Co kdyby ČR neměla Senát? Průzkum SANEP dal jasné odpovědi

politika

Moderátorka Alex Mynářová diskutovala v pořadu VOLBY 2025 se senátorem za ODS Zdeňkem Hrabou a předsedou PRO Jindřichem Rajchlem nad výsledky exkluzivního průzkumu společnosti SANEP pro XTV ohledně funkce Senátu a důvěry lidí v tuto instituci.

Co kdyby ČR neměla Senát? Průzkum SANEP dal jasné odpovědi
Volby 2025 na XTV
21. dubna 2025 - 05:30

Nedávný exkluzivní průzkum agentury SANEP pro XTV, realizovaný ve dnech 1. - 8. dubna 2025 na reprezentativním vzorku 2.500 respondentů z celé České republiky starších 18 let metodou CAWI, přinesl zajímavý pohled na vnímání Senátu. Výsledky potvrzují dlouhodobý trend, kdy horní komora Parlamentu zůstává pro velkou část veřejnosti málo viditelnou a důvěra v její fungování je nízká.



Lidé Senát prakticky neznají

Průzkum společnosti SANEP ukázal, že 84,3 % respondentů nezná jméno svého senátora či senátorky. Pouze 15,7 % lidí vědělo, kdo je jejich zástupcem v Senátu. Tento fakt ilustruje dlouhodobý problém viditelnosti a komunikace senátorů směrem k veřejnosti.


S tím souvisí i otázka, zda mají lidé podle svého názoru dostatečné povědomí o činnosti Senátu. Pozitivně odpovědělo jen 28,2 % respondentů, dalších 12,3 % označilo svoji znalost jako „spíše ano“. Naopak 16,1 % uvedlo „spíše ne“ a 25,6 % „ne“. Výmluvné je i to, že 17,8 % lidí odpovědělo, že neví.

Důležitost Senátu v očích veřejnosti je sporná

Na otázku, jakou důležitost má Senát v rámci demokratického uspořádání ČR, odpovědělo 28,7 % respondentů, že jej považují za „velmi důležitý“. Dalších 15,2 % jej vidí jako „spíše důležitý“. Ovšem téměř polovina populace ho považuje za zbytečný – 25,1 % za „spíše nedůležitý“ a 20,2 % za „zcela nedůležitý“.



Důvěra v Senát je slabá

Důvěra občanů v Senát je poměrně nízká. Rozhodně Senátu důvěřuje jen 14,1 % respondentů, spíše důvěřuje 20,4 %. Naopak 26,6 % lidí Senátu spíše nedůvěřuje a 23,5 % vůbec nedůvěřuje. Celkem tedy více než polovina populace má k Senátu nedůvěru.


Více než polovina Čechů by Senát zrušila

Možná nejzajímavější částí průzkumu je otázka, zda by lidé Senát zachovali, nebo zrušili. Výsledky jsou jednoznačné - 55,6 % respondentů by horní komoru Parlamentu zrušilo. Naopak zachovat Senát by chtělo jen 37,5 % lidí.

Podobně vysoká byla i podpora myšlenky, že by se Senát stal čestnou a neplacenou funkcí pro významné osobnosti ČR. Tento návrh podpořilo celkem 67 % respondentů (49,9 % rozhodně a 17,1 % spíše).

Na otázku, zda by se Česká republika obešla bez Senátu, odpověděl Hraba slovy: „Je to jedna z možných variant. Myslím si, že Česká republika je malý stát, takže na počet obyvatel určitě stačí jedna komora. Na druhou stranu druhá komora brání posunu ode zdi ke zdi.“ Existence Senátu Parlamentu ČR má podle jeho slov své výhody. „Například nelze tak jednoduše změnit některé, řekněme, ústavní zákony. A má to i své nevýhody v tom, že Senát je prostě přehlasovatelný ve většině případů,“ dodal Hraba s tím, že Slovensko má jen jednu parlamentní komoru.


Podle Rajchla je mechanismů, jak nahradit pojistky Senátu, celá řada. „Myslím si ale, že problém nejen současného Senátu, ale i těch předchozích, spočívá v tom, že velmi často kopíruje složení Sněmovny; že tam nejsou skutečné osobnosti, respektive že jsou tam z větší části jen lidé, kteří jsou nominanty těch samých politických stran,“ řekl předseda PRO. Proto podle něj existence Senátu v současné době nemá smysl. „Když to vezmu jako poměr cena/výkon, tak to není úplně výhodné pro daňové poplatníky,“ domnívá se Rajchl.

Měla by se zachovat Visegrádská čtyřka?

Na přetřes přišla také otázka další existence Visegrádské čtyřky. „Jsem jednoznačně podporovatelem V4. Měla by se rozšířit ještě o další státy. Čím více zemí tam bude, tím větší budeme mít sílu v rámci EU. Pokud chceme něco prosadit, tak lépe se to bude dělat v rámci těchto zemí, než když se o to budeme snažit samostatně,“ zmínil Rajchl.

Senátor Hraba řekl, že nemá žádnou radost ze současné podoby česko-slovenských vztahů. „Narodil jsem se v Československu. Rozdělení federace jsem nesl velmi nelibě,“ zdůraznil a dodal, že se mu nelíbí ani zhoršení vztahů na vrcholné úrovni. „Vztahy se nezhoršily mezi lidmi. Mohou být různé názory na jednotlivé věci, ale odmítat spolupráci, že má někdo nějaký názor, to není úplně dobře,“ řekl v pořadu VOLBY 2025 na televizi XTV senátor Hraba.


Zrušení Senátu jako úsporné opatření?

Zajímavým zjištěním je i odpověď na otázku, zda by zrušení Senátu pomohlo v rámci úsporných opatření a stabilizace veřejných rozpočtů. Celkem 34,7 % odpovědělo rozhodně ano, dalších 15,2 % spíše ano. Naopak proti bylo 21,8 % respondentů.

Neznámý, nedůvěryhodný a podle většiny zbytečný?

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP pro XTV jasně ukazuje, že Senát Parlamentu ČR v očích velké části české veřejnosti dlouhodobě selhává v oblasti viditelnosti i důvěryhodnosti. Většina občanů nezná svého senátora, vnímá Senát jako nedůležitý a je ochotna ho i zcela zrušit, případně přetvořit na čestnou a neplacenou instituci.

Psali jsme:
Žebříček důvěry vede podle SANEP Babiš, na chvostu lidovec Výborný


Pro politiky i samotný Senát je to zcela jednoznačný vzkaz: bez aktivnější komunikace, větší otevřenosti a srozumitelného vysvětlování své činnosti se bude důvěra veřejnosti jen těžko obnovovat.



Anketa

Který z uvedených premiérů hájí podle vás více národní zájmy své země?