„Česká legislativa k migraci se stále vzdaluje od principů racionality a elementárních principů bezpečnosti. Jako bychom chtěli opakovat všechny chyby, kterých se dopustila západní Evropa.
Dvojí občanství a ukázková diskriminace.
Upřímně řečeno, nikdy jsem nebyl velký fanda dvojího občanství. Člověk by se mohl rozhodnout, ke které zemi cítí nejsilnější pouto a kde chce uplatňovat svoje občanská práva. Některé země (např. Rakousko, Ukrajina, Norsko, Indie) dvojí občanství ani neumožňují. Ale ČR se od roku 2014 připojila k těm, které ano.
Podmínkou k získání českého občanství je mj. trvalý pobyt (aspoň 5 let, u občanů z EU 3 roky), trestní bezúhonnost, znalost českého jazyka a českých reálií a prokázání zdroje a výše příjmů.
Poslanci Exner a Rakušan (STAN) nyní prosadili neústavním přílepkem do vládní novely zákona zvaného Lex Ukrajina (ten řeší něco jiného - podporu Ukrajinců, kteří využívají statut dočasné ochrany), že Rusům bude dvojí občanství udělováno, jen pokud se vzdají ruského. Každému, kdo nesnáší dvojí metr, se hned rozbliká kontrolka. Bude to platit pro všechny rizikové země, které mohou být pro ČR ohrožením národní bezpečnosti, tedy i státy např. Blízkého východu a Afriky?
Existuje jiný stát Západu, který má podobně diskriminující výjimku pro Rusy nebo občany jiných zemí? Nebo si na nás zase budou ukazovat v zahraničí prstem, jako když pražská radnice ostudně zakázala vystoupení rakouské zpěvačky Netrebko, která je ruského původu?
Pro koho upřednostňovat pracovní víza?
Maďarsko v červenci rozšířilo svůj imigrační program, díky čemuž mohou občané osmi zemí, např. Srbska, Moldavska, Ukrajiny, Ruska a Běloruska, nově získat status hostujících pracovníků. Mohou si přivézt i své rodinné příslušníky. Platnost povolení je dva roky a lze ho prodloužit.
To vše jsme si mohli přečíst v mainstreamových médiích. Chybělo tam však, co na to řekl maďarský europoslanec András László překvapenému sálu Evropského parlamentu. Němci podobných víz pro ruské občany v posledních dvou letech vydali asi sto tisíc a další desítky tisíc vydaly Francie, Španělsko, Řecko ad., zatímco Maďarsko jich dosud vydalo pouhých sedm.
Dvojí metr? Kilometr. Další ilustrace toho, že Evropské komisi a mnohým europoslanců levicových frakcí nejde o bezpečnost, ale o potřebu šikanovat maďarskou vládu za úspěšnou migrační (a také zahraniční a energetickou) politiku suverénní země. Nemluvě o tom, že zákaz vydávání víz ruským a běloruským občanům by byl uplatněním principu kolektivní viny.
Pro Česko z toho plyne jednoduché poučení. Slepé papouškování unijních frází znamená bezpečnostní riziko nuceného přijímání nekvalifikovaných migrantů z rizikových zemí. Na druhé straně sebevědomá imigrační politika, i kdyby měla být navzdory bruselským výhrůžkám, dává šanci na konkurenční výhodu s vysoce kvalifikovanými pracovníky (převážně technických oborů) z kulturně kompatibilních zemí.
Západní Evropa dveře “uprchlíkům” přivírá, ČR otevírá
“Ale i v nesvobodné zemi mohou být trestáni za něco, co je trestné také u nás. Program pro lidskoprávní aktivisty z Ruska a Běloruska má pirátské ministerstvo zahraničních věcí již nyní - ovšem s roční kvótou 500 osob. Potíž paragrafu 52 nového cizineckého zákona je v tom, že má jít o trvalý mechanismus bez limitu a prakticky jediným důvodem pro legální migraci do naší země má být “lidskoprávní” aktivismus.”
Tem už ale dávno neznamená jen obhajobu demokratických hodnot jako svobody slova, náboženství, pohybu či podnikání, ale třeba propagaci ideologie LGBTQ+, práva šaría nebo pašování ilegálních migrantů. Po schválení zákona bude už jen rozhodnutí vlády, odkud bude do ČR “lidskoprávní” uprchlíky zvát. “Jak vidíme v důvodové zprávě, program se neomezuje jen na Evropu, ale myslí na aktivisty z celého světa včetně např. Afghánistánu, Sýrie nebo Somálska.”
Ministr Rakušan, který dosud dezinformuje o obsahu migračního paktu, tak navrhuje otevřít další migrační kanál, šitý na míru aktivistickým neziskovkám, který bude fungovat automaticky (protože zákon), bez větší pozornosti médií a veřejnosti. “K migraci do ČR už tedy nebude potřeba, aby v ČR existovalo volné pracovní místo. Postačí, že migrant bude ve své zemi dělat to, co aktuální politická garnitura označí jako lidskoprávní aktivismus.” A to může být v podání progresivistických politiků skoro cokoli.
Návrh zákona je stále zaparkovaný ve sněmovně a čeká na své projednání. To může začit kdykoli, když se pozornost médií a veřejnosti uspí např. po Vánocíchch a Novém roce. Proto raději napište svému poslanci a senátorovi. Ještě stále to jde zastavit. Tato vláda má před sebou ještě tři kvartály a migrační pakt nemusí být poslední hřebejkem do bezpečnosti našich vánočních trhů,” uzavřel svůj komentář analyzující českou imigrační politiku zveřejněném v rámci projektu Za oponou migrace ředitel Společnosti pro obranu svobody projevu Vlastimil Veselý.