„Bratislavský mír“ na stole a Vidlákovo vánoční poselství

politika

Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Populární český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

„Bratislavský mír“ na stole a Vidlákovo vánoční poselství
Vidlákův pondělní otvírák
30. prosince 2024 - 06:05

„BRATISLAVSKÝ MÍR“ NA STOLE A VIDLÁKOVO VÁNOČNÍ POSELSTVÍ. Slovenský premiér Robert Fico v navštívil Moskvu, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dodávkách plynu na Slovensko. Fico návštěvu zdůvodnil tím, že je to kvůli postoji Ukrajiny, a především ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského, který odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu dál do zemí Evropské unie po 1. lednu 2025. Podle Fica s Putinem také hovořil o možnosti brzkého mírového ukončení války a o standardizaci vzájemných vztahů mezi Slovenskou republikou a Ruskou federací. Ficova návštěva v Moskvě vyvolal značný rozruch, zvláště u našich vládních politiků, představitelů slovenské opozice či u některých vysokých představitelů EU. 

Jak se na návštěvu slovenského předsedy vlády v Moskvě díváte Vy?

Fico udělal, co musel. Koneckonců, premiér tu není proto, aby národ vychovával, ale aby mu zajistil blahobyt. Není-li toho schopen, musí dělat premiéra v České republice.

Každopádně, Robert Fico je z obliga. Udělal všechno co se dalo, ab transit plynu pokračoval dál. Jednal se Zelenským i s Putinem. A ještě nabídl Slovensko jako místo pro mírová jednání. Političtí ratlíci na něj sice štěkali, ale už to nic neznamenalo. A za pár dní se dozvíme, jestli jeho jednání mělo nějaký význam.

Petr Fiala si to totiž neuvědomuje, ale bez ohledu na všechna jednání v zákulisí, pokud zůstane transit plynu přes Ukrajinu zachován, bude to vypadat jako Ficova zásluha. A pokud nastane plynový průšvih, tak Fico byl ten, kdo se mu pokusil zabránit.

S několikadenním zpožděním také vyšlo najevo, že by se Slovensko mohlo stát dějištěm mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. I o tom měl totiž Robert Fico v Moskvě hovořit s Vladimírem Putinem. Ten se k možnosti mírových jednání vyjádřil kladně. Ministr zahraničí Lavrov ale uvedl, že musí jít o definitivní řešení, nikoliv jen příměří k dalšímu doplnění západních zbraní. Velká hra o „bratislavský mír“ je tedy na stole. Jak hodnotíte počin slovenského premiéra Vy a jaké jsou podle Vás šance, že se to v brzké budoucnosti skutečně stane?


Já osobně jsem k možnosti brzkého míru spíše skeptický. Jednak je možné ještě poslat na frontu osmnáctileté Ukrajince a jednak Rusové postupují a nevidím důvod, proč by se měli zastavit a dávat Západu šanci na znovuvyzbrojení Ukrajiny. Ale samozřejmě jsem rád, že se o míru alespoň začne mluvit. A že to bude v Bratislavě, to se hodí, protože je to blízko a člověk tam bude moci zajet a nasát autentickou atmosféru.

Mosty se nestavějí snadno a ještě podle mě zažijeme nejedno překvapení z vývoje. A ještě bych čekal, že přijde alespoň jeden velký ukrajinský pokus, nás všechny do té války zatáhnout.



Podpora války na Ukrajině mezi Evropany v některých zemích prudce klesla. Podle nedávného průzkumu agentury YouGov si např. jen 28 procent Němců přeje, aby konflikt pokračoval, naopak 45 procent říká, že je třeba ukončit válku diplomatickými jednáními. Podobná čísla má Španělsko a Francie. V Itálii si dokonce jasná většina (55 procent) přeje, aby začala mírová jednání a konflikt skončil, naopak, jen 15 procent chce nadále Ukrajinu podporovat dodávkami zbraní. Myslíte si, že s nástupem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce se tento trend ještě navýší?

Donald Trump chce Ukrajinu hodit na hrb Evropě a rozhodně není v americkém zájmu, aby se Německo a Rusko nějak moc sbližovaly. Americkým konkurenten je Čína a té se také víceméně hodí, že Američané řeší Ukrajinu a neřeší tím pádem Dálný Východ. Aby válka skončila, to je zájmem Evropy, ale tady se elity zrovna moc nesnaží, aby to tak bylo. Suma sumárum, válka bude pokračovat až do posledního Ukrajince a pak se uvidí.

Zájem mezi obyčenými lidmi na konec konfliktu bude růst, protože jsme to my, kteří na tu válku doplácíme, ale dokud všechny ty současné elity nepošleme na smetiště dějin, tak se toho zřejmě moc nezmění.

