Boj o svobodu slova začal. Technologické giganty čelí obvinění z cenzury

politika

Komisař Federální komunikační komise USA Brendan Carr obvinil technologické giganty jako jsou Facebook, Google, Apple a Microsoft z účasti na „cenzurním kartelu“, který potlačuje svobodu projevu.

Boj o svobodu slova začal. Technologické giganty čelí obvinění z cenzury
Brendan Carr, komisař FCC
16. listopadu 2024 - 06:30

Carr ve svém otevřeném dopise žádá o informace o jejich spolupráci s organizacemi jako je NewsGuard a naléhá na rozbití této údajné cenzurní sítě.

Ve svém nedávném příspěvku na síti X (dříve Twitter) a dopise adresovaném vrcholným představitelům technologických společností, komisař Federální komunikační komise (FCC) Brendan Carr tvrdě kritizoval roli, kterou hrají společnosti jako Facebook, Google, Apple a Microsoft v tzv. „cenzurním kartelu“. Carr tvrdí, že tyto společnosti spolu s dalšími organizacemi jako NewsGuard a „fact-checking“ skupinami potlačují svobodu projevu a manipulují informacemi na internetu. Tento jev označuje za „orwellovský“ a naléhá na jeho rozbití.

Cenzurní kartel a jeho vliv na svobodu projevu


Podle Carra se tyto technologické společnosti dopustily omezování práv Američanů na základě jejich politických, náboženských a vědeckých názorů. Spolupracovaly s tzv. „mediálními monitory“ a dalšími organizacemi s cílem umlčet a zdiskreditovat subjekty, které se odchylují od „schváleného narativu“. Tento přístup podle Carra vedl k vyřazení mnoha mediálních domů a organizací, které si dovolily publikovat odlišné názory.



V otevřeném dopise adresovaném Sundaru Pichaiovi (Alphabet), Marku Zuckerbergovi (Meta Platforms), Timu Cookovi (Apple) a Satya Nadellovi (Microsoft) Carr vyjadřuje hluboké obavy z toho, že tyto společnosti vytvořily cenzurní síť, která údajně nechrání pouze své finanční zájmy, ale podkopává základní demokratické principy svobody projevu a přístupu k různorodým názorům.

Kritika NewsGuard a dalších organizací

Carr ve svém dopise také zvláště zdůrazňuje roli společnosti NewsGuard, kterou označuje za „orwellovskou“. NewsGuard je známá tím, že poskytuje hodnocení důvěryhodnosti různých zpravodajských zdrojů a spolupracuje s inzerenty a platformami na vylučování „nežádoucích“ nebo „nedůvěryhodných“ webů. Carr obviňuje NewsGuard z toho, že má politické a ideologické zkreslení, které se projevuje v hodnocení mediálních zdrojů.


Požadavek na změnu a výzva k odpovědi


Carr žádá zmíněné společnosti, aby FCC poskytly informace o tom, jak používají služby jako NewsGuard a jiné „fact-checking“ mechanismy ve svých platformách. Požaduje detailní seznamy všech produktů a služeb, které využívají cenzurní systémy, a vysvětlení, jakým způsobem spolupracují s externími organizacemi na zajištění hodnocení a moderování obsahu.

Psali jsme:

Dále je Carrův dopis zaměřen na ustanovení § 230 Komunikačního zákona, který poskytuje právní ochranu technologickým firmám. Carr tvrdí, že zneužívání tohoto ustanovení je základem cenzurního kartelu, a vyzývá k jeho revizi, aby zabránil cenzuře na internetu.

Odezva technologických společností v širším kontextu

Brendan Carr není prvním, kdo upozornil na otázky cenzury a regulace velkých technologických firem. Vzhledem k nárůstu tlaků na sociální sítě a další technologické platformy v otázkách moderace obsahu a boje proti dezinformacím je pravděpodobné, že podobné debaty budou pokračovat i nadále. Technologické společnosti dosud na Carrův dopis veřejně nereagovaly, ale jeho žádost o odpověď do 10. prosince naznačuje, že se tato otázka brzy stane předmětem veřejné diskuse.

Carrův apel na „dismantling“ neboli rozbití cenzurního kartelu přichází v době, kdy se svoboda projevu stává stále polarizovanějším tématem, a debaty o odpovědnosti technologických gigantů nabírají na intenzitě.

(nov, prvnizpravy.cz, repro: CBS)


Anketa

Kdo z opozičních lídrů je pro Vás nejpřijatelnější?