Co očekávat od jednání v Londýně

politika

Včera se vyjasnil harmonogram jednání o mírovém urovnání na Ukrajině na tento týden, který by skutečně mohl být rozhodující, zda je příměří v blízké budoucnosti reálné či nikoliv.

Co očekávat od jednání v Londýně
Vladimir Zelenskij a Keir Starmer
23. dubna 2025 - 04:20

1. Ve středu se v Londýně uskuteční setkání Američanů s ukrajinskou delegací a Evropany. Kyjev a Evropa musí reagovat na americké podmínky pro příměří a mírový proces oznámené na setkání v Paříži. 

Západní média již psala, že tyto podmínky by mohly zahrnovat odmítnutí vstupu Ukrajiny do NATO, uznání ruského statusu Krymu Američany, zmírnění sankcí proti Ruské federaci a zastavení války na frontě.

Kolem Krymu se objevila dnes další informace, který takové plány potvrzuje. The Washington Post píše, že ukrajinští a evropští představitelé v Londýně „budou čelit americkému návrhu uznat ruskou anexi Krymu a zmražení frontové linie jako součást mírové dohody“. Zároveň je Kyjev pod „úžasným tlakem“.

Publikaci o tom řeklo několik lidí obeznámených s diskusemi na toto téma. Soudě podle textu přitom jde o to, že sami Američané uznají ruskou jurisdikci nad Krymem a nebudou to po Ukrajině a Evropanech vyžadovat.

„Návrhy USA předložené Ukrajině v Paříži minulý týden zahrnují oficiální uznání anektovaného Krymu ze strany Washingtonu jako ruského území a případné zrušení sankcí proti Rusku v souladu s budoucí dohodou... Výměnou za to Moskva zastaví vojenské akce na Ukrajině,“ říkají nám zdroje deníku.

Zároveň „ukrajinští spojenci doufají, že výměnou za jakékoli takové územní ústupky získají bezpečnostní záruky a programy obnovy pro bojující zemi“.

Zelenského poradce deníku řekl, že americké návrhy obsahují některé myšlenky, se kterými Kyjev souhlasí, a jiné, se kterými ne.

Západní představitel řekl, že tlak na Ukrajinu je „úžasný".

„Evropští a ukrajinští představitelé soukromě uznávají, že je nepravděpodobné, že Kyjev v dohledné době znovu získá kontrolu nad územími ovládanými Ruskem. V nejlepším případě doufají, že zpomalí spěch k jakékoli dohodě, která by Moskvě umožnila být na dobytých územích a uniknout sankcím, aniž by předtím zajistila významné výhody pro Ukrajinu," píše Washington Post.


Již dříve Wall Street Journal informoval o plánech USA uznat ruský status Krymu.

Možná Kyjev a Evropané předloží své vlastní „protinávrhy“ (ačkoli není jasné, jak se k tomu Američané postaví a zda to přijmou, nebo prosadí svou verzi).

Sám Vladimir Zelenskij  prohlásil, že Ukrajina ruský status Krymu neuznává. I když neřekl, jak by se cítil, kdyby to Američané uznali.

2. S tím, co je dohodnuto v Londýně, odletí Trumpův zástupce Witkoff do Moskvy diskutovat s Putinem. Jeho návštěvu z tohoto týdne už potvrdil ruský prezident.

V Ruské federaci už dávají jasně najevo, že pokud se „protinávrh“ z Londýna výrazně liší od původních podmínek, jednání skončí neúspěchem. Pojednává o tom článek ve vládním listu Rossijskaja gazeta, který na sociálních sítích zveřejnil Putinův vyjednavač pro Ukrajinu Kirill Dmitrijev.

Článek naznačuje, že pokud bude na středečních jednáních v Londýně od nuly vypracován nový mírový plán pro urovnání na Ukrajině, mohl by se pro Rusko ukázat jako „zcela nepřijatelný“. 

Je zřejmé, že plán urovnání v Londýně bude od nuly a nakonec se může ukázat jako zcela nepřijatelný pro Rusko. Účast na nadcházejících jednáních, za řevu Big Benu, tří blízkých spolupracovníků Zelenského kromě představitelů USA, Británie a Francie, hrozí anulováním veškerého předchozího amerického vývoje. Pak se „nárysy trvalého míru" slíbené americkým ministerstvem změní v další nesmyslný papír - ustanovení, s nimiž Moskva nikdy nebude souhlasit,“ píše se v publikaci.

Pokud jednání selžou a válka bude pokračovat, pak, jak tvrdí Rossijskaja gazeta, Američané odstoupí z procesu a zastaví veškerou pomoc Ukrajině. 

Soudě podle skutečnosti, že tento článek byl přeposlán Dmitrijevem, obecně odráží postoj Kremlu. Vysílá signály jak Američanům, tak Evropanům a Kyjevu. Washingtonu je dáno pochopit, že silná změna podmínek v Londýně pod vlivem Evropy a Bankové naruší jednání, „což bude pro Trumpa veřejnou porážkou“, jak píše Rossijskaja Gazeta. A Evropané a ukrajinské úřady by měly pochopit, že pokud jednání selžou, americká pomoc může ustat a situace pro Kyjev a Evropu se mnohem více zkomplikuje. 

Mezi klíčové podmínky, bez jejichž splnění „další proces vyjednávání vypadá jako ztráta času“, publikace zmiňuje uznání ruského statutu Krymu a odmítnutí přijmout Ukrajinu do NATO. Západní média dříve informovala, že Američané chtějí oba tyto body zahrnout do mírového plánu.

Připomeňme, že Trump dříve řekl, že dohody o příměří na Ukrajině by mohlo být dosaženo do konce tohoto týdne. A včera řekl, že svůj plán předloží do tří dnů (pokud počítáme od pondělí, kdy to řekl - tak se bavíme o období, kdy se schůzka v Londýně uskuteční a je možné, že se Witkoff stihne sejít s Putinem). 


3. V sobotu se Trump a Zelenskij zúčastní papežova pohřbu ve stejnou dobu. Zda se tam ale potkají, se neví.

4. Jednání o „dohodě o zdrojích“ mezi Ukrajinou a Spojenými státy musí být dokončena do soboty (alespoň to je datum uvedené v memorandu zveřejněném minulý týden, které Ukrajina podepsala).

I když ministerstvo zahraničí tvrdí, že dohoda nesouvisí s mírovými rozhovory, ve skutečnosti tu souvislost je - až do konce války je dohoda bezvýznamná, protože během bojů se stěží může mluvit o nějakých vážných investicích do rozvoje nerostných zdrojů nebo jiných projektů.

Obecně platí, že Američané opravdu nastavili harmonogram tak, aby se mohli do týdne dohodnout na příměří. Zda to ale vyjde, se ukáže po schůzce v Londýně a po Witkoffově cestě do Moskvy.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)


Anketa

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste: