Jeden z keňských vojáků byl zraněn při výcvikovém kurzu, který vedou v Keni Češi. Ministryně obrany Jana Černochová vyslala v minulých dnech do africké Keni vojenské policisty. Podle informací Seznam Zpráv mají na místě vyšetřit blíže nespecifikovaný incident, při němž byl zraněn, pravděpodobně postřelen, jeden z místních vojáků. A to při kurzu, v němž příslušníci elitní české jednotky speciálních sil z Prostějova školili keňské kolegy.
V Keni ale nejde o žádnou ze známých misí, o kterých armáda pravidelně informuje. Není mezi těmi, o nichž píše na svém webu. Pod jakým mandátem jezdí elitní vojáci poskytovat poradenství do Keni, není zcela jasné, a podle všeho to teď zjišťuje i sama ministryně.
Jana Černochová totiž na dotaz Seznam Zpráv v SMS napsala, že si k celé cestě zažádala o právní posudek, přičemž také naznačila, že současná právní úprava pro výjezdy vojáků není optimální a mohla by doznat změn.
„Tak přesně takhle to vypadá, když se Černochová a Řehka utrhnou z řetězu. To je tak, když pravá ruka netuší, co dělá levá. Mohl by někdo lidem, kterým se zodpovídají, vysvětlit, co dělají naši vojáci v roce 2024 v Keni?
Jen upozorním, že bez souhlasu parlamentu! To je v rozporu s Ústavou!
Takže si tady bude naše paní ministryně Černochová s panem Řehkou posílat vojáky kam si usmyslí a jak se vyspí? Nebo o tom ministryně netušila?
Upřesnění dodává kolega poslanec Pavel Růžička. Cituji: "Pro upřesnění, cvičení 601 skupiny v Keni bylo předloženo poslanecké sněmovně už v roce 2012 a projednáno poslanci. Jak vyplývá z přehledů seznamu předkládaných cvičení rezortem MO v letech 2017, 2018, 2020 a 2021, byla přestávka. V roce 2019 proběhlo v Keni cvičení Lion 1, schválené poslaneckou sněmovnou. Proč tato mise není uvedena v aktuálním přehledu misí české armády. Výbor pro obranu o ní vůbec nejednal."