Evropa stojí na prahu historického zlomu. Zatímco evropské elity i většina mainstreamových médií se snaží tvářit, že je vše v pořádku, stále více obyčejných lidí si začíná připouštět děsivou pravdu: Evropě hrozí občanská válka. A to nikoli v daleké budoucnosti, ale možná už velmi brzy.
Na tuto alarmující skutečnost upozorňuje i výjimečně analytický a přesný článek publicisty Roda Drehera, publikovaný v renomovaném magazínu The European Conservative, kde shrnuje varování odborníků, a to zejména profesora Davida Betze z King’s College v Londýně, který se dlouhodobě zabývá výzkumem občanských válek.
Profesor Betz v rozhovoru pro podcast Louise Perry tvrdí, že Velká Británie již vykazuje všechny klasické symptomy společnosti na pokraji násilného konfliktu. Kolaps důvěry v instituce, dvourychlostní justice, radikalizace islámských komunit, polarizace společnosti, neschopnost elit řešit zásadní problémy... to vše podle něj vytváří nebezpečný koktejl, jehož výsledkem je nevyhnutelná erupce násilí.
Podobná situace panuje i ve Francii, kde už v roce 2021 varovalo dvacet generálů a tisíc vojáků před hrozbou občanské války, pokud stát nezasáhne proti islámským radikálům. Dnes, o čtyři roky později, považují mnozí obyčejní Francouzi tuto válku prakticky za nevyhnutelnou.
„Když jsem jednomu francouzskému páru pochválil jejich zemi a řekl, že bych tam jednou chtěl žít, odpověděli unisono: ‚Ne! Zůstaňte v Maďarsku, tam budete v bezpečí,‘“ popisuje Dreher svou osobní zkušenost.
Jedním z nejnebezpečnějších fenoménů je podle Betze tzv. normalcy bias, iluze, že „nám se to stát nemůže“. Historie ale ukazuje pravý opak. Rozpad Sovětského svazu, násilné konflikty na Balkáně nebo genocidy v Africe jsou varováním, že i vyspělá společnost se může během několika dnů propadnout do chaosu.
„Lidé si myslí, že Evropané jsou jiní. Nejsou,“ píše Dreher a dodává, že „lebka je vždy jen kousek pod kůží.“
Profesor Betz varuje, že v Británii je už pravděpodobně pozdě na záchranu. A pokud tam skutečně propukne občanská válka, podle něj bude její rozšíření do dalších evropských zemí jen otázkou času.
Dreher v závěru svého článku neklade odpovědnost na migranty nebo nespokojené domácí obyvatelstvo. Naopak. Hlavní viníky vidí jasně: „Historie zaznamená, že skutečnými zločinci občanských válek Evropy 21. století nebudou ani domorodci, ani muslimové, ani migranti, ale samotné sociální a politické elity, které po desetiletí skládaly dříví pod tuto hranici požáru.“
Dreherův článek je mrazivým, ale o to pravdivějším varováním. Evropa stojí před volbou: buď se včas probudit, pojmenovat problémy pravým jménem a obnovit pořádek, nebo se připravit na nejhorší. Na válku, která nebude mít frontové linie, ale která se odehraje v ulicích, v sousedstvích, mezi lidmi, kteří ještě nedávno žili v míru.
A pokud tuto pravdu nebudeme ochotni slyšet dnes, možná ji poznáme velmi brzy a na vlastní kůži.