Šéf Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš je však i přes veškerou kritiku spokojený. Bartošovo nadšení však nesdílí "otec-zakladatel" českého e-Governmentu, advokát a někdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ten se k věci vyjádřil ve svém komentáři na sociální síti facebook a Bartošovi poslal jasný vzkaz.
K jeho pochopení je třeba vnímat ho jako soubor institucí, norem, procesů, technologií a zejména lidí.
Digitální stavební řízení mělo podpořit významnou část české ekonomiky - stavebnictví. Namísto toho přineslo její ochromení a ekonomické ztráty, a to jak pro soukromý, tak veřejný sektor. Přineslo navíc další prohloubení nedůvěry občanů ve státní administrativu, vládu i stát jako takový.
Příčina by se dala zjednodušeně shrnout do konstatování - tragicky neodpracováno!
Rolování nového a tak zásadního infrastrukturálního projektu ale především není jen o IT.
Je o připravenosti celého systému, celého workflow, včetně lidí, kteří s nim mají pracovat. Je o věrohodnosti projektu a jeho akceptovanosti uživateli. Je o důvěře v něj na obou stranách "úřední přepážky".
"Zašpuntování" celého stavební řízení zahlcením stavebních úřadů ještě před samotným spuštěním nového systému, je dostatečně vypovídajícím důkazem absence důvěry v projekt a jeho vedení. Srovnám-li rollup CzechPOINTu, ISDS i ZRVS s "prací" Ivana Bartoše a jeho týmu, je příčinou jejího výsledku buď hrubé podcenění přípravy nebo hluboká neznalost procesní reality nebo přecenění vlastních schopností. Dá se to formulovat i jinak: příčinou výsledku je nepracovitost nebo nekompetentnost nebo domýšlivost. Anebo kombinace všeho!
Pro mnohé z nás to není překvapení. Při vzniku této vlády jsem napsal, že daň za Pirátské spoluvládnutí bude obrovská. Jen platit ji bude namísto Pirátů ne jen celá vláda, ale my všichni!" zakončil svůj facebookový komentář Langer.