Podle zjištění rumunského daňového úřadu ANAF neplatilo za kampaň rumunského kandidáta na prezidenta Calina Georgersca Rusko, nýbrž rumunská proevropská strana PNL, tedy strana současného prezidenta Iohannise, jenž se díky tomu udržel zcela protiústavně u moci. Jak se tedy ve velmi krátkém čase ukázalo, "ruská stopa" byla celou dobu jen naprostou báchorkou a v Rumunsku evidentně došlo k ukázkovému puči posvěcenému tamním ústavním soudem.  Nabízí se tedy logická otázka, jakou odpovědnost za své chyby vyvodí nyní rumunský ústavní soud a tajné služby? A také kdo a jak kompenzuje kandidáta poškozeného zrušením voleb?

Ale no tak... Kdo tu spravedlnost vymůže? Rumunský lid? V Rumunsku je to stejné jako u nás. Liberálové ovládli státní aparát a všechna mocenská centra. Ruka ruku myje. Naopak, podobných sviňáren a podpásovek bude přibývat. A až se bude někdo divit, kde se vzala v únoru 48 ta chuť udělat převrat, tak z podobných důvodů. Demokracie se prostě zdiskreditovala sama a ti, co přišli po ní, ti se nezakecali.

Pravděpodobně poslední premiérský vánoční projev Petra Fialy se nesl v duchu předvolebního optimismu, kilometry nových dálnic střídaly vize zářné budoucnosti. Co se nepodařilo splnit za čtyři roky, to Petr Fiala hravě stihne v příštím volebním období, postavit byty, zajistit dostupnou lékařskou péči, špičkové školství atd. Co říkáte na premiérův optimismus a nadšení?

K premiérovu projevu se mohl bez problémů přihlásit Islámský stát jako k jakémukoliv jinému teroristickému činu...

Premiér má smůlu. Ať řekne cokoliv, je všem jen pro srandu. Prostě mu to nikdo nevěří. Porušil příliš mnoho slibů, pokazil příliš mnoho věcí a příliš často lhal jako když tiskne. To se nakonec projeví a žádná optimistická řeč to nezachrání.

Psali jsme:

Pro mě bylo nejzajímavější, že na premiérův projev nekoukali ani moji liberální známí a sousedé. Nechtěli to slyšet, nezajímalo je to, nechtěli vědět, co jim premiér chystá.

Nad Petrem Fialou už všichni zlomili hůl. V demokracii se to řeší tak, že je lídr vyměněn za nějakého "pana Čistého." Bohužel, ODS nikoho takového nemá. Už minule museli nasadit právě Fialu, kterému sotva uschla přihláška do strany.

Smůla... už se s tím nedá udělat vůbec nic. Jen čekáme, jestli to stranickým kmotrům dojde před volbami a nebo až po volbách.

Na CNN Prima NEWS měl také vánoční projev bývalý prezident Miloš Zeman, který naopak hovořil o neefektivní vládě, zaostávání Česka a také vyjádřil obavy z omezování svobodného vyjadřování. Jak hodnotíte vánoční poselství Miloše Zemana a souhlasíte s tím, jak popsal stav naší země?

Co si budeme povídat, Starý Ještěr stále umí a on samotný převyšuje svou inteligencí celou současnou vládu o několik řádů. Za devět měsíců u voleb  uvidíme, jestli si vzal národ k srdci Zemanova, či Fialova slova. Já osobně to tipuji na Zemana.

V letošním roce je to náš závěrečný rozhovor. Myslím, že je na místě ho zakončit „Vidlákovým vánočním poselstvím“. Jaký ten rok 2024 podle Vás byl, co nám vzal i dal… a co z něj si vzít do toho roku nového, který náš čeká?

Letošní rok nám vzal kus svobod, vzal nám dost peněz, vzal nám kus průmyslu a začal postupně brát i pracovní místa. Vládě ale také prohrál dvoje volby. Naopak, dal nám Otakara Foltýna a znovu Uršulu Leyenovou. Dal nám i Trumpa a naučil nás vítězit. A z čeho jsem měl největší radost - ochabla válkychtivost. Myslím, že jsme atomovému armagedonu utekli o vlásek.

Vše dobré i špatné z roku 2024 se propíše do nejbližší budoucnosti. Takže bojujme proti tomu špatnému a snažme se o to dobré, Rok 2024 nám ukázal, že to jde a že se to dá vyhrát. Vytrvejme ve svornosti i píli a za devět měsíců si tuto zemi vezmeme zpátky! 

(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Jak hodnotíte novoroční projev prezidenta Petra Pavla?