Co přinese další vzestup AfD? Nad Německem se stahují politická mračna

politika

Alternativa pro Německo (AfD) dál posiluje a otřásá základy německé politiky. Může ji izolace udržet na uzdě, nebo se nezadržitelně blíží její cesta k moci? A co to znamená pro Německo i celou Evropu?

Co přinese další vzestup AfD? Nad Německem se stahují politická mračna
Ilustrační foto
24. dubna 2025 - 05:30
 
Alternativa pro Německo (AfD) zaznamenává v posledních měsících stabilní nárůst podpory napříč spolkovými zeměmi. Dnes má v Bundestagu 152 poslanců, což ji činí druhou nejsilnější stranou, a v některých spolkových zemích by se mohla stát první. Vývoj, který byl ještě před pár lety nepředstavitelný, se stává realitou. A otázka už není „zda“, ale „kdy“ se ostatní strany přestanou tvářit, že AfD neexistuje a co to udělá s Německem i celou Evropskou unií.

Je AfD extrémistická nebo jen nesystémová?


Hlavní dilema německé politické třídy se točí kolem jediné otázky: Je AfD ještě legitimní opoziční strana, nebo už se jedná o extremistické hnutí? Německý úřad pro ochranu ústavy sleduje některé frakce AfD kvůli podezření z pravicového extremismu. Čelní představitelé strany se opakovaně vyjadřují v duchu nacionalismu, kritizují migraci, Green Deal, genderovou ideologii i politiku „otvírání dveří“ vůči Ukrajině. Z pohledu voliče to ale není důkaz extremismu, pro mnohé je to jen zdravý rozum v kontrastu s elitářskou politikou tzv. „kartelu stran“.

Zatímco většina médií AfD demonizuje, voliče to neodrazuje. Naopak – působí to jako potvrzení, že se AfD skutečně nebojí říkat to, co „obyčejní lidé“ cítí. A to je podhoubí, které tradiční strany přestávají zvládat.

Dosavadní taktika „izolace“ AfD, tedy nehlasování pro její návrhy, blokování jejích kandidátů a jejich marginalizace ve výborech, začíná mít kontraproduktivní účinek. Podle některých představitelů CDU, například Jense Spahna, by měla být AfD v parlamentu vnímána „jako každá jiná strana“. Jde zatím „jen“ o procedurální otázky a nebo jde o nebezpečný precedens? Každé hlasování, kde CDU nebo jiné strany podpoří AfD, bude vnímáno jako krok k legitimizaci její moci.

Otázkou není jen, zda AfD poroste. Otázkou je, co udělají ostatní, až dál poroste. Budou schopni čelit společně, nebo se některá ze stran (pravděpodobně CDU) odhodlá ke spolupráci výměnou za parlamentní většinu?


Kolik času zbývá?

AfD zatím nemá reálnou šanci získat většinu v Bundestagu. Ale při současném trendu, pokud nedojde k výraznému zvratu ekonomické situace, je možné, že už při příštích volbách bude první a ne druhou stranou. 

Pokud by se pak spojila s další menší pravicovou silou, mohla by si říci o účast ve vládě. A CDU pak bude stát před rozhodnutím, zda-li spolupracovat nebo znovu vytvořit velkou koalici se slábnoucími sociálními demokraty.

Odhadem: Pokud preference AfD porostou průměrným tempem jako v posledních dvou letech, může být stranou č. 1 už v roce 2027 – 2028. Pak bude izolace obtížně udržitelná a buď se vytvoří velká protiváha všech ostatních stran, nebo se změní celá politická mapa Německa.

Ekonomický faktor a selhání středového konsenzu

Německo se potýká s rostoucí inflací, poklesem průmyslové produkce, energetickou krizí a hlubokým rozčarováním z migrační politiky. Zelená transformace, která je páteří současné vládní politiky, naráží na odpor občanů i firem. A právě tady AfD boduje, když slibuje návrat k národní suverenitě, levné energii, kontrolované migraci a omezení byrokracie EU.

Psali jsme:

Z tohoto pohledu není AfD jen „protestní“ stranou, ale vyplňuje vakuum po slábnoucí středové politice, která se vzdálila běžným lidem. Pokud tradiční strany nenabídnou důvěryhodnou alternativu, bude mít AfD otevřenou cestu k větší podpoře, a to bez ohledu na varování před extremismem.

Německo bylo dlouhá léta pilířem evropské stability. Pokud by se AfD dostala k moci, ať už přímo, nebo jako vlivný hráč v parlamentu, mělo by to zásadní dopady na EU. Strana je proti dalšímu prohlubování evropské integrace, kritizuje euro, odporuje unijní klimatické politice i společnému dluhu.

V krajním scénáři by Německo mohlo být tím, kdo evropskou integraci zásadně oslabí. Podobně, jako to udělala Velká Británie s Brexitem. A tím se vracíme k zásadní otázce: Má být AfD potlačována a ostrakizována, nebo čelit svým názorovým protivníkům v otevřené a férové debatě?

AfD je důsledkem selhání, ne příčinou krize. Pokud ostatní strany budou i nadále pouze reagovat strategií izolace bez nabídky pozitivní alternativy, můžeme být svědky historického obratu v německé i evropské politice. A to nikoliv kvůli síle AfD, ale kvůli slabosti ostatních.

(Chmelík, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste: