Bruselská mašinérie neziskových dotací pod palbou kritiky

politika

Evropská komise čelí nebývalému tlaku kvůli skandálu s financováním politicky angažovaných neziskových organizací. Konzervativní skupina Patrioti pro Evropu žádá zveřejnění až 10 000 smluv. Pokud Komise nebude jednat, hrozí žaloba.

Bruselská mašinérie neziskových dotací pod palbou kritiky
Csaba Dömötör
30. března 2025 - 05:30

Evropská unie se dlouhodobě prezentuje jako strážce demokratických hodnot a právního státu. Avšak za těmito ideály se zjevně skrývá síť netransparentních toků peněz, které proudí do neziskových organizací s jasně ideologickým zaměřením. 

Nově odhalené informace o masivním financování tzv. „progresivního aktivismu“ z peněz evropských daňových poplatníků vyvolaly bouři a konzervativní europoslanci ze skupiny Patriots for Europe (PfE) nyní vyhlásili otevřený boj za transparentnost.

„Evropští občané mají právo vědět, které neziskovky byly financovány, za jakým účelem a v jaké výši,“ prohlásil maďarský europoslanec Csaba Dömötör (Fidesz) na tiskové konferenci 27. března.

Podle European Conservative se konzervativci pokusili domoci se odpovědí podáním 86 žádostí o informace podle práva na svobodný přístup k informacím. Ty byly ve všech případech zamítnuty nebo ignorovány, údajně kvůli příliš „vágnímu“ znění, což však, jak upozorňuje Dömötör na serveru european conservative, není důvodem k zamítnutí podle práva EU.

Kauza nabývá na síle i díky uniklým informacím z rozpočtového výboru EP, které ukazují, že může jít až o 10 000 smluv, uzavřených mezi Evropskou komisí a různými neziskovkami. Tyto organizace podle konzervativců nejenže získávají stamiliony eur, ale následně vystupují jako tzv. stakeholdery v legislativním procesu EU, čímž ovlivňují politiku Unie v duchu progresivních agend.


Například 2,4 milionu eur bylo vyplaceno na projekt s názvem „podpora queer feministických intersekcionálních odporů“, což je zcela zjevně politicky laděný projekt, jenž má s neutrálním občanským přínosem pramálo společného.

Frank Furedi, ředitel think-tanku MCC Brussels, situaci shrnul jednoznačně:

„To, co se děje v Bruselu, je nejlépe popsatelné jako parazitický vztah. Komise platí neziskovky, pak je pozve jako konzultanty, a ony samozřejmě říkají to, co Komise chce slyšet. To je cyklus korupce, nikoliv peněz, ale demokracie samotné,“ řekl Furedi.

Ze zveřejněných příkladů vyplývá, že EU financovala i protivládní protesty v několika konzervativních členských státech, stejně jako organizace zaměřené výhradně na žaloby proti členským státům ve věci ilegální migrace. To je z pohledu demokratické rovnováhy mezi národními vládami a institucemi EU neakceptovatelné.

Vzhledem k tomu, že stížnosti na netransparentnost předešlému evropskému ombudsmanovi zůstávaly dlouhodobě bez reakce Komise, obrátili se Patrioti na novou ombudsmanku Teresu Anjinho. Je však nepravděpodobné, že by von der Leyenina Komise přestala tyto výzvy ignorovat. Proto se skupina PfE připravuje na právní kroky a žalobu na Evropskou komisi za porušení základního práva na informace.

Podle MEP Andráse Lászlóa problém přesahuje samotné neziskovky. Konzervativci upozorňují na nerovné postavení médií: zatímco „EU-friendly“ levicová média přijímají miliony z fondů EU, často prostřednictvím neprůhledných zprostředkovatelů, konzervativní média jsou v EP systematicky marginalizována, mnohá nedostala ani základní akreditaci.

Psali jsme:

Tento mechanismus připomíná podle MCC Brussels i praktiky USAID, která údajně platila přes 6000 novinářů po celém světě. A Unie se podle nich chová stejně. 

„Nemůžeme čekat, že nám mainstreamová média pomohou v boji za transparentnost, jsou totiž také na výplatní pásce,“ dodal András László.

Jedním z návrhů konzervativců je zřízení nezávislého orgánu ve stylu amerického Department of Government Efficiency, tzv. EU DOGE. Ten by prováděl systematický audit smluv s neziskovkami i komerčními dodavateli EU. Podle konzervativců je jedinou cestou ven z této krize zcela veřejná, dohledatelná databáze všech plateb z veřejných zdrojů.

Skandál, který se teprve rozplétá, je výbušný nejen pro samotné instituce EU, ale i pro budoucnost evropské demokracie. Pokud se potvrdí, že se Unie stala nástrojem ideologického aktivismu placeného z kapes občanů, pak je nejvyšší čas znovu otevřít diskusi o podstatě evropské integrace.

„Chceme jen transparentnost. Teď je řada na Komisi, aby dokázala, že ctí demokratické hodnoty – ty samé hodnoty, které vyžaduje od členských států,“ prohlásil maďarský europoslanec zasedající ve frakci Patrioti pro Evropu Csaba Dömötör.

(Böhm, europeanconservative, repro: ATV)


Anketa

Kdo by měl být příštím českým premiérem?