Dezinformace jsou byznys živený politiky, míní Veselý

politika

Slovo dezinformace je v poslední době velmi sexy a spousta lidí se na něm živí. Nejvíce politici. Na tom se shodli v pořadu na XTV moderátor Xaver Veselý a jeho host, spoluzakladatel Společnosti na obranu svobody projevu Vlastimil Veselý. 

Dezinformace jsou byznys živený politiky, míní Veselý
Vlastimil Veselý, SOSP
23. února 2023 - 10:30

„My jsme už před časem říkali, že hlavní bitva o svobodu slova se povede hlavně okolo těchto dvou pojmů – nenávist a dezinformace. To jsou dneska záminky, pod kterými se zasahuje do svobody slova,“ prohlásil v televizi XTV Veselý a dodal, že ze strany vnitra jde o bezprostřední ohrožení svobody projevu. Dezinformace jsou podle něj byznys živený politiky.

Společnost na obranu svobody projevu Veselý před dvěma roky založil s Danem Vávrou a Marianem Kechlibarem. Původně prý bylo jejím záměrem pomoci českým úřadům vyznat se v tom, co dělají globální digitální platformy vůči našim občanům. 

„Pomoci jim regulovat tu scénu tak, aby se čeští občané postižení on-line cenzurou mohli bránit. Aby se mohli dovolat nějaké nápravy,“ vysvětlil Vlastimil Veselý s tím, že to se podle něj ale v čase změnilo a v současné době jsou cíle společnosti daleko rozsáhlejší.

„Dnes je naše mise širší. Došlo totiž před rokem k tomu, že český stát začal přímo intervenovat do blokací internetového obsahu. Takže na nás se obraceli už lidé s tím, že se potřebují bránit nejenom vůči globálním digitálním platformám, ale proti nezákonným, což si také myslíme, zásahům do svobody projevu ze strany českých úřadů,“ řekl dále Veselý.

Loni 25. února, den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, vláda vyzvala k přijetí opatření, která by v kybernetickém prostoru vedla k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací ohledně ruské agrese. Koncem února tak zablokoval správce české domény CZ.NIC v reakci na ruský útok na Ukrajinu osm údajně „dezinformačních“ webů.

„Někteří politici si myslí, že svoboda projevu je překonaný fenomén. Že dnes je nový trend nikoho neurážet, odstranit tu tzv. nenávist, která ale není nikde přesně definovaná, a odstranit ty tzv. dezinformace, které také nejsou nikde jasně definované. A my jsme už před časem říkali, že hlavní bitva o svobodu slova se povede hlavně okolo těchto dvou pojmů – nenávist a dezinformace. To jsou dneska záminky, pod kterými se zasahuje do svobody slova,“ prohlásil dále Vlastimil Veselý. A kdo podle něj do svobody slova zasahuje? 


„Můžeme se bavit o tom, jestli jsou to platformy typu Facebook, Twitter, YouTube a je to jejich chuť odstraňovat ‚škodlivý obsah‘. Anebo jsou to zásahy, které jsou spíš na objednávku politiků, na objednávku přímo nějaké strany či na objednávku bezpečnostních složek, jak se dnes ukazuje,“ pokračoval dále spoluzakladatel nevládní organizace zaměřené na obranu svobody projevu na digitálních platformách.

„Slovo dezinformace je v poslední době velmi sexy, spousta lidí se na něm živí,“ poznamenal moderátor pořadu Luboš Xaver Veselý. 

„Je to sexy slovo, to jste řekl dobře. Pro spoustu lidí a na ně napojených firem je to byznys, proto vytvářejí dezinfománii a hysterii, že nám tu hrozí za každým rohem nějaký dezinformátor a dezinformace. A kdo to živí, jsou politici, kteří nemají argumenty, aby se vypořádali se svým názorovým soupeřem. Co je pak jednoduššího než ho označit za dezinformátora,“ odpověděl se souhlasem na poznámku moderátora Vlastimil Veselý.

„Pojem dezinformace je dnes naprosto nadužíván a zneužíván. Tak 99,9 případu nesplňuje definici dezinformace. Většinou je to prostě jen nějaká lež nebo omyl. Podle našeho výkladu, aby dezinformace byla skutečnou dezinformací, tak by měla být nepravdivá, ale zase kdo to rozhodne? Jedině soud, žádné ministerstvo ani vládní zmocněnec. Takže měla být záměrně nepravdivá informace a musí hrozit nějaká vysoká společenská nebezpečnost a je tam zahraniční aktér, který se snaží ohrozit národní bezpečnost,“ vysvětlil dále Veselý s tím, že to vše je především téma pro bezpečnostní složky a kontrašpionáž, nikoli pro média.

Moderátor v kontextu toho podotkl, že bývalý vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma na adresu Společnosti na obranu svobody na sociální síti uvedl a citoval "Vy jste skutečně parta užitečných idiotů podle Leninovy definice. Vaše snaha oslabit ty, kteří se snaží bránit demokracii proti ruskému vlivu, je evidentní.“

„To zní děsivě. A to pan Klíma byl před pár dny hodně vysoká šarže,“ poznamenal moderátor k předešlé citaci.

„V první řadě je třeba říct, že chování pana zmocněnce porušovalo vůbec kodex státního úředníka, porušovalo kodex zmocněnce. Právníci nám radili, ať si na něj stěžujeme, je to nepřijatelné chování, ale pro nás je pan Klíma uzavřená kapitola,“ řekl šéf Společnosti na obranu svobody. 

Také jsme psali:

Moderátor pořadu Luboš Xaver Veselý k tomu poznamenal, že se spíše Klíma stal „užitečným idiotem“, když se do této funkce zmocněnce nechal vůbec uvrtat. A řeč se opět stočila na to, zda-li je v naší zemi svoboda slova ohrožena.

„My se domníváme, že velmi. Poté, co vláda před rokem zablokovala řadu webů bez zákonné opory a jakéhokoli důvod. Dnes jsme v situaci, kdy vláda, speciálně Ministerstvo vnitra, hledá legislativní možnosti, jak toto pokrýt. Pokud v tom bude pokračováno, je to bezprostřední ohrožení svobody projevu v České republice,“ řekl Vlastimil Veselý s tím, že svobodu projevu v naší zemi také ale ohrožuje Evropská unie. 

„Věnujeme se monitoringu unijní legislativy. Ze strany Evropské unie je zde několik legislativních záměrů, z nichž některé už byly schváleny europarlamentem, jako tzv. Digital Services Act, který vešel v platnost, teď probíhá národní implementace. Jsou to další normy v oblasti té nenávisti, kdy se má z projevu nenávisti stát mezinárodní trestný čin. Bude třeba neustále hlídat, co z Bruselu přichází, aby se česká svoboda nakonec neomezila českou legislativou, ale tou unijní," pokračoval Vlastimil Veselý, který si zároveň ale myslí, že zastavit tento rozjetý vlak lze. 

„S blbci – cenzory – se nedá vyhrát, ale musí se bojovat. Můžeme ho zastavit v rámci naší judikatury, tedy v rámci České republiky. A významně tu bude hrát roli i postoj občanů. Pokud se lidi nebudou bát vyjadřovat svobodně své názory, tak tím dávají příklad svému okolí, aby ta vlna svobody pokračovala dál, vytvořila hráz proti té cenzuře a snahám, které tu dříve tolik nebyly,“ uzavřel rozhovor ředitel Společnosti na obranu svobody projevu Vlastimil Veselý.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: fb)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?