje stálé energie. Bez dostatečného přísunu energie nemohou algoritmy umělé inteligence fungovat a společnost na nich závislá, by musela téměř veškerou disponibilní energii směrovat primárně pro jejich potřebu. A to se všemi důsledky na kvalitu života jednotlivých občanů.
Záměry jednotlivých soupeřících velmocí a mocensko-politických či nábožensko-ideologických bloků, a tím i zadání cílů algoritmům umělé inteligence, mohou být rozdílné. Prostředky použité pro dosažení daných cílů budou ale vždy velmi podobné, anebo téměř stejné. A i pokud budou tyto cíle různé, použití metod centrálního individualizovaného řízení jednotlivými soupeřícími bloky povede s velkou pravděpodobností k vytvoření společnosti dozoru a dohledu v každém z nich.Vše také rovněž může, byť nutně nemusí, vyústit ve vznik jediné globální světové vlády, která bude prosazovat cíle jediného (vítězného) názorového proudu.
Pokud si ovšem tato „vláda“ udrží možnost své cíle vzniklé – a velmi pokročilé - superinteligenci zadávat, resp. zda si udrží superioritu nad touto nenahraditelnou síťovou entitou, kterou již v té době nebude nikdo schopen plně kontrolovat v tom smyslu, zda rozhoduje správně či zda je její vyhodnocení mylné. Anebo, v tom horším případě, už ji nebude schopen řídit a kontrolovat nikdo „z tohoto světa“.
Čeká nás taková budoucnost nebo je to jenom výplod divoké fantazie autorů tohoto textu? Možná nám na to odpoví blízká budoucnost, pokud se již tyto obavy netýkají (minimálně částečně) i současnosti.
Pokud většinová populace nepochopí podstatu a povahu rizik zneužívání osobních dat v dostatečném předstihu, model společnosti dozoru a dohledu se již brzy zformuje natolik pevně, že pravděpodobnost jeho jakékoli významnější korekce se bude limitně blížit nule. V každém případě je nutno zachovat maximální bdělost a nepodléhat svodům výhod neomezené digitalizace a nezodpovědného předávání osobních dat z našeho života komukoli se toho zamane. Taktéž je třeba si zachovat naše soukromí a vlastnictví, nad kterým budoucí společnost dozoru a dohledu nebude mít kontrolu a moc.
Digitální technologie mohou být dobrý sluha, ale zároveň i mimořádně zlý a despotický pán. Záleží jenom na lidech, kteří je budou využívat, zadávat jím cíle a krmit je patřičnými daty, jak s touto mocnou silou informačního věku naloží.
Mohou posloužit k hledání souvislostí v nepřeberném množství shromážděných dat, která by lidská mysl nedokázala zpracovat a vyhodnotit v reálném čase a vyvodit z nich patřičné závěry, jež potom lidská kreativita může přetavit dále v pokrok v mnoha odvětvích od mikrokosmu, přes biotechnologie, medicínu až po makrokosmos. Ale stejně tak se tyto technologie dají zneužít v totální (a totalitní) tyranii, která zcela podlomí tvůrčí schopnosti lidské populace skrze vytvoření společnosti dozoru a dohledu nad každým člověkem zapojeným do této informační sítě.
Jakákoli odchylka od zvyklostí, které budou vyhodnoceny jako žádoucí, bude nemilosrdně eliminována, zcela v duchu Mussoliniho definice totalitarismu - „vše, co není zakázané, je povinné“.
Nakonec se může lidská společnost stát pouhým bezduchým servisním mechanismem pro technickou superinteligenci. V nejhorším možném scénáři nelze vyloučit ani exterminaci, či výrazně rychlý úpadek, lidstva jako celku, a to buď záměrem umělé superinteligence, náhodnou chybou, vytvořením všeobecné závislosti na tomto systému a jeho následným kolapsem, či postupnou (ale rychlou) degenerací lidských schopností - anebo kombinací všech těchto příčin.
Lze tedy konstatovat, že pro další vývoj lidstva je nutné zachovat svobodu jeho řízeného chaosu jako protipól centralistických tendencí, které přináší informační věk. Bez lidské kreativity, která vyvstává právě z tohoto chaosu, nebude možné zajistit další svobodný rozvoj formující se lidsko-technologické civilizace – ať už je určením člověka ve vesmíru jeho poznávání, či cokoli jiného.
Pojďme o tom vážně diskutovat, je nejvyšší čas!
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100
Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX