Vít Kučík, mluvčí Českých elfů, minulý týden oznámil, že nás vbrzku čeká masivní dezinformační kampaň zaměřená na to, aby pomohla antisystémovým nebo proruským stranám, uvedl Český rozhlas.
Čeští elfové jsou občanské hnutí, které údajně mapuje, analyzuje a aktivně bojuje proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu. Od roku 2019 nabízejí pravidelný přehled toho, co se na tzv. české "dezinformační" scéně děje.
Na zprávu českých elfů zareagoval ekonom a glosátor politického a společenského dění Pavel Šik, který trefně upozornil na to, že "elfové", aniž by to tušili, vlastně varují sami před sebou.
Když mladá novinářka po napsání 13 článků o kauze dostala otázku, na základě čeho BIS tvrdí, že neznámý zpravodajský server chtěl ovlivnit volby do Evropského parlamentu, odpověděla "Já konkrétně nevím, co mělo být tím jednoznačným důkazem proto, aby se dalo říct, že byly ovlivňovány volby, ... ale snažíme se s kolegy tomu přijít na kloub..."
Jednalo se o neuvěřitelnou spolupráci deníku N, (tý)deníku Spiegel, německé veřejnoprávní televize ARD, české BIS a německé kontrarozvědky tzv. Bundesamt für Verfassungsschutz, ve které byla odkryta "temná buňka" ruské tajné hybridní operace. Je zajímavé, že německá kontrarozvědka, na pokyn které zřejmě celá kauza vznikla, byla tehdy vedena Thomasem Haldenwangem, který se jako náhodou poté nechal nominovat na kandidátku CDU a účastnil se v barvách té strany voleb na začátku tohoto roku.
Německá veřejnoprávní relace Tagesschau o tématu napsala skoro 100-krát. Spiegel ca 30-krát, Deník N nejméně 20-krát, celkově česká média psala o kauze ca. 300 krát a evropská (mimo Německo) také ca 500 krát.
Na začátku dubna tohoto roku mu byla odebrána i tato imunita. Občan by si mohl myslet, aha, tak přece jen se kauza dokončí a Bystroň bude zažalován. Ne.
Tentokrát mu byla imunita odebrána ne kvůli kauze Voice of Europe, nyní je to kvůli vyšetřovaní údajně trestněprávně relevantního příspěvku na sociální síti. A co Bystroň sdílel? Bystroň si dělal legraci z hysterie kolem zdvižených pravicí a nasdílel koláž politiků - včetně členů německé federální vlády - jak v různých situacích zvedají pravou ruku. Podle státního zastupitelství "koláž vyvolává u objektivního uživatele dojem, že politici vzdávají Hitlerův pozdrav" a proto se to bude vyšetřovat.